Пневмонію можуть викликати віруси, бактерії і … окуляри

Щороку, коли на зміну осені приходить зима, всі починають готуватися до грипозного сезону. Нинішня зима принесе в Україну новий вірус грипу «Мічиган», який може загрожувати серйозними ускладненнями, в тому числі агресивною формою пневмонії.

Здається, що класичний символ мінливості – дволикий Янус – відпочиває поруч з численними проявами цієї дуже поширеної хвороби. А коли кілька років тому на планеті з’явився вірус так званої атипової пневмонії, захворювання, схоже, потрапило в розряд надважких.

Розповісти про пневмонії, її види та прояви ми попросили кандидата медичних наук пульмонолога Юрія Костенка.

Скажіть, Юріє Євгеновичу, невже дійсно діагноз пневмонія такий страшний?

Пневмонія, поряд з деякими іншими захворюваннями, відноситься до розряду найпоширеніших і складних. До того ж вона ще й найдавніша відома людині хвороба, що викликає смерть. В цілому зафіксовано понад 30 видів пневмоній, основні ж – вірусні і бактеріальні. При діагностуванні важливо точно визначити, до якого типу належить захворювання. Адже кожен тип вимагає індивідуальної терапії.

Наприклад, лікування антибіотиками вірусної пневмонії не тільки не дасть позитивних результант, але ще і зашкодить. У той час як бактеріальний вид без антибіотиків не вилікувати.

Девочке дают лекарство

Що ж відбувається в нашому організмі під час захворювання?

Для початку трохи анатомії. Наші легені складаються з часток і сегментів. У правій легені 3 частки, в лівій ¬ 2. У свою чергу, кожна частка ділиться на кілька сегментів. До чого ця арифметика? Людина повинна знати: якщо запальний процес захопив більше двох сегментів навіть при односторонній пневмонії, лікування в домашніх умовах неприпустиме. Якнайшвидше потрібен стаціонар. Пневмонія небезпечна своїми ускладненнями, насамперед набряком легенів, після якого може статися непоправне.

Результат пошуку зображень за запитом "легкие"

Ось так раптово?

Не стану залякувати, не все так жахливо. В організмі існує ціла система захисту від проникнення інфекції в легені. Перший рубіж ¬ фільтрація повітря за допомогою правильного носового дихання. На жаль, іноді цей рубіж опиняється без охорони. Причин декілька ¬ пошкодження носових ходів, сколіоз і навіть неправильно підібрана оправа окулярів.

Результат пошуку зображень за запитом "зрение очки"

А до чого тут окуляри?

На жаль, багато людей, особливо жінки, підбирають оправу, немов модний одяг, за принципом: красиво чи ні. Іноді начебто гарні окуляри становлять серйозну загрозу. Вони здавлюють перенісся, викликають набряк кінчика носа і тим самим сприяють виникненню запального процесу слизової.

А це відчутний удар по захисному рубежу організму. З огляду на той факт, що не менше половини людства, тою чи іншою мірою послуговується окулярами, важливо знати: в районі перенісся оправа повинна обов’язково мати спеціальні плоскі прокладки, які оберігають наші судини від здавлювання.

Результат пошуку зображень за запитом "зрение очки"

Захист легень також слабшає, якщо людина довго перебуває в зігнутому стані, якщо у неї спостерігається викривлення хребта. Адже від довгого сидіння за комп’ютером, письмовим столом, особливо якщо робоче місце обладнане з порушенням правил, якась частина легень просто не розправляється, а значить в іншу частину потрапляє інтенсивніший потік повітря, який несе з собою надмірну кількість мікробів.

У такому випадку одна легеня не в змозі впоратися з масованим надходженням хвороботворних часточок, не встигає очищатися і як результат – пневмонія.

І все ж найчастіше пневмонії фіксуються, як вторинне захворювання, внаслідок переохолодження, застуди, ГРЗ, грипу. Особливо схильні до цього люди незагартовані.

Результат пошуку зображень за запитом "простуда"

Тут поради прості, і в той же час, складні. Тим, хто схильний до застуд, треба обов’язково загартовуватися, тримати в порядку носоглотку і найбанальніша, але одна з найважливіших рекомендацій – регулярно чистити зуби.

Чи існують особливі симптоми, які свідчать про те, що у хворого почалося запалення легенів?

Авжеж, такі симптоми є. Перш за все, це більш виражений інтоксикаційний синдром: слабкість, яка доходить до безсилля, пітливість, втрата апетиту, болі в області серця і навіть менінгіальні ознаки. Все це відбувається на тлі зростаючого кашлю, відчуття тяжкості в грудній клітці, виділення мокротиння. До речі, саме за кольором мокротиння іноді можна визначити тип пневмонії. Якщо процес не вдається зупинити, з часом з’являється відчуття задишки, нестачі повітря. Це означає, що уражена частина легень перестала виконувати свою пряму функцію – насичувати кров киснем.

Результат пошуку зображень за запитом "дыхание"

У цьому випадку без госпіталізації не обійтися?

До такого стану себе краще не доводити. Але інколи перебіг пневмонії має майже миттєвий характер. Тоді вже потрібне спеціалізоване відділення, бо тільки там можна зробити необхідні дослідження, які дозволять визначити причину запалення, його вигляд і ступінь ураження, а також механізм захисту вражених хворобою легень.

Тільки підготовлені фахівці можуть кваліфіковано провести, наприклад, таку складну діагностичну процедуру, як ендоскопія легень. Дуже важливо підібрати лікарські препарати, ефективні саме проти виявлених бактерій, а також з мінімальною побічною дією.

Результат пошуку зображень за запитом "ендоскопія легень"

Якщо методика лікування вибрана правильно, до п’ятого дня інтенсивної терапії можна ліквідувати важкі прояви хвороби. В ідеалі до 14 дня хворий вже повинен видужати. Якщо у нього, звичайно, немає інших хронічних захворювань.

Але в житті, нажаль, все набагато серйозніше. Особливо хочу виділити проблему лікарських призначень.

Був випадок, коли відомий пульмонолог, професор Юрій Усенко вступив в дискусію з відомої зарубіжної фірмою з приводу одного препарату. Справа в тому, що в анотації виробники не вказали всіх його побічних дій і рекомендували для будь-якого віку. Але виявилося, що підліткам ці ліки в жодному разі не можна призначати, оскільки вони блокують білковий обмін, а це загрожує порушеннями в статевому дозріванні юного організму. Українському вченому вдалося довести закордонним партнерам свою правоту.

Результат пошуку зображень за запитом "лекарства"

Я згадав цей випадок з єдиною метою: застерегти. У наш час в Україні практично не існує дефіциту ліків, але це не означає, що все, що підійшло сусідці, або що порекомендував дільничний терапевт, сімейний лікар – можна приймати. На жаль, у нас, приміром, досі деінде хворим на бронхіальну астму терапевти прописують інгалятори на фреоні, які в усьому світі заборонені майже 10 років тому.

З огляду на безліч видів пневмонії, особливості перебігу цієї хвороби хворий або його родичі повинні домагатися, щоб діагноз був визначений фаховим фтизіатром. Тільки так можна уникнути драматичних помилок у призначенні адекватного лікування, а то і зберегти людині життя.