Підсумки G20

Канцлер ФРН Ангела Меркель рада, що вдалося досягти єдності з питання торгівлі на зустрічі в верхах G20 і засмучена відсутністю такої єдності з клімату.

Канцлер ФРН Ангела Меркель рада, що вдалося досягти єдності з питання торгівлі на зустрічі в верхах G20 і засмучена відсутністю такої єдності з клімату. В цілому ж країнам “Великої двадцятки” вдалося досягти результатів з усіх питань, заявила Меркель, коментуючи підсумки саміту в Гамбурзі.

“На жаль, ми не змогли дійти консенсусу”, – сказала Меркель щодо теми клімату, але зазначила як позитив те, що вдалося досягти згоди в тому, як відобразити це в заключному комюніке.

Розбіжності знайшли відображення в документі таким чином, що позиції США та 19 інших держав розділені. Робота над 30-сторінковим документом тривала всю ніч і аж до полудня суботи.

При цьому канцлер зазначила, що “дуже рада” тому, що інші 19 керівників, за винятком президента США, єдині в підтримці Паризької угоди, в тому, що вона є незворотньою і що треба якомога швидше і повніше виконувати свої зобов’язання щодо скорочення викидів та інші. Очікується, що буде підготовлений Гамбурзький план дій. Що стосується США, то 19 країн, як записано, «взяли до відома» позицію Вашингтона.

У питанні про вільну торгівлю лідери G20 погодилися зберегти відкритість ринків і наголосили на важливості боротьби з протекціонізмом і несправедливими торговельними методами, при цьому наголосивши на необхідності розвитку торгівлі на основі міжнародних правил. Вони визнали, що спільною торгівлею можна більшого досягти, ніж по одному, що розвиток повинен бути інклюзивним та благами глобалізації повинні користуватися всі.

У комюніке також йдеться про те, що міжнародна фінансова архітектура після кризи значно покращилася, але треба продовжувати роботу над зміцненням цієї тенденції.

Крім того, на саміті Президент США Дональд Трамп, прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе й лідер Південної Кореї Мун Чже Ін домовились активізувати зусилля щодо тиску на КНДР з метою зменшення ракетно-ядерної загрози з її боку. Про це йдеться у спільній заяві, оприлюдненій Держдепартаментом США після зустрічі трьох лідерів у Гамбурзі на полях саміту “Великої двадцятки”.

“Президент Трамп, президент Мун і прем’єр-міністр Абе ухвалили рішення закликати Радбез ООН до якнайшвидшого ухвалення нової резолюції з додатковими санкціями, аби продемонструвати КНДР, що існують серйозні наслідки для її дій, спрямованих на дестабілізацію, провокації та ескалацію”, – наголошується в документі.

Лідери закликали міжнародну спільноту негайно та повною мірою виконати всі резолюції Ради Безпеки ООН та вжити заходів для припинення економічних відносин з КНДР. Крім того, в заяві міститься окремий заклик до країн, що межують з Північною Кореєю, переконати режим Пхеньяна відмовитися від загрозливої та провокаційної поведінки та негайно припинити програму розробки балістичних ракет.

Водночас на зустрічі досягнуто домовленості про зміцнення тристороннього альянсу та продовження розвитку співробітництва в галузі безпеки з огляду на загрозу з боку КНДР.

“Президент Трамп підтвердив беззаперечну прихильність Сполучених Штатів захищати Республіку Корея і Японію, використовуючи повний спектр своїх звичайних та ядерних можливостей”, – підсумовується в тристоронній заяві.

Тим не менш, це не єдине, що лунало поруч з іменем Президента США. Дональд Трамп і російський лідер Володимир Путін мали коротку зустріч із рукостисканням перед початком саміту G-20 у Гамбурзі, причому глава Білого дому не приховував позитивного настрою.

“Трамп і Путін перед офіційним засіданням “Великої двадцятки” коротко привіталися й потиснули руки”, – зазначає джерело.