«Освітній» шантаж

Реакція представників окремих держав продемонструвала їхнє реальне ставлення до України, особливо у питанні національної самоідентифікації.

Офіційні особи угорського МЗС, вдаються до примітивного шантажу та погрожують всіляко заважати Україні в її міжнародній діяльності. Російська Федерація, традиційно, вкрай стурбована утиском російськомовних. Навіть у взірців демократії з Румунії та Молдови виникли серйозні питання.

Між тим, остаточного тексту нового закону, що має започаткувати в Україні процес реформування радянської системи освіти, ще не існує в принципі. Після його остаточного доопрацювання він має бути підписаний Президентом та опублікований в офіційному виданні парламенту “Голос України”.

Складається враження, що у тексті законопроекту приховано статті про формування угорського шкільного гетто або, як мінімум, декларування україномовних школярів, як привілейованого класу. А фактично, ми отримали відповідь на питання, яка саме Україна цікава декому з наших сусідів.

Вочевидь, що багатьом вона імпонувала у статусі “failed state” (держава, що не відбулася – Ред.). Як країна, в якій немає національної єдності і від якої, у випадку чого, можна завжди «відірвати» шматок, прикриваючись питанням мови або фактором «корінного народу», який всіляко утискають.

Натомість ідея поступової національної ідентифікації, передбачена новим законом України «Про освіту», ставить хрест на прагматичних планах спритних сусідів, і саме тому викликає подібні істеричні реакції.

Цікаво і те, що найбільш «стурбованими» українською освітньою реформою, виявилися країни лояльні до Російської Федерації. Хоча текст нового закону ніяким чином не суперечить європейським цінностям, адже в ньому чітко визначені права представників національних меншин на навчання рідною мовою.

Саме тому, реакція МЗС України на такого роду заяви, шантаж та погрози має бути зваженою. А усі стурбовані іноземні “дипломати”, перш за все, повинні дочекатися офіційного опублікування закону. І лише після цього у разі наявності, на їхню думку, фактів утиску національних меншин, намагатися вирішити питання дипломатичним, законним шляхом.

Всі інші способи впливу, в тому числі продемонстровані представниками угорського МЗС, мають розцінюватись, як втручання у внутрішні справи України, як прояв невігластва, неповаги, і мають присікатися в зародку. Ніхто не зможе відстояти національні інтереси українства, окрім нас самих.