ОКУПАЦІЯ – ЦЕ ПРИВІЛЕЙ

У вересні минулого року російський МЗС намагався звести наклеп на країни Балтії, заявляючи, що вони так і не стали демократичними державами, що поважають верховенство закону. Незважаючи на отриманий відсіч, кремлівська кампанія з дезінформації знову набрала обертів у зв'язку з перенесеним парадом Перемоги, присвяченим 75-й річниці Другої світової війни.

На цей раз все почалося з того, що Посольство Росії в Естонії поділилося в своєму акаунті в Twitter статтею з сайту Russia Beyond під назвою «Чому Прибалтика так добре жила за радянських часів».

Сама стаття, заснована на серії глянцевих фотографій окупованій Радянським Союзом Естонії, Латвії та Литви в 1960-х, 1970-х і 1980-х роках, покликана зобразити країни Балтії як найбільш привілейовані республіки в СРСР і продемонструвати «найкраще з того, що могла запропонувати ця гігантська країна [тобто СРСР] ».

Але в статті нічого не говориться про те, що країни Балтії були незаконно анексовані радянським режимом і продовжували чинити опір – спочатку збройно, а потім мирно – протягом десятиліть окупації.

У статті робиться ряд заяв, заснованих на наративах прокремлівської дезінформації і опускаються не надто привабливі аспекти, що можна розуміти тільки як усвідомлений вибір редакції з метою відбілювання радянської окупації. Наприклад, в статті стверджується, що «радикальні реформи в радянському стилі того часу застосовувалися з набагато більшою обережністю» в країнах Балтії. При цьому радянські репресії в статті навіть не згадуються. Примітно, що сама стаття була опублікована в середині червня, коли країни Балтії відзначають річницю масових депортації свого населення в Сибір.

Стаття також включає в себе безліч класичних дезинформаційних наративів, наприклад:

«Латвія, Естонія і Литва вважалися одними з найбільш привілейованих з 16 республік СРСР».

Коли ваша країна окупована, завжди приємно знати, що це привілей. В крайньому разі, в свідомості окупанта.

16 республік було до 1956 року, після їх стало 15.

«Прибалтійські « території » з проживаючим тут латиським, литовським та естонським населенням завжди мали особливий статус як в складі Російської імперії, так і в СРСР. Радянська влада завжди намагалися враховувати особливі історичні та економічні обставини цього «європейського» регіону, який настільки сильно відрізнявся від решти країни ».

Країни Балтії були і залишаються частиною Європи. Домінуючою мовою в СРСР була російська і вона активно пропагувалась в школах і колах суспільного життя – на шкоду місцевим мовам.

У статті також стверджується, що Радянський Союз підтримував національну культуру, тоді як насправді культура була слугою режиму. Після Другої світової війни в Радянському Союзі переважав суворий канон сталінського соцреалізму, згідно з яким художникам доводилося в реалістичній манері втілювати ідеологічні послання Комуністичної партії.

«На розвиток радянських прибалтійських республік виділялися великі фінансові кошти».

Контрольований Москвою розвиток високоцентралізованої і планової економіки призвів до постійної нестачі товарів загального призначення, примусової індустріалізації без урахування інтересів місцевих громад і появу в країни Балтії робітників-мігрантів з усього Радянського Союзу. До 1989 року естонці становили всього 61,5% від загальної чисельності населення їх країни. У Латвії відповідний показник склав 52%.

«В результаті, рівень життя радянських Латвії, Естонії і Литви був вище, ніж у більшості інших республік СРСР, зарплати більше в 2-3 рази, а люди менше відчували дефіцит продовольчих товарів, одягу і т.д.».

До чого така скромність? За словами представника Державної планової комісії Естонської РСР в 1980 році національний дохід на душу населення в Естонії був вище, ніж у Великобританії, Норвегії або Фінляндії. Однак більш реалістичні, хоча і приблизні, оцінки вказують на те, що ВНП Естонії до кінця 1980-х років становив 2200-2300 доларів США на душу населення, що відповідає рівню Угорщини, а не Фінляндії, ВВП якої насправді був в той час в десять разів вище.

Хороший огляд життя при радянському правлінні також міститься на власному каналі сайту Russia Beyond на YouTube. У відео, опублікованому в 2018 році, ведуча говорить про те, що «є люди, які прожили більшу частину свого життя за часів радянської влади, і у них немає ніякого бажання повертатися назад. Для них спогади про безкінечні черги в магазинах і медичних установах, партійних зборах, цензурі та підслуховування, безпорадності людини, яка стикається з суспільством, пригніченні з боку уряду і злиднях переважують будь-які вигоди, які надає соціалізм.

Країна була ізольована, закрита для зовнішнього світу. Групи типу The Beatles і Rolling Stones були заборонені, книги були заборонені [державою були заборонені всі книги, які вважалися загрозою для партії – EUvsDisinfo], джинси було неможливо дістати. Тому красива картинка, намальована ностальгією за СРСР, в значній мірі є спотвореним уявленням про власну юність, або результатом поганого знання історії, коли позитивні моменти перебільшуються, а негативні або забуваються зовсім, або значно применшується ».

Дмитро Теперік, член правління Міжнародного центру оборони і безпеки, зазначає, що Кремль може надихнути своїх прихильників спробувати послабити або скомпрометувати досягнення Заходу і відкритого суспільства. Однак «він на подив безсилий в своїх посередніх спробах створити нові позитивні смисли, підбадьорливо привабливі наративи і оптимістичні перспективи».

У ситуації, коли здається, що тільки в минулому було світле майбутнє, перекручування фактів і ретельний відбір зображень на підтримку наративів Кремля є перевіреною часом тактикою, спрямованою на уявлення неприємних сторінок радянської історії в більш культурному вигляді.