«Нова холодна війна». США, Росія та Китай вступили в протистояння в Африці – Bloomberg

В Африці зростає протистояння США з Росією та Китаєм, що починає нагадувати нову холодну війну, пише Bloomberg.

Видання зазначає, що адміністрація президента Джо Байдена активізує кампанію зі зміцнення американського впливу на континенті.

Віце-президент США Камала Харріс наступного тижня стане останнім високопосадовцем, який відвідає Африку. У її програмі – візити до Гани, Танзанії та Замбії.

Спроба налагодити взаємодію з багатим мінералами на африканському континенті відбувається на тлі війни Росії в Україні та ескалації протистояння між США та Китаєм. Усі сторони намагаються залучити країни Африки на свій бік, здебільшого вони залишаються нейтральними.

За даними ЗМІ, американські чиновники порушували тему війни в Україні з африканськими лідерами та закликали їх підтримати Київ. Однак деякі країни мають давні зв’язки з Росією, включаючи закупівлю зброї.

Ймовірно, США турбує економічне суперництво з Китаєм, найбільшим партнером Африки, обсяг торгівлі з яким цього року перевищить 260 мільярдів доларів.

Це включає також і гонку за корисні копалини, які мають вирішальне значення для екологічно чистої енергії.

Китайське кредитування Африки допомогло країнам розвиватися та будувати інфраструктуру, проте лідери США акцентують увагу на високу ціну для позичальників та труднощі, з якими вони стикаються при виплаті боргу Пекіну.

Протягом кількох місяців США та їхні союзники висловлювали невдоволення позицією Пекіна щодо угод про списання боргів деяких найбідніших країн світу. Китай, найбільший кредитор країн у всьому світі, затримує процес у кількох країнах, побоюючись, що створить прецедент, безпосередньо скоротивши свої кредити.

Співрозмовники видання зазначають, що не лише США та Китай прагнуть зміцнити свій вплив в Африці, вказуючи на інші країни, такі як Індія, Туреччина та Саудівська Аравія.

За словами старшого наукового співробітника африканської програми Центру стратегічних та міжнародних досліджень Камерона Хадсона, офіційні особи США «не скажуть, що вони конкурують із Китаєм чи Росією в Африці».

«Однак очевидно, що вони використовують ці візити, щоб провести яскраву різницю між підходом Вашингтона та його суперників», – сказав він.

США намагаються робити кроки до просування демократії в африканських країнах – нещодавно вони пообіцяли 165 мільйонів доларів на підтримку чесних виборів у Африці.

Це відбувається у поєднанні з попередженнями про дестабілізуючу роль російської ПВК Вагнера, яка діє у таких країнах, як Малі та ЦАР.