[:ru]Ученые выявили у рыб эмоции[:ua]Науковці виявили у риб емоції[:]

Міжнародна команда вчених довела, що рибам властиві різні емоційні стани, які виникають у відповідь на зовнішні подразники.

[:ru]

О том, владеют ли животные эмоциями и чем эти эмоции отличаются от человеческих, ученые раздумывали еще с конца ХІХ века, однако однозначного ответа на этот вопрос не было до сих пор. Дело в том, что доказать наличие эмоций у животных не так уж и просто: в отличие от людей, они не умеют рассказывать о них. Но если воспринимать эмоцию не только как психический, но и психофизиологический процесс, то определить все это становится гораздо проще.

Авторы нового исследования доказывают, что рыбы эмоционально реагируют на изменения в среде. При этом реакция зависит как от того, предсказуемым было это изменение или нет, так и от индивидуальных особенностей животных.

Во время эксперимента ученые разделили рыб красных пагр на несколько групп по 4 особи в каждой и учили реагировать на свет. Для одних групп свет означал угощение, для других – недлительную «пытку» воздухом. После этого ученые провели тест: разные группы рыб кормили и доставали с аквариума, предупреждая или не предупреждая об этом светом. Параллельно исследователи измеряли уровень гормона стресса кортизола у пагр, а по завершению эксперимента изучили мозг одной особи из каждой группы.

Все четыре комбинации условий – неожиданное угощение, угощение после предупреждения, неожиданное доставание из воды и вытаскивание из воды после предупреждения – показали разные результаты. Больше всего кортизола и генов, которые интересовали ученых, оказалось у тех рыб, которых без предупреждения подвергали стрессу, меньше всего – у тех, кого кормили, заранее предупредив. Данные анализов коррелировали с поведением рыб: не предупрежденные о безопасности активнее пытались ее избежать.

«Если рассматривать эмоциональное состояние как состояние мозга, которое проявляется как реакция на внешний стимул и связан с конкретным поведением, то мы доказали, что у рыб есть эмоции», –  пишут авторы исследования.

[:ua]

Про те, чи володіють тварини емоціями і чим ці емоції відрізняються від людських, науковці міркували ще з кінця ХІХ століття, однак однозначної відповіді на це питання досі не було. Справа в тому, що довести наявність емоцій у тварин не так вже й просто: на відміну від людей, вони не вміють розповідати про них. Але якщо розуміти емоцію як не тільки психічний, але психофізіологічний процес, то визначити все це стає легше.

Автори нового дослідження доводять, що риби емоційно реагують на зміни в середовищі. При цьому реакція залежить як від того, передбачуваною є зміна чи ні, так і від індивідуальних особливостей тварини.

Під час експерименту вчені розділили риб червоних пагр на кілька груп по чотири особини в кожній і навчали реагувати на світло. Для одних груп світло означало частування, для інших – недовге «катування» повітрям.

Після цього вчені провели тест: різні групи риб годували і діставали з акваріума, попереджаючи або не попереджаючи про це світлом. Паралельно дослідники вимірювали рівень гормону стресу кортизолу у пагр, а по завершенні експерименту вивчили мозок однієї особини з кожної групи.

Всі чотири комбінації умов – несподіване частування, частування після попередження, несподіване витягування з води і витягування з води після попередження – показали різні результати. Найбільше кортизолу і генів, які цікавили вчених, виявилося у тих риб, яких без попередження піддавали стресу, найменше – у тих, кого годували, попередньо попередивши. Дані аналізів корелювали з поведінкою риб: не попереджені про безпеку активніше намагалися її уникнути.

«Якщо розглядати емоційний стан як стан мозку, що виникає як реакція на зовнішній стимул і пов’язаний з конкретною поведінкою, то ми довели, що у риб є емоції», –  пишуть автори дослідження.

[:]