Нацбанк може припинити випуск дрібних монет

Регулятор хоче відмовитися від карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. За оцінками НБУ монети 1-5 копійок перестали відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги.

Національний банк розглядає можливість оптимізації обігу монет. Приміром, припинення карбування монети номіналом 25 копійок обумовлено тим, що за  відсутності монет номіналами 1 – 5 копійок 25 копійок не будуть розмінюватися десятьма копійками.

Регулятор підкреслює, що дрібні монети продовжать виконувати функцію засобу платежу, проте у подальшому готівковий обіг таких номіналів не буде поповнюватися новими монетами.

При цьому НБУ пропонує округляти загальну суму покупки при відсутності монет у покупця і продавця у бік зменшення, якщо сума закінчується від 1 до 4 копійок, і в бік збільшення, якщо сума закінчується від 5 до 9 копійок. При безготівкових розрахунках округлення не буде.

Посилаючись на міжнародний досвід, регулятор відзначає, що разове вилучення з обігу усіх монет дрібних номіналів може викликати великий резонанс у суспільстві і проблему їх утилізації, у той час як припинення карбування монет з поступовим виведенням їх з обігу дозволяє уникнути таких наслідків.

“Введення правил округлення не буде мати ніякого впливу на інфляцію як безпосередньо, так і опосередковано, оскільки мова йде про правила округлення всіх товарів у чеку, а не про ціни індивідуальних товарів. Це підтверджує досвід таких країн, як Данія, Швеція, Норвегія, Угорщина і Чехія”, – йдеться в повідомленні НБУ.

Директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко зазначив, що припинення карбування монет дрібних номіналів дозволить регулятору зекономити близько 91 млн грн на рік.