Цікаві факти про нардепа Суто Мамояна в розслідуванні "Булави".
Суто Чолоєвич Мамоян – народний депутат від партії “ОПЗЖ”, який має середню освіту, пов’язаний із м’ясною продукцією, має родичів-посадовців у Генпрокуратурі, елітні автівки та нерухомість. Що ще відомо про нардепа та його непросту родину розслідував центр медіарозслідувань “Булава”, повідомляє Кий-Інфо.
Суто Мамоян за національністю єзид та, згідно з даними аналітичної системи youcontrol, керівник їх новоствореної общини. За сумісництвом він є депутатом від проросійської партії “ОПЗЖ” та, до обрання на цю посаду, політичною діяльністю не займався.
Також відомо, що представник цієї партії має середню освіту, тобто закінчив тільки школу. Проте, без ВИШів і наукових ступенів Суто Мамояну вдалося стати серйозним бізнесменом. Хоча, можливо, в цьому здебільшого заслуга не нардепа, а його родини, яка, згідно з даними Youcontrol має цілу групу компаній.
У ЗМІ можна знайти окремі відомості про сумнівну діяльність нардепа в минулому. Так, зокрема, на Мамояна ще у 2007 році було відкрито кримінальну справу за трьома статтями: “вимагання”, “розбій” та “викрадення, привласнення документів”.
У цьому документі, “Особа_11”, ймовірно, і є Суто Мамоян. По-перше, ТОВ “Афе-інвест” також входить до “Групи родини Мамоян”.
По-друге, як уже зазначалося, Мамоян також має загальну середню освіту.
“А звинувачували його за те, що він разом із поплічником силою посадив у свій автомобіль інструктора ФК “Динамо”, побив його та вимагав одну тисячу доларів. Але у 2016 році був виправданий, бо “з’ясувалося”, що хлопці нікого не били, а заступилися за незнайому дівчину, якій ласий до наживи чоловік з “Динамо” продав старий мобільний під виглядом нового”, – пише “Булава”.
Цікавим є той факт, що рідний брат Суто Мамояна – Рустам Чолоєвич Мамоян (Сутко) з 2015 року працює в органах прокуратури. І не де-небудь “на периферії”, а у столиці. І у 2016 році був заступником начальника першого слідчого відділу прокуратури Київської області.
Ще один його брат – Сергій Чолоєвич Мамоян у минулому був депутатом Полтавської обласної ради від “Соціал-демократичної партії” Сергія Капліна, а зараз засідає у сесійній залі КМДА від “ОПЗЖ”.
У 2019 році самого Суто Чолоєвича Мамояна було обрано народним депутатом. У партійному списку “Медведчука-Рабіновіча-Бойко” він йшов під 33 номером. Але після оприлюднення декларації за 2019 рік питання до пана Мамояна виникли не тільки у журналістів, а й у Національного антикорупційного бюро.
“Депутат підозрюється у декларуванні завідомо неправдивих відомостей у декларації за 2019. Так, можливе заниження суми на понад вісім з половиною млн грн, даних щодо вартості придбаних автомобілів Toyota Land Cruiser 200, а також придбання двох квартир у житловому комплексі “Зарічний” площею 124 та 125 кв.м.”, – повідомляли у РГК НАБУ.
І справді, суми щодо придбань у декларації за 2019 рік просто фантастичні. Так, Суто Чолоєвич купив 2 автомобілі Toyota Land Cruiser 200 за… 40 000 гривень та дві квартири у новобудові всього за якихось 500 000 гривень кожна. Площею 124 та 125 метрів кв., відповідно. Проте, якщо ознайомитися з цінами на офіційному сайті забудовника, можна зрозуміти, що у декларації нардепа вони занижені, як мінімум втричі.
Такод, якщо вірити декларації нардепа і даним опублікованим на сайті ЦВК, то до депутатства Суто Мамоян працював у компанії свого батька ТОВ “М’яспром” та за 2019 рік заробив цілих 30 тисяч 975 гривень.
Проте щедрий подарунок для Суто Чолоєвича того ж року здійснила його мати Мамоян Гавяз Бадровна, яка у негрошовій формі презентувала нардепу 1 000 000 грн. Щоправда, жодної інформації про неї або ж її підприємницьку діяльність у відкритих джерелах немає.
Про депутатську діяльність
За весь час роботи під куполом Суто Мамоян подав 23 законопроєкти. Один найбільш знаковий, що характеризує нардепа, як вірного послідовника ідей партії “Медведчука-Рабіновичча-Бойко” “Про відзначення 75-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років”, поданий у березні 2020, тоді ж його ініціаторами стала вся фракція “ОПЗЖ”. Проте цей законопроєкт “провалявся” кілька місяців у комітетах і зрештою був знятий з розгляду взагалі.
Але в парламенті Суто Мамоян більше запам’ятався тим, як листувався з невідомим чоловіком у лютому минулого року щодо призначення “своєї людини” на посаду очільника СБУ у Закарпатті.
Близько місяця тому в Закарпатському СБУ і справді змінився очільник. Ним став Віктор Микита. Чи вдалося здійснити задумане з переписки пану Мамояну – поки невідомо. Можливо, для цього потрібен був час?
Але все це ще “квіточки” у порівнянні з історією, яка набула широкого розголосу і в якій одним з головних дійових осіб, за повідомленням ЗМІ, був
Із Суто Мамояном також є історія, яка набула широкого розголосу. Це сталося незадовго після того, як він набув мандату народного депутата. До журналістів звернувся підприємець з Київщини – Валерій Шевчик (співвласник групи компаній, яка видобуває і продає пісок) з приводу того, що, нібито, люди від Суто Мамояна запропонували бізнесмену “співпрацю”, але на своїх умовах.
“Нам було заявлено: якщо ви не будете нам платить і не будете з нами працювати, ми вас закриємо і ви не будете працювати на цьому ринку. Тобто – це рекет”, – розповідав Валерій.
Відомо, що видобуток і продаж піску – справа дуже прибуткова. По-перше, це один з найважливіших компонентів під час виготовлення бетону. По-друге, з кількістю забудов у столиці попит на бетон зростає, а разом із цим збільшується і ціна на пісок.
Тоді ж Валерій Шевчик, як повідомляли ЗМІ, відмовився від пропозиції наполегливих громадян. А після того розпочався тиск на підприємця. То на шляху вивозу піску міну знайшли (хоч і учбову, але…), то біля будинку гранату, яку ледь не підібрала дитина.
Чим закінчилася ця історія поки невідомо. “Булава” повідомляє, що за заявленим номером Шевчик не відповідав.