На Волині відкрили музей унікального човна

Знахідка свідчить про те, що на Волині було розвинене суднобудівництво, а на річці Стир - судноплавство.

У селищі Маневичі на Волині відкрили музей одного експоната – тут демонструється стародавній човен-довбанка, знайдений на березі річки Стир. Про це повідомляє kyiinfo з покликанням на пресслужбу Волинської обласної ради.

“Мені приємно, що в такий складний для вітчизняної музейної галузі період вдалося провести реконструкцію Маневицького краєзнавчого музею, створивши нову експозицію в спеціальному новозбудованому павільйоні. Це допоможе зберегти пам’ятку і якнайкраще презентувати найбільший та найдавніший в Україні артефакт підводної археології – середньовічного човна-довбанки”, – зазначив директор Маневицького краєзнавчого музею Петро Хомич.

За його словами, знахідку датують ХІ – ХІV ст., тож човен може належати до часів Київської Русі. Деревині, з якої виготовлений плавзасіб, може бути і тисяча років, бо до такого розміру дерево росте не одне століття. За стародавніми технологіями деревину мали багато років морити у воді, аби човен був міцніший. У Давній Греції подібні судна називали моноксилами, що в перекладі з грецької означає “єдиний шматок деревини”.

“Ця знахідка відразу увійшла до топпереліку місць і подій Волині та України, стала сенсаційною знахідкою Східної Польщі, Західної України та Білорусі. Тому її збереження і охорона – пріоритет для нас усіх”, – наголосив голова Волиньради Григорій Недопад.

Народний депутат Ірина Костанкевич, яка була присутня на відкритті музею, написала у Фейсбуці, що для облаштування музею залучили понад 500 тисяч гривень державних коштів.

Човен-довбанку знайшли 27 серпня 2015 року на березі річки Стир між селами Копилля і Старосілля. Його законсервували і досліджують. Як стверджують науковці, човен був виструганий із суцільної колоди в 1223—1295 роках.

Читайте нас у telegram