На Вінниччині виправили обеліск полковнику Данилу Нечаю. Замість “Возз’єднання з Москвою” тепер – новий барильєф

Про це написав Володимир Барцьось, історик, громадський активіст, депутат Вінницької обласної ради 7-го скликання

Силами Тиврівської і Вінницької громад встановлено меморіальний барельєф, присвячений Брацлавському полковнику, Герою національно-визвольної війни середини 17 ст. Данилові Нечаю, з нагоди 370-ої річниці оборони містечка Красне козаками від польських військ та героїчній загибелі у цій битві Данила Нечая, – повідомляє Володимр Барцьось.

Пам’ятник-обеліск Данилу Нечаю знаходиться на його могилі поблизу села Черемошне Тиврівської громади. Ініціатива встановлення барельєфа належить краєзнавцям Тиврівщини Олександру Ковалю та Анатолію Тамтурі. На барельєфі відтворено: зображення (єдине на сьогодні знайдене) Данила Нечая зі срібного медальйону 19 ст.

Історик уточнює, що цей барельєф було встановлено на обеліску на місці давнішого, історично маніпулятивного надпису 1954 року про 300-річне возз’єднання України з Московією. Це історичний міф, який нав’язували в російській імперії і СРСР про “братні народи”. Тепер цей невідповідний надпис закрито історичним зображенням полковника Данила Нечая.

Кошти на виготовлення барельєфу були зібрані громадою шляхом добровільних благодійних внесків у 2021 році. Сам проект благоустрою пам’ятки тимчасово зупинено на рівні ухвалення ключових рішень Вінницькою ОДА і Тиврівською об’єднаною громадою.

Громадяни та громадські організації, які підтримали благодійним внеском цю справу: історики і краєзнавці Анатолій Тамтура, Олександр Коваль, Володимир Барцьось, приватні підприємці Віктор Берещук, Вадим Дуюнов, Володимир Воловодюк, Андрій Головченко, Костянтин Мідляр (ГО “Селянське козацтво”), ГО “Молода Подільська Січ”, Вінницький козацький полк імені Івана Богуна, Тиврівське козацтво. Барельєф виготовлено приватним підприємцем Русланом Луговим.