На Тернопільщині знищили пам’ятку природи, віком 5 млн років

У Тернопільській області представники влади та екологи просять поліцію з'ясувати всі правові обставини знищення геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Останці Сарматського моря», віком понад 5 млн років.


«Нам стало відомо, що в результаті видобутку вапняку знищений унікальний геологічний пам’ятник природи місцевого значення« Останці Сарматського моря ». Наші фахівці терміново виїхали на місце, де знаходився цей пам’ятник. Зараз там все зруйновано, вапняк добували екскаваторами, знищено природну стінку зі скам’янілостями висотою в кілька десятків метрів, де були залишки стародавньої морської флори та фауни. Від імені обласної державної адміністрації за цим фактом ми звернулися в поліцію, екоінспекції та в Держгеокадастр для встановлення всіх обставин цієї справи», – сказав в коментарі начальник обласного управління екології та природних ресурсів Орест Сінгалевич.

Водночас Українська природоохоронна група оприлюднила в Фейсбуці фото, де на місці високої гори-стінки зі скам’янілостями – зараз глибока яма, як наслідок незаконного видобутку вапняку.

«В оренду товариству “Тернопільський кар’єр” надали ділянку, в межах якого розташований геологічний пам’ятник природи« Останці Сарматського моря ». Йдеться про фрагмент стіни кар’єра, висотою до 20 метрів. Товариство видобувало вапняк, чим  повністю знищило геологічний пам’ятник природи, порушивши вимоги статті 6, 28 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, – йдеться в повідомленні Української природоохоронної групи.

Також повідомляється, що екологи звернулися до Держекоінспекції, у Головному  управлінні Держгеокадастру в області, до правоохоронців для здійснення перевірки дотримання згаданим товариством вимог природоохоронного і земельного законодавства під час господарської діяльності.

Як повідомлялося, «Останці Сарматського моря» – геологічний пам’ятник природи місцевого значення. Розташовувався на території Тернопільської області, в околицях села Галущинці, в кар’єрі біля автодороги Тернопіль – Підволочиськ. Площа – 1 га. Природоохоронний статус отримав у 1983 році.

Сарматські останці – частина Товтрового кряжу, або Медоборів, висотою 60-440 м, протяжністю майже 200 км.

Це – стародавній бар’єрний риф Сарматського моря із залишками організмів з вапняним скелетом, різних водоростей, молюсків, мшанок. Під час формування Карпат вся навколишня територія піддалася підняття, море відійшло, колишній підводний риф виявився на поверхні.