Монополісти займаються шантажем на ринку електроенергії, – НКРЕКП

Протягом першої декади лютого 2022 року загострилась ситуація на ринку електричної енергії, зокрема, на ринку «на добу наперед».

Підписуйтесь на нас у telegram

На початку лютого, ситуація на ринку електричної енергії погіршилась через потепління, зокрема, це призвело до зниження ціни на “ринку на добу вперед” (РДН).

Про це повідомляє Кий-інфо з покликанням на повідомлення НКРЕКП у Facebook.

У січні попит РДН двох груп ДТЕК та «Юнайтед Енерджі» складав 77% від всього попиту, пропозиція НАЕК «Енергоатом» на РДН складала 42%. У лютому кампанії мали більший відсоток – 81 %.

Дана ситуація вказує на те, що ці групи мають величезну ринкову владу та монополізацію ринку, що призвело до суттєвого зниження ціни

“Так, одна група компаній різко знизила ціну своїх заявок на покупку та на продаж електроенергії. Часто такі заявки виставлялися по ціні нижче граничних (маржинальних) затрат, що суперечить типовій поведінці продавця електроенергії. Інша компанія різко зняла свій попит із «ринку на добу наперед» та почала купувати електроенергію на внутрішньодобовому ринку (ВДР) навіть тоді, коли ціна там є гарантовано вищою на 15%, аніж ціна РДН”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, це може свідчити про змову, задля досягнення певних цілей. Вони можуть бути, як економічні, так і політичні, адміністративні чи регуляторні.

“Економічні, наприклад: на фоні низьких цін РДН купити по низьких цінах великі обсяги електроенергії по довгостроковому контракту у НАЕК «Енергоатом». Політичні чи регуляторні цілі: домогтися обмеження для роботи інших гравців, які є конкурентами (обмежити конкуренцію), домогтися кадрових змін (звільнення посадовців, які можуть вважатися недостатньо лояльними до певних компаній) чи домогтися змін до правил ринку, які можуть принести додатковий дохід для окремих компаній за рахунок додаткових платежів споживачів”, – заявляє НКРЕКП.

Повідомляється, що Антимонопольний комітет України проводить відповідне розслідування щодо минулих випадків. НКРЕКП в свою чергу вживає додаткових спеціальних заходів щодо стабілізації ситуації на ринку електроенергії.