Міжнародна спільнота занепокоєна небезпеками законопроєкту 5655

Про це написала віцепрезидентка Міжнародної спілки Архітекторів Істеліанна Атанассова.

Про це повідомляє Кий-інфо.

«Ми з колегами дійшли висновку, що архітектурна спільнота України ризикує втратити право контролювати реалізацію архітектурних проєктів», – написала у офіційному листі пані Атанассова.

Окрім того, віцепрезидентка наголосила, що Міжнародна спілка архітекторів підтримує українських архітекторів.

«…хочу висловити свою  підтримку Спілці архітекторів України, а також готовність Міжнародної спілки архітекторів допомогти врегулювати процес містобудування, права та обов’язки архітекторів відповідно до затвердженої міжнародної практики та законодавства.» – заявила Істеліанна Атанассова.

Нагадаємо, 1 липня ВРУ проголосувала у 1-му читанні законопроєкт №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності». Законопроєкт покликаний реформувати містобудівну галузь, але, за словами архітекторів, у 5655 не дотримано балансу інтересів усіх стейкхолдерів, відтак законопроєкт потребує суттєвого доопрацювання. 

Чимало експертів дійшли висновку, що 5655 містить низку корупційних ризиків та загрожує реформі децентралізації в Україні. Станом на сьогодні негативні висновки щодо законопроєкту 5655 надали:

  • Національне агентство з питань запобігання корупції;
  • Національна Спілка Архітекторів України;
  • Архітектурна Палата НСАУ;
  • Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України;
  • Міністерство культури та інформаційної політики України;
  • ГО “Разом проти корупції”;
  • представники органів місцевого самоврядування.

Окрім того, представники Асоціації міст та Асоціації ОТГ направили до ВРУ та Мінрегіонбуду листи щодо положень 5655, які звужують права територіальних громад. 

16 листопада 2021 року 19 міст України вийшли на Всеукраїнську акцію “Архітектори за справжню містобудівну реформу”. Як наслідок, депутати міських рад Рівного, Львова та Чернігова надіслали до ВРУ звернення з проханням не голосувати законопроєкт № 5655 в другому читанні.