[:ua]Майбутній Президент: чи зможе домовитись українська опозиція?[:]

До чергових виборів Президента залишилось трохи більше року. Чи готові українські політики об’єднуватись навколо спільних цілей та ідей? Або продовжуватимуть тягнути одіяло кожен на себе? Журналісти інформаційного агентства «Кий-Інфо» поспілкувались з представниками провідних опозиційних політичних сил в Україні та дізнались про можливі тандеми на майбутніх перегонах.

[:ua]

Саме наступного року більшість політичних сил визначаться із власними кандидатами у президенти на вибори 2019-го року. А вже з осені 2018–го розпочнеться справжня передвиборча гонка за президентське крісло.

Тому заклики до об’єднання лунають вже зараз.

Так, лідер партії «Народний контроль» Дмитро Добродомов запропонував усім опозиційним демократичним політичним силам порозумітись та висунути єдиного кандидата у Президенти.

Результат пошуку зображень за запитом "«Народний контроль» Дмитро Добродомов"

Дмитро Добродомов, Фото: http://nkontrol.org.ua

«Лише у такий спосіб ми зможемо протистояти сьогоднішній владі та вивести країну з глибокої політичної та економічної кризи. Адже в іншому разі ті ресурси: фінансові, медійні, адміністративні, які в свої руках сконцентрувала ця влада, дозволять поодинці просто змести кожного з нас!», – зазначає політик.

Інформаційне агентство «Кий-Інфо» вирішило перевірити чи готові політичні партії поступитись власними амбіціями заради спільної мети.

– Чи готова ваша політична сила об’єднатись та висунути єдиного кандидата від демократичних опозиційних сил на виборах Президента, що пройдуть у 2019 році в Україні?

Юрій Левченко – член політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Свобода»:

Результат пошуку зображень за запитом "Юрій Левченко свобода"

Юрій Левченко, Фото: з відкритих джерел

– Я думаю, що треба робити усе можливе для того, щоб побороти олігархат, який панує сьогодні в Україні. Особисто я думаю, що у першому турі висувати одного кандидата, ще раз підкреслю це моя думка – не зовсім логічно. Для того і є інститут 2-х турів, аби суспільство обрало найкращих у другий тур. Якщо, наприклад, у другий тур вийде якийсь кандидат від олігархату, а якийсь не від олігархату, то чи потрібно буде усім опозиційним силам об’єднуватись навколо того, хто не від олігархату?  Тоді так, тут є логіка. А, якщо говорити про перший тур, то зарано вести мову про будь які моменти цього туру.

Тарас Батенко – голова політичної ради політичної партії «УКРОП»:

Результат пошуку зображень за запитом "Тарас Батенко укроп"

Тарас Батенко, Фото: з відкритих джерел

– «УКРОП», як  системна опозиційна політична партія,  буде  висувати свого кандидата  у президенти. Ми  зараз розробляємо позицію праймеріз. Усі наші партійні осередки в областях включаються в процедуру праймеріз щодо  висування кандидата у президенти. Тому звичайно на цьому етапі ми будемо це робити. А майданчик для переговорного процесу, я думаю, він завжди є. І ми готові запропонувати цю площадку так само, щоб це був єдиний кандидат. Можливо, це буде кандидат від «УКРОПУ».

– А є конкретні прізвища?

– Є, але я поки що не хочу їх називати. Це питання до обговорення суто у нашому партійному спектрі, серед наших партійців. Тобто, давайте ми пройдемо цей первинний наш рівень – праймеріз, якого, до речі, я поки що не бачив у жодній іншій політичній партії, ні в «Батьківщині», ні в інших демократичних партіях (а ми  хочемо достатньо демократично провести цю процедуру). А далі  розуміти, змірювати шанси, вимірювати соціологічно ці шанси. Потім сідати за стіл переговорів і рухатися вперед.

Олег Березюк – лідер фракції «Самопоміч» у Верховній Раді України:

Результат пошуку зображень за запитом "олег березюк самопомич"

Олег Березюк. Фото: https://samopomich.ua

– Без сумніву потрібно змінювати цю деспотичну владу, цю тиранію. І лише спільними зусиллями українського народу, громадянського суспільства та усіх демократичних сил це стане можливим. Проте стосовно будь якого об’єднання, то сьогодні ще немає президентської гонки. Коли буде – тоді поговоримо.

Юрій Деревянко – «Рух нових сил»:

Результат пошуку зображень за запитом "Юрій Дерев’янко рух нових сил"

Юрій Дерев’янко, Фото: з відкритих джерел

– Для цього треба провести чесну і прозору процедуру праймеріз або об’єктивного зіставлення шансів. Це має бути три міжнародних компанії, які здійснюють соціологічні дослідження. Має бути період часу коли ці наші колеги-кандидати готові виходити на старт цього праймеріз, попрацювати 2-3 місяці. Провести ці соціологічні виміри і, якщо усі із цим погоджуються, підтримати того кандидата, який має найбільше шансів. Погодивши, звісно, позиції, що буде відстоювати такий кандидат у президенти, як майбутній Президент.

– Але об’єднуватись ви готові?

– Ми готові не об’єднуватись, а запропонувати той механізм, який дасть можливість Україні отримати найкращого кандидата на наш погляд. Який  відстоюватиме наші спільні принципи. Це не означає, що у нас програми стали  однакові, це не означає, що у нас ідеологія стала однакова. Ні. Це означає, що є дуже важливі принципи на цьому етапі, такі як, скажімо, відсутність олігархії, нормальне функціонування антикорупційної вертикалі, починаючи з НАБУ закінчуючи судом. Наприклад, жорстке несприйняття корупції, як явища, і кругової поруки яке ми спостерігаємо зараз. Це однозначно свобода слова і свобода політичних поглядів. Не може бути такого, коли комусь хтось не подобається, хтось критикує когось, то давайте  знищимо  його або оголосимо  ворогом народу та держави. Якщо ми говоримо про те, що це буде хтось із кандидатів, який буде підтримувати це, і ще ширше коло принципів, тоді ми таких людей  будемо підтримувати. Але між ними обирати тих, хто має найбільше шансів на цю процедуру.

– Згідно із останніми дослідженнями, проведеними соціологічною групою “Рейтинг” 22-30 листопада 2017 року, а також Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 2 по 14 грудня, найбільшою підтримкою, серед опозиційних політиків користується Юлія Тимошенко. Чи готові ви об’єднатись із “Батьківщиною”.

– Партія «Рух нових сил» це партія «Рух нових сил». Партія «Батьківщина» ніколи не стане партією «Руху нових сил», а «Рух нових сил» ніколи не стане «Батьківщиною». Це різні партії. Якщо «Батьківщина» чи «Самопоміч», чи «Демальянс», або усі інші в своєму колі визнають, що це коло демократичних сил,  і вони готові одне одного підтримувати чи підтримувати кандидатуру того, хто буде висуватись –  тоді це є предмет для дискусії. Тоді можна далі обговорювати цю формулу. Якщо кожен вважає, що він сам по собі і, що  він сам переможе, і все буде добре, то це вже інша точка зору. Тому в нас немає  поки що свого кандидата.

Іван Крулько – заступник голови партії ВО «Батьківщина»

Результат пошуку зображень за запитом "Іван Крулько батьківщина"

Іван Крулько, Фото: https://ba.org.ua

– Пане Іване, чи готова ваша політична сила до обєднання перед майбутніми президентськими виборами?

– Звичайно. Ми тільки так і вважаємо. Якщо не об’єднаються усі здорові опозиційні сили, то в черговий раз ми наступимо на давні українські граблі.  Тому таке об’єднання потрібно, воно є абсолютно правильним і «Батьківщина» готова до такого процесу.

– Зважаючи на останні соціологічні дані групи “Рейтинг”, а також Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), найімовірніше, що лідером є очільниця вашої політичної сили Юлія Тимошенко. Чи готова «Батьківщина» поступитись місцем єдиного кандидата, заради спільної мети, якщо так вирішать опозиційні сили?

– Очевидно, що поки у нас Президента обирає народ, а не політичні партії. Тому, звісно, що треба буде обирати кандидата в президенти єдиного, враховуючи, у тому числі, і думку народу. Хто має найвищу довіру в народі, той і повинен бути єдиним кандидатом.

Звісно до президентських виборів залишається ще майже півтори роки. Час для перемовин ще є. Так само очевидно, що Петро Порошенко намагатиметься втриматись у президентському кріслі. А здорову конкуренцію нинішньому гаранту зможе скласти лише узгоджений кандидат від сил, що називають себе «опозицією». Хочеться вірити у те, що політики винесли для себе уроки з минулого, і у боротьбі за булаву не загублять Україну.

[:]