Дослідження вчених ґрунтується на даних, отриманих під час експедиції 2019 року. Метою дослідників було визначення, як подальше підвищення глобальної температури вплине життя на Землі.
Підписуйтесь на нас у telegram
Вчені з Університету Мена заявили, що зміни клімату, викликані діяльністю людини, негативно впливають на найвищу гору планети – Еверест. За словами дослідників, втрати льоду на горі настільки великі, що протягом року втрачаються запаси, які формувалися протягом кількох років.
Про це повідомляє Кий-інфо з покликанням на Phys.org.
Швидкий відступ крижаних мас у високогір’ї Гімалаїв може мати різноманітні наслідки. У тому числі – почастішання сходу лавин і виснаження запасів питної води, від яких залежить мільярд людей.
Швидкість, з якою зникають льодовики, також свідчить про те, що незабаром альпіністи, які підіймаються на Еверест, рухатимуться більш відкритою породою, оскільки сніг і лід найближчими роками продовжать витончуватися і відступати.
Дослідники прагнули зрозуміти причини та часові рамки значної втрати маси льодовика Південне сідло. Вони вивчили 10-метровий керн і проаналізували дані, зібрані метеостанцією. Використовувалися також супутникові знімки та інші дані. Розрахунки показали, що льодовик тане приблизно на два метри на рік. Він втрачає здатність відбивати сонячне світло, через що тане ще швидше.
За оцінками вчених, за чверть століття відбулося виснаження льодовика Південне сідло приблизно на 55 метрів, що майже у 80 разів швидше, ніж 2000 років, які знадобилися на формування льоду. За словами вчених, танення льоду, а також перетворення снігового покриву на крижаний пов’язані з глобальним потеплінням, що почалося в 1950-х роках. Наслідки змін клімату для льодовика стали найсильнішими у 1990-х роках.
Проведене моделювання показало, що швидкість танення може збільшитися більш ніж у 20 разів, якщо сніговий покрив остаточно поступиться місцем крижаному. Основною причиною сублімації виступило підвищення температури, але свою роль зіграли також зниження вологості та посилення вітру.
«Кліматичні прогнози для Гімалаїв передбачають тривале потепління і триваючу втрату маси льодовиків, і навіть вершина Евересту піддається впливу антропогенного потепління», — заявив один з учених Маріуш Потоцький.
Під час експедиції Потоцький та його колеги встановили дві найвищі метеостанції у світі (на висоті 8430 та 7945 метрів), а також витягли найвищий в історії крижаний керн (на висоті 8020 метрів). Крім того, вчені вивчили біорізноманіття на різних висотах, оновили записи про висоту проживання для різних видів, а також задокументували історію гірських льодовиків.