Лікуватися від інсульту треба… до інсульту

Сусідка, зовсім ще не стара жінка, перенесла мікроінсульт. Рідних у неї в Києві немає, тож ліки з аптеки по-сусідськи ноcимо всі по черзі. Кожен раз, коли приходить моя черга перераховувати аптекарці довгий перелік виписаних лікарем препаратів, я журюся, скільки ж грошей на них іде. Та й чи такі вже необхідні ці дорогі ліки?

Лікар вищої категорії невролог Валентин Осокін, з висоти свого 30-річного лікарського стажу мої підозри щодо незамінності дорогих препаратів підтвердив:

– За даними доказової медицини для лікування інсульту дійсно досі не існує по-справжньому ефективних ліків. У це важко повірити, враховуючи величезну кількість рекламованих препаратів, покликаних, нібито, вирішувати проблеми, що виникли у зв’язку з таким важким діагнозом. Статистикою вас втомлювати не буду, скажу лише, що тільки в Києві щорічно реєструється 7 тисяч інсультів. 80% хворих в кінцевому підсумку стають інвалідами.

Є й ще один драматичний аспект: за останні роки інсульт суттєво «помолодшав». У середньому на 20 років. Отож інвалідами стають люди ледь старші за 40.

Результат пошуку зображень за запитом "инсульт молодые"

– Які ж причини такої тенденції?

– Виною усьому – стрес. Особливо довготривалий, через який тиск може «підстрибувати» до критичних позначок. Сьогоднішній темп життя не залишає людям вибору: або ти включаєшся в шалену гонитву за визнанням, кар’єрним ростом, високою зарплатнею і, зрештою, успішним майбутнім або не вписуєшся в запропонований ритм. Через що, як вони вважають, на них чекає доля лузера і все що з цим пов’язане: безгрошів’я, відчай, зневага друзів, наркотики чи алкоголь. Хоч так, хоч так – стрес неминучий. Витримують лише ті, хто може раціонально побудувати свої життя, щоб мінімізувати наслідки стресу. І цьому треба вчити молодих.

Результат пошуку зображень за запитом "неправильный образ жизни"

– Валентине Миколайовичу, причин, що викликають інсульти, безліч, але, схоже, наслідки сумні у будь-якому випадку. Невже дійсно немає якихось ліків, здатних допомогти?

– Є. З огляду на те, що найчастіше причиною, що призводить до інсульту є гіпертонічна хвороба і підвищений вміст холестерину в крові, я всім без винятку своїм пацієнтам з цими проблемами пропоную для початку вивчити і дотримуватися всього п’яти обов’язкових життєвих правил, які, до речі, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Ось вони:

1. Обмеження споживання солі (до 5 г в день).

2. Зниження надмірної ваги тіла.

3. Повноцінне харчування.

4. Обмеження споживання спиртних напоїв.

5. Регулярні фізичні навантаження на відкритому повітрі.

Результат пошуку зображень за запитом "бег"

Скептики можуть заперечити, мовляв, це загальновідомі рекомендації, яких так-сяк намагається дотримуватися практично кожна розсудлива людина, але, трапляється, інсульт не минає і таких. Дійсно, виключення скрізь є. Але існує інша, більш предметна і переконлива статистика.

В результаті спеціальних міжнародних досліджень доведено, що у пацієнтів, які виконували всі вищенаведені рекомендації, істотно (на 9 мм рт. ст.) знизився артеріальний тиск без лікарських препаратів. Ті ж, хто отримував один з ефективних препаратів, за той же період тиск знизився на 13 мм рт. ст. Тобто, різниця невелика, але у першому випадку вдалося обійтися без побічних явищ, які супроводжують будь-який тривалий прийом ліків. А це досить вагомий аргумент.

Результат пошуку зображень за запитом "здоровье"

Особливе значення для зниження підвищеного артеріального тиску надається зменшенню вживання кухонної солі. Спеціальними дослідженнями встановлено, що її надмірне споживання завжди провокує підвищення артеріального тиску, зростання частоти гіпертрофії лівого шлуночка, ниркову судинну недостатність, що в кінцевому підсумку і може викликати інсульт.

Якщо організм отримує більше 6 г солі гарантоване підвищення систолічного тиску більше, ніж на 10 мм рт. ст., а зниження споживання солі до 4 г , як я вже казав, відповідно знижує тиск на 9 мм рт. ст. Про зайву вагу навіть не говоритиму, тут все ясно.

– Але іноді потрібно зняти тиск швидко. Коли вже тут боротися із зайвою вагою?

– Щодо швидкості зниження тиску в екстремальних ситуаціях ви маєте рацію, але щодо ефективності препаратів «від тиску та інсульту» у багатьох фахівців виникають серйозні сумніви. Традиційний джентльменський набір препаратів, які призначають хворим після інсульту, практично малоефективний. Маю на увазі такі популярні ліки, як дибазол, раунатин, циннарізин, кавінтон, німотон, ноотропіл і церебролізин.

Результат пошуку зображень за запитом "бесполезные лекарства"

– Навіть церебролізин? Адже він донині у багатьох клініках вважається мало не панацеєю, та й ціна підтверджує його цінність …

– Експериментально доведено: церебролізин ефективний, коли його вводять внутрішньовенно по 50 мл в перші (!) години інсульту. Але за свою тридцятирічну практику лікуючого невропатолога я не пам’ятаю, щоб коли-небудь хтось призначав його у потрібній кількості. 1 кубик через день – це була межа мрій, але, тим не менш, багато хворих піднімалися навіть після важких ішемічних інсультів.

І тут немає ніякої містики і протиріч. Спрацьовував «плацебо-ефект». У радянські часи дістати копійчану ампулу церебролізину можна було з великими труднощами, заплативши за неї не менше 10 рублів. Коли хворому повідомляли, що йому вводять супердефіцитні і дорогі ліки, він починав вірити в їхні чудотворні властивості і … піднімався. Про ефект «плацебо» є необхідність поговорити колись окремо. Сьогодні церебролізин перестав бути дефіцитом, хоча вартість його зросла в сотні разів, але того «радянського» ефекту досягти вдається не завжди.

Результат пошуку зображень за запитом "плацебо эффект"

– Дай, Боже, щоб церебролізин нам не знадобився.

– Якщо ви з наступного понеділка вирішили долучитися до когорти людей, які сповідують здоровий спосіб життя, станьте на ваги. Лікарські спостереження доводять, що підвищений артеріальний тиск зазвичай тісно пов’язаний з підвищенням маси тіла. 30-50 зайвих кілограмів на 15 років скорочують життя.

Значить, варто докорінно переглянути свій раціон. Виключіть легкозасвоювані вуглеводи – цукор, здобу, картоплю, шліфований (білий) рис, жирні молочні продукти, майонез, жирні сорти м’яса, тваринні жири. Перейдіть на чотириразове харчування і відмовтеся від споживання їжі після 19 годин.

Результат пошуку зображень за запитом "рацион"

Додатково слід збільшити фізичне навантаження, яка допоможе зайвим жирам «згоріти», а вашому організму схуднути. По можливості рідше користуйтеся ліфтом і міським транспортом. На жаль, робота на дачній ділянці, як це у нас прийнято, до сьомого поту, здоров’я гіпертонікам не додає.

Рівень допустимого навантаження кожен може визначити сам за пульсом, але тільки лікар в змозі скласти персональну лікувальну програму. Запевняю, якщо ви будете суворо дотримуватися цих рекомендацій, через кілька місяців здивуєтеся, бо «підуть» ваші зайві кілограми, а з ними і гіпертонія.

Результат пошуку зображень за запитом "похудение"

– Валентине Миколайовичу, а як взагалі розпізнати інсульт, адже іноді йому супроводжує і просте запаморочення?

– Усі пацієнти з гіпертонією і атеросклерозом повинні знати початкові симптоми цієї хвороби: одностороннє оніміння кінцівок, обличчя, запаморочення, хитання, нерозбірлива мова , важко вимовити найпростішу фразу. При таких ознаках слід негайно викликати швидку допомогу.

Якщо такі симптоми тривають годину-півтори і проходять, то мова, швидше за все, йде про тимчасове порушення мозкового кровообігу. Це, можна сказати «перший дзвіночок», після якого обов’язково слід серйозно обстежитися і лікуватися, адже таке короткочасне порушення може бути передвісником мікроінсульту або інсульту.

Результат пошуку зображень за запитом "инсульт"

– А яка між ними різниця?

– Мікроінсульт або малий інсульт, як правило, супроводжується так званою малою симптоматикою – парез кінцівок, порушення мови, перекіс обличчя, але ці симптоми тривають не більше трьох днів. Якщо згадані симптоми тримаються довше – це вже інсульт. Але в перші години і навіть добу не можна визначити точно.

Важко визначити і тип інсульту: ішемічний чи геморагічний. Робиться це за допомогою сучасних діагностичних методів – комп’ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії, ангіографії тощо. І від результатів досліджень залежить лікування.

Результат пошуку зображень за запитом "мрт"

Адже якщо це геморагічний інсульт, то необхідно за допомогою спеціальних препаратів згустити кров, щоб припинити крововилив. При ішемічному інсульті (а це понад 80-90% випадків), навпаки, кров слід розріджувати, перешкоджати утворенню тромбу. Саме він закупорює судини головного мозку, викликаючи при цьому загибель нервової тканини і параліч кінцівок. Щоб цього не допустити, вчасно займіться профілактикою.

– Це були рекомендації переважно здоровим людям. А як щодо тих, хто, з тієї чи іншої причини, не зміг попередити наступ хвороби. Та ж моя сусідка. Що їм порекомендуєте?

– Разом з усіма з понеділка перебудувати своє ставлення до життя згідно з «п’ятьма правилами». До того ж слід постійно самостійно контролювати і записувати артеріальний тиск. Нормальним рівнем вважається – 120/80 (допускається 140/90), і до нього необхідно всім прагнути. Але різко знижувати артеріальний тиск в жодному разі не можна, цього необхідно досягати м’яко, поступово.

Результат пошуку зображень за запитом "здоровый образ жизни давление"

Для правильного вибору препарату має значення і наявність супутніх захворювань. Якщо у вас, наприклад, ІХС, аритмія, застійна серцева недостатність, цукровий діабет, захворювання нирок, бронхіальна астма – то не всі препарати «від тиску» можна приймати. Деякі з них вам протипоказані. Це може визначити тільки лікар. Якщо немає протипоказань, слід довічно приймати аспірин в малих дозах. Він розріджує кров. Але ще раз наголошу: щоб грім не вдарив, займіться профілактикою.

– Так, я вже запам’ятала: п’ять правил. І статистика не дорахується мого інсульту.

– Сподіваюся, ви не іронізуєте. Немедикаментозні методи профілактики інсультів визнані в усьому світі і рекомендуються або в якості основної, або як доповнення до лікарського