ЛЕГІТИМІЗАЦІЯ БОЙОВИКІВ

Учора, 9 вересня, на засіданні Тристоронньої контактної групи українська сторона погодилась допустити бойовиків на українські позиції — заради дотримання перемир'я. Ось як це прокоментував голова української делегації Леонід Кравчук:

«Сьогоднішній день дає нам надію, що режим припинення вогню буде виконуватися й надалі усіма сторонами. З цією метою українська сторона буде задіювати будь-які механізми як у рамках ТКГ, так і в рамках Нормандського формату, які дозволять зберегти життя українських військовослужбовців та мирного населення. Ми залишаємося повністю відданими мирному процесу та виконанню досягнутих домовленостей».

А з чого взагалі про це заговорили на ТКГ? Бо ос

«Украй обмежена присутність бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного — ще одного аргументу на користь правоти України», — ось як це прокоментували в Офісі президента.

У групу, яка має інспектувати позиції біля Шумів, увійдуть представники української сторони в Спільному центрі контролю за припиненням вогню (СЦКК), представники ОБСЄ та «генерал» від «ДНР» (як стверджують самі бойовики) — теж «представник «СЦКК» від бойовиків.

В Офісі президента України кажуть, що в такому інспектуванні нічого нового немає — і наводять приклад того самого СЦКК.

«Якщо хтось не довіряє ОБСЄ, нехай побачить правду на власні очі. Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам’яті історію діяльності СЦКК», — пояснили в ОП.

Але річ у тім, що відколи російські офіцери вийшли зі Спільного центру контролю за припиненням вогню наприкінці 2017 року — якогось «СЦКК ДНР» чи «ЛНР» де-юре не існує.

танній тиждень ватажок так званої «ДНР» Денис Пушилін декілька разів погрожував обстріляти українські позиції біля Шумів під Горлівкою через нібито облаштування там нових позицій українськими військовими, що порушує перемир’я.

Утім, моніторингова місія ОБСЄ у своєму черговому звіті спростувала те, що українські військові облаштували нові позиції. Схоже на те, що ватажок бойовиків просто збрехав, але українська сторона однаково чомусь погодилась пустити бойовиків, щоб ті проінспектували позиції ЗСУ.

Російські офіцери справді були на підконтрольній українським військовим території, на 8 стаціонарних постах уздовж лінії розмежування. Але на самі позиції на передовій вони не заходили. Але і на 8 постах з боку «ДНР» та «ЛНР» українські офіцери теж інспектували позиції бойовиків.

Росіяни вийшли з СЦКК у грудні 2017 року через нібито нешанобливе ставлення з боку українських «колег». «Дозволяли виходити курити лише на 10 хвилин», — так коментували «знущання» українців росіяни.

Тоді в українському МЗС демарш російських військових назвали «провокацією, що підриває Мінські домовленості та прагненням зняти з себе будь-яку відповідальність як сторони конфлікту за наслідки збройної агресії проти нашої держави».

Західні партнери України, зокрема США, Франція та Німеччина, закликали Росію повернутися до СЦКК, але безуспішно.

Супротив опонентів

Одразу після оголошення про спільне інспектування з’явилася низка заяв проти нього.

Так, проти допуску на українські позиції бойовиків уже виступили партії «Голос» і «Євросолідарність». Вони вимагають негайно скасувати інспекцію. А організації «Рух опору капітуляції» та «Демократична сокира» анонсують «похід у гості» на дачу президента Зеленського, щоби висловити своє обурення згодою української сторони в Мінську допустити «ДНРівців» на підконтрольну українським військовим територію для інспекції.

Серед вимог до влади — звільнення голови делегації України у ТКГ Леоніда Кравчука. Сам перший президент «зради» у такій інспекції бойовиків не бачить і не вважає, що вона легітимізує бойовиків.

Тож перше за час війни інспектування позицій ЗСУ бойовиками та подальші події на Донбасі покажуть, хто мав рацію і чи зможе Росія реалізувати свій давній план — легітимізувати бойовиків і посадити їх за один стіл переговорів з українською владою.

Джерело: Громадське