Кому належать «фіскальні» Лексуси?

Про «Лексуси» екс-міністра доходів і зборів України Олександра Клименка - написано багато. Завдяки журналістським розслідуванням відомо про пов’язану з ними, багаторічну судову тяганину і що на них нелегально роз’їжджав екс-голова Державної фіскальної служби Роман Насіров. Але журналістам «Центру медіарозслідувань «Булава» вдалось дізнатись звідки з’явились ці автомобілі, кому вони зараз належать, та на чиї гроші насправді були куплені.

Звідки взялися машини?

Початок цієї історії сягає часів Революції Гідності, коли за попередніми данними саме в січні 2014 року дочірнє підприємство «Рута» купило три «шестисотих» «Лексуси» за ціною 1,4 мільйони гривень кожен. До того ж, ДП «Рута» (код ЄДРПОУ 38975194) виявилось непростим підприємством, адже наприкінці 2013 року його заснувала виробничо-комерційна фірма «Рута» (код ЄДРПОУ 30356299). У свою чергу засновниками ВКФ «Рута» є три профспілки Державної фіскальної службиУкраїни.Тобто, обидві «Рути» започатковані профспілками, які, вочевидь, належать українській ДФС.

Згідно даних аналітичної системи YouControl, ДП «Рута» має займатися доставкою їжі з ресторанів для податківців. Можливо на чорних «Лексусах» з тонованими вікнами, підприємство хотіло підвозити працівникам фіскальних служб обід та вечерю, але ЗМІ та активісти думали інакше. Вони припустили, що дочірнє підприємство «Рута» купило «Лексуси» на вимогу Клименка і за його кошти.

Зокрема ведучий програми «Гроші» Олександр Дубінський відверто написав у Facebook, що колишній міністр доходів і зборів України ОлександрКлименко придбав ці авто для власного користування. Пізніше, начебто, збирався безкоштовно орендувати їх у ДП «Рута», але не встиг. В лютому 2014 року Клименко разом з іншими прибічниками екс-президента Януковича втік з України. На Батьківщині він залишив своє численне майно та згадані «Лексуси».

Але ось у чому заковика. В реєстрі судових рішень є чимала справа, в якій ключовим є Рішення Печерського районного суду м. Києва у справі № 757/13884/14-ц у за позовом Особи 3 до ДП «Рута» про стягнення заборгованості за договором безвідсоткової поворотної фінансової допомоги. Нам вдалось з’ясувати, що в даній справі Особою 3 є така собі Яна Андріївна Чумак, яка “позичає”вже відомому дочірньому підприємству «Рута» заповітні 4,2 млн. гривень. Жінка була настільки щедрою, що навіть не вимагала за це відсотків . На той час грошей якраз вистачило на купівлю трьох вищезгаданих «Лексусів».

Хто така Яна Чумак?

Яна Андріївна Чумак це подруга Клименка. Це колишній міністр доходів і зборів України ніколи не заперечував. Якось він підтвердив факт їхньої дружби на власній прес-конференції, назвавши Яну Андріївну «чудовою людиною, з якою він знайомий так давно, що вже не може точно сказати скільки».

Втім, стосунки між родиною Клименка та Яною Чумак не обмежуються виключно дружніми стосунками. Їхній бізнес не може існувати один без одного. Коли Олександр Клименко обіймав посаду головного редактора журналу «День та Ніч», Яна Чумак була виконавчим директором редакції цього ж видання. Коли Олександр Клименко пішов з посади директора ТОВ «Юнисон Груп», його місце зайняла Яна Андріївна. Як і Клименко пані Яна значиться серед акціонерів засновників банку «Юнисон». І нарешті, Яна Чумак – очільниця та одна з засновниць благодійного фонду «Клименко Фамілі Череті». Також Пані фігурує в офшорних схемах Клименка.

Очікувано, що така подруга, як Яна Андріївна могла стати особою, яка позичила гроші на купівлю дорогих «Лексусів» для потреб Клименка.

Як «Лексуси» Клименка опинилися у розпорядженні Насірова?

Після Революції Гідності події розвивалися стрімко. Міністра-втікача Олександра Клименка офіційно усунули з посади 27 лютого 2014 року, а на його місце призначили Ігоря Білецького. Той на посаді довго не протримався. Не минуло і року, як тодішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк його усунув. Наступним головою Державної фіскальної служби став Роман Насіров, який пропрацював до березня 2017 року. Нагадаємо, Кабмін відсторонив його від посади, керуючись оголошеною Генпрокуратурою підозрою у розкраданні держмайна на суму 3 млн. гривень.

Але, якщо пан Білецький перебуваючи на посаді і не дивився у бік іномарок, закуплених попередньою владою, то Роман Насіров – ні в чому себе не обмежував. ЗМІ неодноразово помічали головного фіскала країни та двох його заступників на цих «Лексусах». Заступник голови ДФС України Костянтин Лікарчук навіть встиг розбити один, коли їхав зі столиці до Рівного.

Як «Лексуси» опинилися в епіцентрі суддівських розслідувань?

Відомо, що з приводу так званих «Лексусів Клименка» тяганина в судах почалася ще за часів Білецького. Коли Клименко втік, а виробничо-комерційна фірма «Рута», разом із дочірнім підприємством, дісталася наступним представникам влади. В цей час Яна Чумак, яка свого часу вклала власні кошти, почала вимагати повернути їй все достроково. На що нові очільники ДП «Рута» відповіли, що таких грошей підприємство не має і повертати нічого не збирається. Зрозуміло, що подругу Олександра Клименка такий розвиток подій не влаштовував, тому вона судитися з «Рутою», аби в решті-решт «вибити» з неї гроші.

Якщо «Лексуси» не належать ДП «Рута», тоді чиї вони?

Не будемо ламати голову наскільки це закономірно, але Яна Андріївна Чумак цю справу виграла. Проте, «Лексуси Клименка» все одно їй не належать.

3 червня 2014 року суд ухваливнакладення арешту на всі автомобілі «Рути», загальною вартістю близько 4 млн. гривень.

Суд ухвалив, але виконавці і тут знайшли «обхідну»! Через 9 днів після вищевказаної ухвалидочірнє підприємство«Рута»продало зазначені вище три «Лексуси» виробничо-комерційній фірмі «Рута». Виходить, що продали автівки 12 червня,а арешт наклали 14! Напевне для того, аби пан Насіров разом із своїми заступниками отримав можливість вільно ними користуватися.

Але Яна Чумак так просто здаватися не збиралася, тому почала оскаржувати «зухвалий» продаж автомобілів. Ви здивуєтесь. але їй знову вдалося відстояти свої інтереси. Суд визнав продаж «Лексусів» незаконним, та вдруге УХВАЛИВ їх арештувати. За законом ці автівки взагалі не мають належати ані ДП «Рута», ані одноіменній виробничо-комерційній фірмі. Проте достеменно відомо, що Роман Насіров їздив на одній з них, доки його не відсторонили від посади. ЗМІ зазначали, що на машині були фальшиві номери. Мовляв Насіров користувався не клименковським Лексусом, а якимось іншим.Чи так все насправді, напевно, це питання риторичного характеру.

Згідно витягу з бази МВС України виробничо-комерційній фірмі «Рута» (код ЄДРПОУ 30356299) дійсно і наразі належить три таких люксових автівки.

Ось так двічі арештовані «Лексуси» продовжують належати тому, кому не мають належати. Жодне з суддівських рішень не виконане, а співробітники Державної фіскальної служби Києва, ті , що змінили на позиціях ДФС самого Насірова та представників його команди, і зараз продовжують ними користуватися.