Комп’ютером – по зубах

Персональні комп'ютери безмежно розширюють наші можливості, спрощують побут, урізноманітнюють дозвілля. Але, за все треба платити.

Думаю, не буде перебільшенням сказати, що сьогодні більшість населення України – старі й малі – комп`ютерозалежні люди. Ми сидимо перед екранами різноманітних гаджетів не тільки весь робочий, але й весь вільний час.

Занурення у віртуальну реальність на 8-10 годин призводить багатьох молодих людей до стану ідентичного наркотичному сп’янінню. Гіподинамія робить наші м’язи слабкими, порушує кровообіг, постійні нервові перевантаження ведуть до спазму судин, погіршуються окислювально-відновні процеси, знижується опірність організму. А нещодавно зафіксована нова пошесть – комп’ютерний некроз зубів.

Результат пошуку зображень за запитом "комп'ютерний некроз зубів"

Про цю хворобу і дещо несподіваний метод її лікування погодився розповісти лікар-стоматолог Олексій Соловйов.

– Олексіє Івановичу, а може це якийсь банальний карієс, і ми даремно грішимо на комп’ютер?

– На жаль, змушений вас засмутити: ми маємо справу з раніше невідомим ураженням зубів. Хвороба була вперше описана російськими професорами Ю. Федоровим і В. Дрожжінською в 1997 році.

Лікарі обстежили десяток пацієнтів віком 25-35 років, які працювали з комп’ютерами різних типів понад 3-5 років у «наркотичному» режимі. Зауважте, ніхто з них не скаржився на зубний біль. Скаржилися на раптово почорнілі передні зуби, особливо на тому боці щелепи, яка була звернена до монітора. Мало того, що зуби забарвлювалися в темно-коричневий, майже чорний колір, так вони ще й ставали м’якими кришилися.

– Напевно, не всім це подобалося, хоча, наприклад, в деяких зарубіжних країнах «чорні» зуби – писк молодіжної моди.

–Так, дійсно, молоді люди іноді спеціально фарбують зуби в різні кольори. Теж, скажу вам, далеко небезпечне для здоров’я хлоп’яцтво. Але в даному випадку ураження зубів має картину некрозу. Причому омертвіння поширюється не тільки на емаль, але й на корінь, і навіть на десну. Кісткова тканина щелепи поблизу коренів зубів частково… розсмоктується. Раніш такого явища наші лікарі ніколи не спостерігали.

У сусідніх з «чорними» зубах, теж зникає живий блиск і з’являються плями білого або сірувато-білого кольору. У всіх, хто працював з комп’ютером тривалий ненормований час, спостерігалося порушення роботи слинних залоз, що, в свою чергу, викликає болісну сухість у роті.

Результат пошуку зображень за запитом "сухость во рту"

– Тобто, зуби руйнуються, але абсолютно не болять? І людина, помітивши дивне потемніння емалі, сухість у роті, може так і не вибратися до стоматолога, а отже ніколи не дізнається, що вона стала жертвою підступної нової хвороби – «комп’ютерного» некрозу зубів?

– Ви маєте рацію. Люди йдуть до стоматолога у двох випадках: коли мучить біль, або коли зуб зовсім зруйнувався і позбавив людину можливості жувати. А в даній ситуації грізна хвороба знищує клітини, які проводять больові імпульси, тобто, знеболює руйнівний процес.

Результат пошуку зображень за запитом "стоматолог"

– Ну, гаразд, пропав зуб, – видалити його, та й все. А якщо вчасно забити на сполох, то, може, вдасться обійтися і пломбою.

– Пломбувати такі зуби марно. Вони розвалюються при мінімальній механічній обробці. Але навіть якщо вдається поставити пломбу, вона випадає протягом тижня, адже зуб продовжує руйнуватися навколо пломби.

– Отже, комп’ютерний некроз може залишити нас не лише без зубів, але і без щелеп?

– Лікарі шукають методи боротьби з новою болячкою. Але перш за все, починаючи лікування, я рекомендую вивести пацієнта зі згубного режиму роботи, надати відпустку. Якщо це неможливо негайно призначаю антиоксидантні препарати, полівітаміни, особливо А, Е, С.

Результат пошуку зображень за запитом "стоматолог лечение"

Запам’ятайте: щодня комп’ютерник просто зобов’язаний випивати не менше літра молока. Відомо, що улюблена їжа програмістів і дизайнерів – бутерброд з солодким чаєм або кавою. Така «каріесна дієта» – бенкет для мікробів, що руйнують зуби, незалежно від комп’ютера. Отож, після кожного прийому їжі необхідно не менше 2-х хвилин чистити зуби.

І не смійтеся, я рекомендую своїм пацієнтам брати зубну щітку і пасту з собою на роботу.

У багатьох європейських країнах вже давно багато хто саме так і робить. Після чищення добре б потримати зубну пасту в роті ще 2-3 хвилини. Стануть у пригоді і зубні еліксири, збагачені антиоксидантами, мікроелементами, хлорофілом…

Я як стоматолог рекомендував би тим, хто довго працює за комп’ютером, наносити на зуби тонкий шар зубної пасти з протикарієсним ефектом. Спробуйте, видавіть з тюбика пасту розміром з горошину і розподіліть її язиком по зубах.

Спілкуватися, звичайно, незручно, але ж більшість працюють за монітором мовчки. Через деякий час повторіть процедуру.

Реставрацію «чорних» зубів можна проводити лише через 2-3 місяці після загальнозміцнюючого лікування. Доведеться використовувати кальцієві прокладки, спеціальні іономери та фторвмісні компоненти.