Комітет захисту журналістів щодо вбивства Шеремета

Комітет захисту журналістів вважає, що до вбивства Павла Шеремета причетні представники влади Росії, Білорусі та України, а МВС повідомило, що слідчі у справі про вбивство виконали свою роботу на 95%

У Києві вшановують пам’ять вбитого рік тому відомого журналіста Павла Шеремета. Й досі Національна поліція готова заплатити 200 тис. грн за будь-яку інформацію, що стосується вбивства Павла. Зокрема Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков не виключає, що до вбивства Шеремета може бути причетна Росія.

Між тим радник глави МВС Іван Варченко, у коментарі для Радіо Свобода заявив, щослідчі у справі про вбивство Шеремета виконали свою роботу на 95%. Він додав, що розслідування, наскільки можна було його провести, деталях було проведено.

«Розслідування, наскільки можна було його провести впродовж цього року, практично в деталях було проведено. У нас майже дві тисячі опитаних, 150 терабайтів інформації, яка проаналізована зараз, з якої зроблені висновки. І ми розуміємо, що є певне коло підозрюваних осіб, ми також розуміємо, що ці підозрювані особи можуть зараз переховуватися, і, скоріше за все, переховуються. Через те, я розумію, що правоохоронна система в своїй частині слідства на даний момент зробила 95% роботи, яку можна було зробити, виходячи з тих даних і з тих доказів, які можна було зараз зібрати», – сказав Варченко.

За словами радника міністра внутрішніх справ, попри запити суспільства з вимогами швидко розслідувати цей злочин, статистика розкриття замовних вбивств у розвинених країнах не перевищує 30%. Він також заявив, що серед версій, на які продовжує вказувати слідство у справі Шеремета, залишається «російський» слід, але остаточних доказів немає.

«Слідство зараз чітко не вказує, що це Росія. Але воно розглядає версію про російський слід і бажання дестабілізувати ситуацію в Україні», – додав Варченко.

Натомість Комітет захисту журналістів CPJ вказує, що Національна поліція і Міністерство внутрішніх справ України “відмовилися відповісти прямо, чи можуть підозрювати владу або наближені до неї особи до скоєння вбивства”.

«До вбивства журналіста Павла Шеремета можуть бути причетні представники влади Білорусі та Росії, а також влади або радикальні націоналісти України», – йдеться у звіті Комітету захисту журналістів (CPJ).

Серед мотивів для скоєння злочину у влади України або груп, пов’язаних з нею, а також радикальних націоналістів могло бути намір змусити Шеремета мовчати і сприяти встановленню атмосфери страху для контролю над незалежними ЗМІ. Також як можливий мотив наводиться помста за критику на адресу України за провал реформ, критику військових формувань націоналістів і критичне висвітлення “Українською правдою” діяльності уряду України.

Крім того, CPJ бачить вірогідним мотив і у влади Росії або прокремлівських діячів. Вони могли бути зацікавлені посіяти хаос і страх в Україні, змушуючи замовкнути впливового журналіста”. Також серед потенційних мотивів є помста за дружбу Шеремета з російським опозиціонером Борисом Нємцовим, який був убитий в лютому 2015 року.

Потенційними мотивом влади Білорусі або проурядових діячів для вбивства могла бути довготривала ворожнеча Шеремета з президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Крім того, Шеремет був засновником сайту “Білоруський партизан”, який критикує білоруські влади.

Раніше у Національній поліції повідомляли, що у справі про вбивство Шеремета допитано понад 3000 чоловік. Відпрацьовується кілька версій щодо мотивів вчинення злочину ” професійна діяльність потерпілого за межами України та в Україні; дестабілізація ситуації в державі; конфліктні ситуації в особистому житті потерпілого: родинні інтимні стосунки, ситуативні конфлікти на побутовому рівні, комерційного і фінансового характеру; помилка в об’єкті злочину, в тому числі підготовка вбивства власниці видання “Українська правда” Олени Притули”.