Хто наступний?

Минуло більше місяця, як закінчилась п’ятирічна каденція перебування на посаді уповноваженої з прав людини Валерії Лутковської.

Весь цей час в Парламенті визначалися з кандидатурами, шукали політичні компроміси та рахували голоси.

Претендують на посаду уповноваженого три кандидати: голова парламентського комітету з питань соцполітики, у минулому двічі міністр соцполітики в уряді Людмила Денісова (“Народний фронт”); народний депутат, колишній адвокат, який спеціалізувався на банківському та фінансовому праві Сергій Алєксєєв (БПП); і адвокат, захисник лідера РПЛ Олега Ляшка Андрій Мамалига.

Сьогодні стало відомо, що народні депутати розглянуть питання про призначення уповноваженого Верховної Ради з прав людини після завершення повної перевірки кандидатів Національним агентством з питань запобігання корупції. Про це заявив спікер Верховної Ради Андрій Парубій.

“Ми повинні були почати роботу з обрання Уповноваженого ВРУ з прав людини, але виникли перешкоди для розгляду даного питання, зокрема під час проходження спецперевірки НАЗК звернулося з проханням дати більше часу для провдення перевірки усіх кандидатів”, – заявив Парубій.

Нагадаємо, минулого тижня на ім’я спікера Ради Андрія Парубія надійшов лист від ОБСЄ, у якому директор Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Міхаель Георг Лінк вказує на можливі політичні впливи при призначенні уповноваженого з прав людини та закликає провести відкриті консультації в ході обрання нового омбудсмена.

Передбачений українським законодавством механізм обрання омбудсмена (таємне голосування та внесення кандидатури головою парламенту або не менше, ніж 113 підписами народних депутатів), дозволяє “необґрунтовано виключати кандидатів, які б в іншому випадку вважалися достойними”, що суперечить Паризьким принципам (міжнародний документ, що визначає повноваження, функції, гарантії незалежності, методи роботи національних установ, що займаються захистом прав людини) та дає підстави для політичної ангажованості. Відтак, в ОБСЄ попередили українських парламентарів, що у випадку, якщо конкурсна процедура не буде дотримана, це може негативно позначитися на репутації омбудсмена та його офісу.