Кандидати в ЦВК: Хто вони? Частина 2.

“Кий-Інфо» продовжує розповідати про кандидатів до Центральної виборчої комісії. 23 січня Петро Порошенко подав список із 14 прізвищ, якими пропонує оновити головний виборчий комітет України. Ми розкажемо хто вони, чим займаються та кого представлятимуть у ЦВК.

Цього разу ми вирішили зупинитись на представниках пропрезидентської політичної сили. Незважаючи на те, що на виборах 2014 року найбільшу кількість голосів виборців отримав саме «Народний Фронт», визначальне представництво у Центрвиборчкомі матиме саме фракція «Блок Петра Порошенка»:

Кустова С.М., Фото з відкритих джерел

– Кустова Світлана Миколаївна. Одна із головних претенденток на місце нового голови ЦВК. Світлана Миколаївна дипломований юрист і наразі займається приватною адвокатською практикою. У 2007 році намагалась потрапити до парламенту за списками блоку «Наша Україна – Народна Самооборона», однак їй це так і не вдалось зробити.

Не бажаючи розчаровуватись двічі, пані Світлана на виборах 2014 року виступала у якості уповноваженої особи від партії «Блок Петра Порошенка». У зв’язку із тим, що державних посад Кустова не обіймала, дані щодо її статків у електронному реєстрі декларацій відсутні.

Проте відомо, що Світлана Миколаївна вже мала досвід роботи із ЦВК. У 2004 році вона була одним із адвокатів Віктора Ющенка, які змусили Верховний Суд України скасувати постанову ЦВК про перемогу Януковича та призначити повторний тур виборів. А ще Кустова вказується як помічник-консультант народного депутата України Ірини Фріз. Звісно, цю діяльність пані Світлана здійснює на громадських засадах.

Можливо тому, що сама депутат має скандальну репутацію. Фріз неодноразово фігурувала у корупційних скандалах, а у 2016 році мережею розійшлась новина про, нібито, порнографічне минуле народного депутата. Чутки були поспіхом спростовані, але фактом залишається те, що сама Фріз вже давно товаришує із Порошенком і колись сама була його помічницею. «Помічник мого помічника і мій помічник», тому Кустову намагатимуться просунути на посаду голови ЦВК, потіснивши звідти скандально відомого Михайла Охендовського.

Вербенський М.Г., Фото: Укрінформ

– Вербенський Михайло Георгійович. Зараз очолює департамент аналітичної роботи та організації управління МВС України. Для нього це не перший досвід роботи в структурі відомства. У 2007-2010 рр., коли Міністром внутрішніх справ був Юрій Луценко, Вербенський займав посаду його заступника. З того часу пана Михайла вважають людиною теперішнього Генпрокурора.

Михайло Георгійович досить пристойно заробляє. Відповідно до останньої поданої декларації, його річний дохід за основним місцем праці становив 625 744 грн., а якщо додати сюди ще 192 588 грн. пенсії, то Вербенський стає майже мільйонером. Незважаючи на відсутність задекларованих коштів готівкою, Михайло Вербенський у 2015 році зміг придбати новеньку квартиру у Києві та пересуватись містом на «Subaru Forester».

Михайло Георгійович особа неоднозначна і фігурував в матеріалах корупційних розслідувань. За даними ГО «Стоп корупції», Вербенський був причетний до «кришування» схем із забудовами та обслуговуванням житлових будинків в Феофанії. Люди інвестували в будівництво, з метою отримання квартир. Проте усім їм нав’язували договори на обслуговування із одним конкретним ЖЕКом який асоціювався із забудовником.

Якщо люди відмовлялись від таких послуг, то забудовник відбирав квартиру без компенсації вже вкладеної в будівництво суми коштів. А в самому договорі передбачались абсурдні норми, на кшталт того, що власники квартир зобов’язані повідомляти ЖЕК про всі свої виїзди та про те, хто залишається в квартирі.

Звісно такий стан справ обурював українців, які звертались до правоохоронних органів. І саме тут свою роль відігравав Вербенський. Перебуваючи в той час на посаді начальника Головного штабу МВС України, йому вдавалось прикривати недобросовісних забудовників. Чому? Тому, що засновником ЖЕКу, договори із яким нав’язувались інвесторам, виступав чоловік доньки Михайла Георгійовича – Вікторії Вербенської. До речі, в декларації чиновника зазначається, що він володіє 25% холдингової компанії «Київміськбуд».

Звісно ж активісти звертались і в Генпрокуратуру. Зокрема, у лютому 2016 року до першого заступника прокурора міста Києва Олега Валендюка було подане відповідне звернення із зазначенням усіх відомих обставин справи. Але не забувайте, що у тому ж таки 2016 році Генпрокурором став колишній шеф Вербенського Юрій Луценко. І тепер, замість того, щоб відповідати перед законом, Михайло Георгійович буде представником «БПП» в оновленому Центрвиборчкомі.

Лотюк, О.С., Фото з відкритих джерел

– Лотюк Ольга Степанівна. З 2010 року викладає право в столичному Університеті імені Тараса Григоровича Шевченка. Намагалась у 2006 році потрапити до Верховної Ради за списками Всеукраїнської партії «Нова сила». Не зважаючи на 2-й порядковий номер у списку, до парламенту не потрапила – партія взагалі не отримала свого представництва у вищому законодавчому органі країни.

Незважаючи на те, що власного бізнесу в Ольги Степанівни немає, журналісти помітили, що кермує вона автівкою марки «Range Rover discovery sport», який за приблизними підрахунками оцінюється в 3 млн. грн.

Сама Лотюк у корупційних скандалах помічена не була, а ось її батько Степан Лотюк неодноразово фігурував у скандальних розслідуваннях. Зокрема, він «засвітився» у скандалі з продажем майна Міноборони на столичному Печерську. До того ж Лотюк старший тісно пов’язаний із одіозним екс-очільником Генпрокуратури Віктором Шокіним, з яким вони разом заснували «Українську асоціацію прокурорів».

Кілька днів тому колишній віце-президент США Джозеф Байден розповів як змусив Порошенка за 6 годин відправити Шокіна у відставку. Сподіваємось, що повторювати цей трюк із Ольгою Степанівною на посаді члена ЦВК не буде потреби, адже, без сумніву, вона стане одним із яскравих представників Президента у відомстві.

Віталій Плукар

Плукар В.В., Фото: UDAR-TV

– Плукар Віталій Володимирович. З 25 березня 2015 року працює в Адміністрації Президента завідувачем відділу моніторингу діяльності місцевих органів влади і підтримки їхніх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації. Назва, звісно, складна, але потрапляння туди Плукаря доволі просте для українських реалій – зв’язки із першим заступником глави АП Віталієм Ковальчуком.

До речі, його дружина Ірина Плукар тривалий час працювала у Вищому господарському суді України. А, відповідно до декларацій, дружина Віталія Володимировича ще й краще матеріально забезпечена, аніж він сам. На її ім’я зареєстрований дачний будиночок в Київській області, 35 000 дол. готівкою та авто марки Mazda, якою вона дозволяє користуватись чоловікові. Сам пан Віталій задекларував лише 166 672 грн. зарплати за основним місцем праці.

Віталій Володимирович не був помічений в корупційних скандалах. Та й не потрібні вони йому, зважаючи на те, хто його проштовхує на посаду члена ЦВК. У Віталія Ковальчука вистачить скелетів у шафі і на себе і на ще 10 своїх протеже. Тому Плукарю залишається лише «вірно» підраховувати наші із Вами голоси на майбутніх виборах та не забувати на Адміністрацію якого Президента він працює.

– Желтова Ольга Миколаївна. Наразі працює заступником завідувача секретаріату комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя. Пані Ольга найбільш загадкова постать у списку презентованому Порошенком. Інформації про неї в засобах масової інформації обмаль. Згідно із відомістю у декларації, Желтова пересувається на авто марки «ВАЗ» ще 1978 року випуску. А за 2016 рік заробила 241 496 грн.

Її чоловік,  Желтов Олександр Леонідович нещодавно переміг у конкурсі на посаду спеціаліста відділу адміністрування інформаційних мереж в секретаріаті Конституційного суду України. Не зважаючи на усю таємничість, Ольга Миколаївна – одна із головних претенденток на посаду голови оновленого ЦВК. Воно й не дивно. Свого часу Желтова була помічником народного депутата  Блоку «Наша Україна» Юрія Ключковського, в цей же час однопартійцем Ключковського був Порошенко. Як-то кажуть, «своїх не забувають».

– Конопольський Олег Миколайович. Останній кандидат, якого Президент подав вже 24 січня, додавши до «дюжини» інших. Олег Миколайович заслужений юрист України. Він представляв інтереси екс-мера Києва Олександра Омельченка, встиг посудитись із «1+1» на боці Олександра Роднянського, який відстоював свої права на 70% володіння каналом у Ігоря Коломойського. Засвітився і у протистоянні Яценюка з Тимошенко напередодні президентських виборів 2010 року.

Декларації Конопольського у вільному доступі відсутні, так само як і скандали навколо нього. Та цікавіша квота, за якою він потрапив у список.

У медіа поширена думка, що він – людина Порошенка. Однак, за даними YouControl Конопольський ще з 2009 року є засновником та керівником громадської організації «Фронт змін», уповноваженої особою якої є Арсеній Яценюк. Зважаючи на те, що Президент до останнього вагався із кандидатурою пана Олега, можна припустити, що він є компромісною фігурою між «БПП» та «Народним Фронтом», яка врівноважуватиме вплив обох політичних сил у Центрвиборчкомі.

Для тих, хто не увійшов до владної парламентської коаліції, Петро Порошенко відвів 4 місця у головному виборчому комітеті країни. Про кандидатів від опозиції читайте у завершальному циклі статей від «Кий-Інфо».