[:ru]Его звали Гапоном[:ua]Його звали Гапоном[:]

Для незалежної української держави сьогодні героєм є той, хто боровся і бореться проти зовнішніх і внутрішніх окупантів рідної землі. Тому історія України, її державності, складається, мов пазл, з маленьких фрагментів спротиву, таких, як історія гайдамаки з Рожева Кирила Гапона.

[:ru]

Современный украинский историк Юрий Мицик датирует появление гайдамаков 1704 годом. Польская шляхта, собравшейся на своем сеймике в Лятичеве в мае 1705 года посвятила все свои совещания борьбе с гайдамацким движением. Отдельным постановлением шляхта призвала организовать на украинских землях военные отделы для борьбы с гайдамаками.

Восстания, происходившие после 1704 года сегодня считаются гайдамацкими, а те, что были раньше, различные исследователи квалифицируют по-разному. Так, Владимир Антонович считал гайдамацкими все восстания, происходившие в XVIII веке, за исключением восстания Семена Палия и Самуила Самуся 1702 – 1704 годов. А доктор Петр Мирчук в своем фундаментальном труде «Колиивщина. Гайдамацкое восстание 1768 г.» считает, что гайдаматчина началась именно с массового участия украинских селян в восстании Семена Палия и Самуила Самуся.

Вместе с тем, согласно утверждению украинских историков Валерия Смолия и Валерия Степанкова, следует отличать гайдамацкое движение XVIII в. от больших и организованных народных восстаний, имевших место в 1734-м, 1750-м и особенно 1768 и 1789 годах.

После «большого сгона» козачества с Правобережья на Левобережье в 1712 году (по условиям Прутского трактата 1711 г.), в течение нескольких десятилетий социальный состав «гайдамаков» составляли массы разоренных (иногда просто люмпенизированных) козаков, крестьян и мещан. Именно поэтому в «козачестве-гайдамачестве» на начальном этапе отчетливо очерчивался грабительский и разбойничий аспекты.

Сначала отряды этих социальных разбойников были небольшими и вели борьбу разрозненно, грабя барские имения и физически уничтожая шляхту и нанятых ею арендаторов и посессоров, которые в основном были еврейского происхождения. Впоследствии их выступления приобрели «партизанский» характер – гайдамаки появлялись неожиданно, проводили акт расправы с врагом в одной или нескольких местностях и исчезали.

Впоследствии, гайдамачество, постоянно усиливаясь, стало привычным явлением в Украине. Крестьяне привыкли к гайдамакам, видя в них защитников и мстителей за свои обиды. Количество крестьян, которые шли в гайдамаки или были их связными постоянно увеличивалось. Было очевидно, если не изменится государственный строй в Речи Посполитой, гайдамачество приобретет всенародное явление на украинских землях.

http://his.img.pravda.com/images/doc/c/2/c28f6c5-140.jpg

Одним из таких народных мстителей был Кирилл Гапон, родом из Рожева. Известно, что в 1746 году его гайдамацкий отряд разгромил усадьбу козичанского арендатора. На допросе в Бердичеве 18 июня 1747 года Гапон говорил, что со своим односельчанином Якубом успел побывать в Таборове (ныне – Сквирский район), Копылове (ныне – Макаровский район), «за рубежом, у москалей, в селе Янковичах» (ныне – Васильковский район), оттуда отправился на произвол с гайдамаками. «Среди них были Кощиенко из села Кощиевка, Бородавка – киевский житель, Семен Чернявченко с Белогородки и других много. Были в Кощиевке господина Тиши, но вскоре всех схватили москали над Днепром, а я с Роговой пристани под Белогородкой на своей кляче пошел домой. Затем вчетвером ходили в Плесецк, Межигорье. Там мою жену и детей схватили москали и взяли в Киев, а я сбежал в Трофим КравцивГостомель».

Также в течение 1747 и нескольких последующих лет под следствие попали следующие гайдамаки из отряда Гапона: Трофим Кравцив брат из с. Приварки, Кондрат Понасенко с Гадяча, Юсько Пустовойтенко из с. Вензивки, Кирилл Савонюченко из с. Караевич из-под Ровно, Петр Руденко и Кондрат Руденко из с. Будищ, Никита Щербина из с. Кишинки, Кондрат Черный из Полтавы. Пограничный польско-российский суд назначил каждому из них пытки и на основании показаний, полученных таким образом, тем из них, которые оказались польскими подданными, приговорил каторжные работы на строительстве Бердичевского кармелитского монастыря. Тех, что оказались подданными России – выдали российским властям.

Из показаний, в частности, стало известно, что основу отряда составляли Кирилл Гапон, Кондрат Руденко, Никита Щербина, Кондрат Черный и Петр Руденко. Они объединились в Косах в степи и перешли границу в Макеевке. Затем в Яготине к ним присоединились Трофим Кравцив брат и парни из Чернобыля Игнат и Радько. С ними через Киев пошли в Гостомель, где к ним присоединился Степан, с которым последовали в с. Грибовку и дальше на запад.

Гапон побывал в Минейках и Старосельцах (ныне – Коростышевский район Житомирской области). Поляки поймали главаря с гайдамаками в Коростышеве, оттуда переправили в Белую Церковь, затем – в Бердичев, где проходил допрос. Казнили Кирилла Гапона в Каменке, вместе с гайдамаками из его отряда Кузьмой Пустовойтенко и Власом Никоненко.

К сожалению, упоминаний о деятельности гайдамацких отрядов не так много, как хотелось бы. О них мы узнаем из документов врагов – жалоб крупных магнатов, которые властвовали на наших землях и донесений иностранных военных формирований. У них гайдамаки изображены кровожадными бандитами. А как иначе могло быть? Убить шляхтича – было неслыханной дерзостью и тяжелым уголовным преступлением. Хотя за убийство селянина шляхтич максимум, мог заплатить штраф его владельцу.

Кроме социальных прав гайдамаки воевали за права национальные. О независимом козацком государстве никто из оккупантов тогда и слышать не хотел, а тем более писать. Поэтому история Украины, как пазл, состоит из маленьких фрагментов сопротивления, таких, как описанная выше история гайдамаки из Рожева Кирилла Гапона.

[:ua]

Сучасний український історик Юрій Мицик датує появу гайдамацького руху 1704 роком. Польська шляхта, що зібралася на своєму сеймику в Лятичеві в травні 1705 року присвятила всі свої наради боротьбі з гайдамацьким рухом.Окремою постановою шляхта закликала організувати на українських землях військові відділи для боротьби з гайдамаками.

Отже, ті повстання, які відбувалися після 1704 року сьогодні вважаються гайдамацькими, а ті, що були раніше, різні дослідники кваліфікують по-різному. Так, Володимир Антонович вважав гайдамацькими усі повстання, що відбувалися в XVIII столітті, за винятком повстання Семена Палія і Самійла Самуся 1702 – 1704 років. А доктор Петро Мірчук у своїй фундаментальній праці «Коліївщина. Гайдамацьке повстання 1768 р.» вважає, що гайдамаччина починається саме з масової участі українського селянства в повстанні Семена Палія і Самійла Самуся.

Разом з тим, згідно з твердженням українських істориків Валерія Смолія та Валерія Степанкова, слід відрізняти гайдамацький рух XVІІІ ст. від великих і організованих народних повстань, що мали місце в 1734-му, 1750-му та, особливо, 1768 і 1789 роках.

Після «великого згону» козацтва з Правобережжя на Лівобережжя у 1712 році (за умовами Прутського трактату 1711 р.), протягом кількох десятиліть соціальний склад «гайдамаків» становили маси розорених (інколи просто злюмпенізованих) козаків селян і міщан. Саме тому в «козакуванні-гайдамакуванні» на початковому етапі виразно окреслювався грабіжницький і розбійницький аспекти.

Спочатку загони цих соціальних розбійників були невеликі й вели боротьбу розрізнено, грабуючи панські маєтки та фізично знищуючи шляхту та найнятих нею орендарів і посесорів, які переважно були єврейського походження. Згодом їхні виступи набули «партизанського» характеру – гайдамаки з’являлися несподівано, проводили акт розправи з ворогом в одній або кількох місцевостях і зникали.

Згодом, гайдамацтво, постійно підсилюючись, стало звичним явищем в Україні. Селяни звикли до гайдамаків, вбачаючи в них захисників і месників за свої кривди. Кількість селян, які йшли в гайдамаки або були їхніми зв’язковими постійно збільшувалася. Було очевидним, якщо не зміниться державний лад у Речі Посполитій гайдамацтво набуде всенародного явища на українських землях.

http://his.img.pravda.com/images/doc/c/2/c28f6c5-140.jpg

Одним із таких народних месників був Кирило Гапон, родом із Рожева. Відомо, що 1746 року його гайдамацький загін розгромив садибу козичанського орендаря. На допиті в Бердичеві 18 червня 1747 року Гапон свідчив, що зі своїм односельцем Якубом встиг побувати в Таборові (нині – Сквирський район), Копилові (нині – Макарівський район), «за кордоном, у москалів, в селі Янковичах» (нині – Васильківський район), звідти подався на сваволю з гайдамаками. «Серед них були Кощієнко з села Кощіївки, Бородавка – київський житель, Семен Чернявченко з Білогородки та й інших багато. Були в Кощіївці пана Тиші, але невдовзі усіх схопили москалі над Дніпром, а я з Рогової пристані під Білогородкою на своїй шкапі подався додому. Потім вчотирьох ходили до Плесецького, Межигір’я. Там мою жінку й дітей схопили москалі і взяли до Києва, а я втік у Гостомель».

Також протягом 1747 і кількох наступних років під слідство потрапили наступні гайдамаки з загону Гапона: Трохим Кравців брат з с. Приварки, Кіндрат Понасенко з Гадяча, Юсько Пустовойтенко з с. Вензівки, Кирило Савонюченко з с. Караєвич з-під Рівного, Петро Руденко і Кіндрат Руденко з с. Будищ, Микита Щербина з с. Кішинки, Кіндрат Чорний з Полтави. Прикордонний польсько-російський суд призначив кожному з них тортури і на підставі свідчень, отриманих таким чином, тим з них, які виявилися польськими підданими, присудив каторжні роботи на будівництві Бердичівського кармелітського монастиря. Тих, що виявилися підданими Росії – видали російській владі.

Зі свідчень, зокрема, стало відомо, що основу загону складали Кирило Гапон, Кіндрат Руденко, Микита Щербина, Кіндрат Чорний і Петро Руденко. Вони об’єдналися на Косах у степу і перейшли кордон у Макіївці. Потім у Яготині до них приєдналися Трохим кравців брат і парубки з Чорнобиля Ігнат і Радько. З ними через Київ пішли до Гостомеля, де до них приєднався Степан, я яким пішли в с. Грибовку і далі на захід.

Гапон побував у Минійках і Старосільцях (нині – Коростишівський район Житомирської області). Поляки впіймали ватажка з гайдамаками в Коростишеві, звідти переправили до Білої Церкви, потім – до Бердичева, де відбувався допит. Стратили Кирила Гапона в Кам’янці, разом з гайдамаками з його загону Кузьмою Пустовойтенком і Уласом Никоненком.

На жаль, згадок про діяльність гайдамацьких загонів не так багато, як хотілося б. Про них ми дізнаємося з документів їхніх ворогів – скарг великих магнатів, які владарювали на наших землях та донесень іноземних військових формувань. У них гайдамаки зображені кровожерними бандитами. А як інакше могло бути? Вбити шляхтича – це була нечувана зухвалість і найтяжчий кримінальний злочин, а за вбивство селянина шляхтич міг щонайбільше сплатити штраф його власникові.

Окрім соціальних прав гайдамаки воювали за права національні. Про незалежну козацьку державу ніхто з окупантів тоді й чути не хотів, а тим паче писати. Отже, для незалежної української держави сьогодні героєм є той, хто боровся і бореться проти зовнішніх і внутрішніх окупантів рідної землі. Тому історія України, її державності, складається, мов пазл, з маленьких фрагментів спротиву, таких, як описана вище історія гайдамаки з Рожева Кирила Гапона.

[:]