Інтригуюче дослідження бізнес-зв’язків родини міністра агрополітики України Тараса Кутового та наближених до нього осіб

Тарас Кутовий: нові штрихи до портрета міністра

Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий – одна з найбільш таємничих постатей серед очільників міністерств. Українські ЗМІ неодноразово писали, що він фігурант схем непрозорої приватизації, називали «…міністром з дерибану українського агросектора». А натомість, згідно е-декларації, цей чиновник й досі не має ані житла, ані власного авто.

Журналісти «Кий-Інфо» вирішили пошукати докази, які змогли б спростувати або підтвердити те, що статки пана Кутового значно більші ніж він вказує в декларації. І «озброївшись» відкритими даними оприлюдненими Міністерством юстиції України, порталом державних послуг IGov.org.ua, аналітичною системою YouControl та відповідями на наші запити, – спробували унаочнити те, що вдалося відшукати. У читача є два варіанти: або упевнитись, що задеклароване Кутовим це лиш «маківка» айсбергу його капіталу, або остаточно увірувати в його напускну праведність.

Стисло про відоме

З життєпису чиновника зрозуміло звідки проросли його таланти. Тарас був дуже здібним хлопчиком. Приносив зі школи у портфелику лише п’ятірки. Згодом закінчив з відзнакою Київський фізико-математичний ліцей. Попереду було не менш блискуче навчання: в Національній академії Служби безпеки України (яку він закінчив з відзнакою), Київському національному економічному університеті та Міжнародному інституті менеджменту КНУ ім. Шевченка. Де на кафедрі міжнародних фінансів здобуто ступінь кандидата наук. Цікаво те, що в період служби в лавах СБУ, у 1998-1999 роках, Кутовий вже займав посаду заступника головного аудитора проектів і програм регіональних відділень у Міжнародному фонді «Відродження». Далі стрімке професійне зростання у фонді «Крок за кроком». Згодом він вже фінансовий директор ЗАТ «Інвестиційна компанія «ХХІ століття». А у 2007-му, лише за 5 років після закінчення останнього вищого навчального закладу, Тараса Кутового визнано кращим фінансовим директором України за оцінкою Міжнародного інституту Адама Сміта. Протягом 2011-2012 років – він керуючий директор Інвестиційної компанії «А1», більш відомої, як московська «Альфа-груп» в Україні. Й нарешті з грудня 2012 по листопад 2014 року наш герой – народний депутат України VII-го скликання, від партії «Удар», по виборчому округу №151 (Полтавська область, містечко Лохвиця).

Детально про маловідоме

Журналісти неодноразово пов’язували ім’я міністра аграрної політики та продовольства з впливовими людьми в Україні. Зокрема з Максимом Бланком. У 2014-му – виконуючим обовязки генерального директора «Укрзалізниці». Приміром з електронної декларації Кутового за 2016 рік відомо, що пан міністр задекларував інвестиційні сертифікати ТОВ “Арта управління активами» (ПВІФНВЗТ “Градієнт” ТОВ “Арта управління активами”). На сайті Міністерства юстиції зазначено, що засновниками ТОВ «Арта управління активами» є той самий Максим Ігоревич Бланк та Ігор Анатолійович Матюнін (пропонуємо читачам запам’ятати прізвище останнього, оскільки ця постать ще фігуруватиме серед засновників інших товариств). Щодо Максима Бланка, то він є одним з найбагатших бізнесменів України, статки якого давно перетнули межу в декілька десятків мільйонів доларів США. За неофіційними даними, саме Максим Бланк та Тарас Кутовий є засновниками ТОВ «Арта управління активами». Але, як не дивно, прізвище пана міністра на сайті Мінюсту не знайти, хоча задекларовані ним інвестиційні сертифікати (чималої номінальної вартості) змушують замислитись над поданою Мінюстом інформацією. Тепер повернемось до згаданого вище Ігоря Анатолійовича Матюніна, прізвище якого ми так старанно просили не забути. Ця особистість фігурує не лише як співзасновник згаданого ТОВ, а і як відданий помічник Кутового, коли той балотувався у народні депутати від Полтавщини. Цей дивний збіг змусив нас замислитись: «Що за «фрукт» цей Матюнін?» Зясувалось «фрукт», ще й ду-у-же серйозний. Батько Ігора Анатолійовича – Матюнін Анатолій Борисович, є засновником та кінцевим бенефіціаром ТОВ «Кросроад» та ТОВ «Центрагробуд». То й що, скажете ви? А те, що «Кросроад» юридично пов’язаний з бізнесом родичів Кутового! Але про це згодом. Ще одна впливова постать поруч з Кутовим – Лев Ревазович Парцхаладзе. Наш герой разом з відомим українським бізнесменом, у 2006 році, стали співзасновниками Кооперативу «Красне». Свою причетність до цієї «контори» пан Тарас Кутовий теж зазначив у своїй е-декларації. Та що там «Красне», коли їхні бізнес-стосунки, ймовірно, сформувались задовго до його заснування. Перший опосередкований зв’язок Тараса Кутового та Льва Парцхаладзе легко простежити ще з часів членства у фонді «Відродження» (в якому фігурувала мати нашого героя – Світлана Германівна Кутова). Чи то вона налагодила стосунки з Парцхаладзе й «презентувала» йому сина, чи то майбутній міністр висловив бажання налагодити стосунки з українським бізнесменом, – нам невідомо. Але констатувати зв’язок між цими трьома особами – цілком можливо.

Потужне бізнес середовище

Зупинимось детальніше на родинних зв’язках Кутових та їхньому бізнесі. Кутова Світлана Германівна – мати Тараса Вікторовича та Грищенко (Кутова) Ганна Вікторівна – сестра нашого міністра. Ось і все, що до цього часу було відомо про жінок сімейства Кутових. Ми вже згадували, що мати пана Кутового фігурувала у фонді «Відродження» ще у 90-х. Та зясувалося, що крім цього вона засновник двох ТОВ, а саме «Ресурс Торф» та «Кросроад». Його ми теж згадували. Це те саме підприємство, де директором значиться Анатолій Матюнін – батько екс-помічника Кутового. Як не дивно, але серед співзасновників цих двох товариств є і сестра пана міністра! Крім того, вона причетна до ТОВ: «Інфраструктурні інвестиції» та «Консалтингова група К.С.Т.». Матюнін Ігор Анатолійович (…хм-м, десь ми вже чули це ім’я) екс-помічник, син підприємця, бізнесмен і просто красень, – виявився співзасновником «Інфраструктурних інвестицій». Отже, вийшла така собі «нічогісінько» схемка: коли ймовірні інтереси матері міністра аграрної політики України – перетинаються з бізнесом батька помічника Тараса Кутового, а інтереси сестри міністра – з бізнесом самого помічника, тобто молодшого Матюніна. Нажаль побачити прибутки Світлани Германівни за минулий рік – нам не вдалося. Проте відомо, що в 2016 році, коли син вже перебував на посаді міністра агрополітики, вона купила будинок та земельну ділянку площею 16 га в селі Свиридівка. Де б ви думали … на Полтавщині. Місцеві мешканці телефоном розповіли, мовляв, землі в селі багаті на газ. Відтак ціна за один гектар сягає 15 тисяч у.о. Звісно, в купівлі нічого протиправного немає, але картоплю Кутові там навряд чи садитимуть. І вказують такі речі лише на одне – «міністерська» рідня поступово і впевнено збагачується. Сестра Кутового – Ганна Вікторівна – не менш серйозний підприємець.
     Ганна Кутова
Вона має чотири власних товариства з обмеженою відповідальністю. Втім, поки нас цікавлять лише два. Насамперед це «Теспро» засноване у 2000 році. Але є тут одна заковика, адже дата народження засновниці – 1986-й. Щоправда у 2000 році, коли виникло ТОВ “Теспро”, Ганна не могла бути у переліку засновників. Їй тоді було лише 14-ть. Але наше бажання перевірити цей факт відкрило нові, інтригуючі подробиці історії родинного бізнесу. Виявилось, що у 2000-му співзасновником ТОВ “Теспро” разом з таким собі Сергієм Івановим, був Олександр Кутовий — рідний брат міністра агрополітики України Тараса Кутового. А його сестра Ганнуся перебрала на себе стасус співзасновниці набагато пізніше, коли вийшла заміж і змогла змінити прізвище на Грищенко. Зверніть увагу, у свої 20-ть з гаком, сестра чиновника «мала» статки на суму 4 млн. 250 тис. гривень. Станом на 2006-й рік вони фігурують, як частина статутного фонду ТОВ “Теспро”, що спеціалізується на реалізації медичного обладнання та фармацевтики. На той час це шалена сума. І звідки у Ганни взялися такі ресурси, можна лише здогадуватись. Друге ТОВ Ганни Кутової це «Лохвицька друкарня», де крім сестри міністра співзасновниками є: ФОП Олександр Володимирович Москаленко, та ТОВ «Консалтингова група К.С.Т.», засновницею якого є сама Ганна Вікторівна. Так, підприємство Ганни стало співзасновником іншого підприємства Ганни. Замкнене коло! Що ж до Олександра Москаленка, то ця постать й досі тримає бізнес у м. Олександрівськ, Луганської області. І чи знає хтось з родичів та наближених Кутового про те, що ТОВ «Елітний клуб «Фараон» діє на тимчасово окупованій території ЛНР – для нас лишилось питанням.
     Інфографіка 2. Родинний бізнес
Згодом знайшовся іще один цікавий й судячи з усього дуже заможний персонаж. Він не замішаний в політиці, його фото важко відшукати в мережі Інтернет. Йдеться про Олександра Васильовича Герука, що за непідтвердженими даними є особистим водієм Тараса Кутового.

Герук Олександр Васильович.

Олександр Герук причетний до заснування та діяльності 17-ох підприємств. У КВЕДах (класифікація видів економічної діяльності) значиться: торгівля зерном, агрохімією, вирощування птиці. Підприємства зареєстровані у Києві, однак функціонують та взаємодіють між собою у Лохвицькому районі Полтавщини. Нагадаємо це батьківщина і водночас колишній виборчий округ екс-нардепа Кутового. Ось неповний перелік підприємств до яких так чи інакше причетний Олександр Герук:
  • ТОВ “Консалтингова група К.С.Т.”. Олександр Герук – керівник. Бенефіціарний власник компанії – Ганна Грищенко, сестра Тараса Кутового.
  • ТОВ “Скобіс». Герук – бенефіціарний власник
  • ТОВ “Новіан” – керівник
  • ТОВ “Градіон лайн”. Герук – засновник
  • ТОВ «Чорнухинське мисливство» – засновник
  • ТОВ «Цегла Полтавщини» – бенефіціарний власник
  • у ТОВ “АРТА УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ” (про яке ми розповідали згадуючи зв’язки Кутового з відомим фінансистом Максимом Бланком) – Герук співзасновник.
  • разом з ТОВ «Арта управління активами» Герук брав участь у заснуванні іншого товариства з обмеженою відповідальністю – «Полтавське Сонечко». Якому сестра нашого міністра Ганна, у 2015 році, передала в оренду земельну ділянку.
Нарешті Олександр Герук причетний до діяльності ТОВ “Виробниче підприємство “Панорама”. Яким до нього опікувався вже відомий нам помічник Кутового – Ігор Анатолійович Матюнін. За нашою інформацією на фото той самий “відомий підприємець” й одночасно водій міністра Кутового – Олександр Герук. “Вольво S80”АА 9714 РІ зареєстроване на охоронну фірму ТОВ “Спрут”. Один із співзасновників якого – ТОВ “Арта управління активами”. Коло вкотре замкнулось. Одначе, як можна керувати бізнес-машинерією й встигати «підпрацьовувати» водієм міністра – лишається загадкою. Та в ході подальшого дослідження можливих зв’язків Олександра Герука з родиною Кутових “повспливали” нові неймовірні подробиці. Згідно платного запиту до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, журналістам “Кий-інфо” стало відомо, що Олександр Герук має право власності, інші речові права, іпотеки та обтяження на нерухомість, власником якої є мати міністра – Кутова Світлана Германівна. Дивовижно і те, що у2010 році, між матір’ю міністра та Олександром Геруком зареєстровано договір дарування квартири у м.Києві, на проспекті Героїв Сталінграда, площею 103,2 кв. м. В тому ж 2010 році відбувся договір купівлі-продажу будинку в м. Лохвиця (Полтавська область). В 2012-му зареєстровано апартаменти в Ялті, площею 87, 9 кв. м. А в 2016-му оформлено земельну ділянку площею 16 га, в с. Свиридівка, теж на Полтавщині.

Цілком очевидно, що родина міністра та його «наближені особи» мають гарний бізнес й усіляко плекають взаємозв’язок.

     Інфографіка 3 Проекція: червоні лінії – родинні зв’язки, зелені – минулі зв’язки та партнерство по бізнесу.
Ось ще одна цікава деталь, на яку ми звернули увагу. У деклараціях Кутового за 2015 – 2016 роки зазначено, що міністр володіє інвестиційними сертифікатами у ТОВ “Арта управління активами» (ПВІФНВЗТ “Градієнт” ТОВ “Арта управління активами”). Їхня загальна номінальна вартість майже 16 мільйонів гривень.ПВІФНВЗТ “Градієнт” – це пайовий інвестиційний венчурний фонд закритого типу, що не є юридичною особою і не може мати посадових осіб (в управлінні) згідно п.3 ст.41 Закону України «Про інститути спільного інвестування». Функції управління активами та регулювання фінансової діяльності фонду, здійснює ТОВ «Арта управління активами». І можна припустити, що міністр агрополітики Тарас Кутовий вклав у фонд певну суму грошей, отримавши в обмін інвестиційні сертифікати. Ці гроші інституція виділяє ТОВ “Арта управління активами”, які товариство використовує на свій розсуд, інвестуючи їх в проекти різного спрямування. А статус фонду закритого типу, може свідчити про те, що пан міністр отримає свої прибутки до того, як структура припинить діяльність.

Окрім цього міністр агрополітики Кутовий задекларував стовідсоткові корпоративні права на кіпрську компанію Lalonitana Investments Limited.

Питання навіщо чиновники відкривають компанії на Віргінських Островах чи Кіпрі – суттєве і потребує окремої розмови. Але ми спробуємо пояснити максимально стисло. За даними журналістських розслідуваньпов’язані чи є безпосередніми власниками офшорних компаній – десятки чиновників, що уособлюють українську владу. І найімовірніше міністр агрополітики Тарас Кутовий не виключення. Для більшості з них вивести кошти в офшори, приміром, на рахунки кіпрських банків – означає ухилитись від податків та зберегти власну конфіденційність. Тому можновладці залюбки відкривають бізнес в країнах зі спрощеним оподаткуванням, де кінцевим бенефіціаром часто-густо значиться підставна особа. Й продовжують шукати нові лазівки в «дірявому» українському законодавстві. Приміром, згідно ст.167 Господарськоно Кодексу України володіння корпоративними правами, теоретично надає Кутовому правомочності «…управління організацією, отримання певної частки прибутку та активів». З іншого боку, володіння корпоративними правами — не вважається підприємницькою діяльністю, що заборонена високопосадовцям. Таким чином, можна припустити, що пан Кутовий володіє правомочністю, що надає право власності, але порушення в цьому немає. Ця лазівка в законодавстві дає можливість високопосадовцям уникати покарання за отримання прибутків поза межами їх офіційного місця роботи. Таким чином чиновники можуть «бути» і «не бути» бізнесменами водночас. Стабільним у цій ситуації залишається лише невпинне збільшення їхнього капіталу.

Відомий електронний ресурс ICIJ (Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів), що містить інформацію про діяльність та функціонування офшорів, лише частково згадує про компанію Кутового. Звісно прізвища міністра агрополітики України ми там не побачимо. Єдине за що можна зачепитися, це те, що в декларації чиновника не зазначено в яких банківських установах зберігаються кількатисячні суми в євро та доларах. І звідки вони надходять? Чи не з офшорного Кіпру?

Підсумовуючи сказане

Здається, що бізнес навколо пана міністра вибудовано таким чином, що відшукати «кінці» не можливо. Але це не зовсім так.

Інфографіка 4. Взаємозвязки у бізнес-середовищі Кутових

Аби розібратись у запропонованій схемі, треба пам’ятати, що дійових осіб всього сім: Тарас Кутовий, Максим Бланк, Лев Парцхаладзе, мати, сестра й наближені до Кутового – Олександр Герук та Ігор Матюнін. Навколо них 11 підприємств, де кожне друге є співзасновником іншого.

Наведемо викладене вище у хронологічному порядку:

  1. В 2000-му році створено ТОВ «Теспро», де співзасновниками, у різні роки, були Олександр та Ганна Кутові. У подальшому компанія не перетинається з іншими товариствами, але за своїм спрямуванням (виготовлення та оптовий продаж ліків та медичних виробів) лишається конкурентоспроможною на українському фармацевтичному ринку вже 17 років (!).

  2. В 2001-му Олександром Геруком та сестрою Кутового, створено ТОВ «Консалтингова група К.С.Т.». Його спрямування – організація відпочинку та розваг, діяльність готелів та надання послуг мобільного харчування.

  3. В 2005 році Максим Бланк, Ігор Матюнін та Тарас Кутовий засновують ТОВ «Арта управління активами», специфікою якого є надання фінансових послуг. У цьому товаристві пан міністр має інвестиційні сертифікати, що зазначені у його електронній декларації.

  4. В 2006 році Лев Парцхаладзе та Тарас Кутовий створюють Кооператив «Красне».

  5. В 2007 році Ганна Грищенко, Ігор Матюнін та Олександр Герук, – заснували ТОВ «Інфраструктурні інвестиції», що займається оптовою торгівлею та наданням в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

  6. В 2008 –му Олександр Герук та вище згадане «міністерське» ТОВ «Арта управління активами», – заснували ТОВ «Виробниче підприємство «Панорама». Специфіка якого – видання газет, робота веб-порталів та оренда нерухомого майна.

  7. В 2009 році сестра пана Кутового – Ганна Грищенко, створює нове ТОВ «Точні механізми». Що займається експериментальними проектами в науковій та господарській діяльності.

  8. У 2011-му Ганна Грищенко, Олександр Москаленко та ТОВ «Консалтингова група К.С.Т.» (засновниками якої є Герук та сестра міністра) заснували ТОВ «Лохвицька друкарня», що займається виданням періодики.

  9. У 2014-му мати міністра – Світлана Кутова, сестра – Ганна Грищенко, ТОВ «Інфраструктурні інвестиції» (засновниками якого, окрім сестри міністра, є Олександр Герук та Матюнін молодший) та ТОВ «Виробниче підприємство «Панорама» (засновники: Олександр Герук і ТОВ «Арта управління активами»), – створюють ТОВ «Ресурс Торф». Що, само собою, спеціалізується на видобуванні торфу.

  10. У 2015 році Світлана Кутова, Ганна Грищенко, ТОВ «Панорама», ТОВ «Інфраструктурні інвестиції» та Матюнін старший (Анатолій Борисович), – засновують ТОВ «Кросроад». Основний вид діяльності якого – оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.

  11. Й нарешті в 2016-му сестра пана Кутового – Ганна Грищенко, ТОВ «Панорама» та ТОВ «Інфраструктурні інвестиції», – заснували ТОВ «Бджолині технології», перевага якого – бджільництво.

Важливо зауважити, що всі одинадцять підприємств не перебувають в стані припинення. І очевидно, що весь бізнес, в якому «крутяться» чималі кошти, будується на трьох базових товариствах, які були засновані першими. Це «Арта управління активами», «Консалтингова група К.С.Т.» та «Інфраструктурні інвестиції». Примітно і те, що чоловіча лінія в родині Матюніних, Олександр Герук та жінки сімейства Кутових зосередили усю «бізнес-павутину» на собі. Але чого не можна оминути увагою – так це постаті самого пана міністра. Адже відтворена нами схема, ймовірний приклад того, як витратившись лише на одне «Арта управління активами», можна непримітно нарощувати бізнес, так би мовити, «на пустому місці». За нашими припущеннями, навіть заздалегідь оформлені інвестиційні сертифікати, гарантують пану Кутовому певний законодавчий захист.

Міністерське життя: або пішки на роботу?

Минулого року генпрокурор Юрій Луценко гнівно висловився, щодо нового броньованого автомобіля Тараса Кутового, однак міністр все заперечив. Дійсно, в декларації чиновника ніяких авто немає. Сервіс igov.org.ua також не підтверджує наявності у міністра жодної машини. Щоправда в електронній декларації за 2014 рік, у Кутового був зареєстрований позашляховик “Porsche”. Але в даних Єдиного державного реєстру декларацій за 2015-й, цього авта вже не було.

На фоні ошелешуючих цифр вказаних на рахунках у е-деклараціях, навіть в дітей чиновника квартири є, а у нього бідолахи – немає. Не міністр а якийсь дволикий Янус. Одна половина якого живе на скромну чиновницьку зарплатню, а інша оперує мільйонними статками.

Втім диявол зазвичай ховається в дрібницях. Одна з квартир в електронній декларації міністра записана на таку собі Кушнірук Юлію Олександрівну. За інформацієюз мережі Інтернет вона екс-помічниця Кутового, за не підтвердженими даними – громадянська дружина нашого міністра. Так от у цієї пані є пристойний «Мерседес», якого за зарплату «помічниці» – не купиш.

Спростувати очевидне – важко. На думку фахівців консультативно-юридичного відділу “Кий-інфо”: посадова особа, що перебуває на державній службі та наділена владними повноваженнями на виконання функцій держави (за рахунок податків громадян України), не може використовувати службове становище задля реалізації власних інтересів. По суті, лобіюючи бізнес, за допомогою підставних осіб.

І якщо знайдені нами зв’язки та припущення хоч частково вірні, то подальші висновки, напевне, мають зробити правоохоронні органи.