Хто такий Колмогоров і чому про нього “гуде” facebook

Сьогодні Вищий спеціалізований суд України, з другої спроби, має розглянути касацію по рішенню у справі прикордонника Сергія Колмогорова обвинуваченого в умисному вбивстві жінки-пасажира автомобіля, обстріляного на блокпосту під Маріуполем 9 вересня 2014 року.

На думку одних він виконував наказ і не винен, інша сторона вважає, що він перевищив службові повноваження.

Розгляд мав відбутися ще 2 листопада, однак прокурори перенесли засідання. Згодом до генерального прокурора України Юрія Луценка звернулися нардепи з проханням розібратися у справі, а на вулицю вийшли військові і правозахисники аби підтримати Сергія Колмогорова.

Що передувало справі

Увечері 9 вересня 2014-го українські прикордонники побачили, як на пагорбі в безлюдному місці автомобіль подає сигнали фарами у бік моря, а водій перемовлявся по телефону, – повідомляє ТСН.

Прикордонний загін разом із Сергієм Колмогоровим стояв на блокпосту і спостерігав, як автомобіль різко зірвався з місця і натиснув на газ. Два попереджувальних постріли в повітря і жести руками не зупинили підозрілого водія. О 21:30 група швидкого реагування, до якої входив і Колмогоров, почула через рацію: “затримати “Шкоду Рапід” з київськими номерами”, в той момент, автомобіль вже проскочив блокпост і тікав від переслідування вулицею Гірською. За відмову виконати наказ бійцям загрожувало 8 років в’язниці.

Виконали наказ усі 9 осіб загону. Усі відкрили вогонь.

Ось, що сказав на суді сам прикордонник Сергій Колмогоров: “Місцем нашого тимчасового розташування був пункт технічного спостереження (ПТС) в західній частині Маріуполя. Ми чекали, що в будь-який момент противник буде брати місто. Завдання було – охороняти ПТС. У наряді нас було двоє. Почувши наказ, ми спустилися з пагорба (де був наш пункт). І я встав під ліхтарем, де мене добре було видно. Коли автомобіль показався з-за рогу, я крикнув, щоб водій зупинився, і махнув рукою. Потім зробив постріл у повітря. Машина, набираючи швидкість, летіла просто на нас. Я опустився на коліно і випустив кілька коротких черг по колесах і радіаторній сітці. У нас є нормативно-правові документи, за якими ми працюємо – наказ № 200 говорить, як треба діяти: я зупиняв транспортний засіб з порушником способом його пошкодження”.

Після стрілянини, машина повернула і зупинилася. Водій відбувся невеликими подряпинами. Але в машині на місці пасажира сиділа його дружина, якій чиясь куля випадково потрапила в голову. Незважаючи на важке поранення, жінка була живою, їй викликали швидку допомогу. Але врятувати жінку не вдалося і вночі вона померла в лікарні.

Очевидці згадували, що водій не одразу згадав про свою супутницю. Він кричав: “Де мій телефон?”, і говорив про те, що приїхав до Маріуполя з Бердянська, щоб помилуватися морем.

Що відомо про водія та загиблу

Пізніше з’ясувалося, що за кермом автомобіля сидів житель Донецька Євген Рижков. Він прибув до Маріуполя з території, підконтрольної “ДНР”, на чужому автомобілі. Незабаром після похорону дружини він перебрався до Росії, де і живе досі.

До суду Рижков жодного разу не з’явився, а всі свідчення давав з Росії. Варто відзначити, що всі звинувачення на адресу Сергія Колмогорова складені за показами водія Рижкова. В одних зі своїх свідчень, він розповів, що приїхав на берег, щоб просто помилуватися морем і попереджувальних пострілів не чув.

Суд

Восени 2016 року Приморський районний суд Маріуполя засудив Колмогорова до 13 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади представника влади в правоохоронних органах строком на 3 роки, і позбавленням військового звання “старший солдат”. Пізніше Апеляційний суд Донецької області залишив цей вирок у силі.

Зараз звільнити Колмогорова з в’язниці може Вищий спеціалізований суд України, який сьогодні повинен розглянути касацію.

Що розповідають про Колмогорова товариші по службі

Сергій Колмогоров – старший солдат 79-го прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Держприкордонслужби України. У 2004-2005-му він служив в Іраку, а коли відбувся так званий “референдум” в Криму, він прийшов у військкомат і сказав відправити його на півострів добровольцем ЗСУ. Навесні 2014 року він був зарахований до Бердянського прикордонного загону.

Військові і люди, які знайомі з прикордонником, описують його як добру і надійну людину.

«Відповідальна людина, на нього можна покластися. Прикривав мене. Цінний боєць для української армії », – говорить про Колмогорова його колишній командир Єлисей Махов.

У телепроекті «Хоробрі серця», присвяченому героям України, Єлисей Махов розповідав про події 4 вересня 2014 року. За дії в той день сам він отримав орден «За мужність», ще двоє членів екіпажу – медалі. Але, такі відзнаки отримали не всі, Колмогоров пішов під суд і отримав замість ордена 13 років в’язниці.

Не слід забувати, що у 2014-му Маріуполь був гарячою точкою

7 вересня 2014 року російські кораблі стояли на рейді в нейтральних водах і вже була спроба розстріляти український військовий катер.

У той час, російські пропагандисти почали агресивну пропаганду і заполонили Інтернет фейком про те, що “армія “ДНР” взяла Маріуполь”.

Саме тому у вересні в Маріуполі була оголошена повна бойова готовність і туди були направлені тисячі українських бійців, які захищали місто від бойовиків.

Підтримка громадськості та політичних діячів

2 листопада, після того, як перенесли розгляд касації, Юрій Луценко зустрівся з представниками ініціативної групи на підтримку прикордонника Сергія Колмогорова, якого судами першої та другої інстанцій визнали винним у вбивстві людини.

За словами прес-секретаря генпрокурора Лариси Сарган, на зустрічі були присутні заступник Генерального прокурора Стрижевська, співробітники Генеральної прокуратури України, військової прокуратури, представники сторони захисту, активісти, а також народні депутати, за зверненнями яких була ініційована зустріч. Під час зустрічі сторони обмінялися інформацією і були проаналізовані позиції сторін захисту і звинувачення.

Більшість зійшлася на думці, що «є реальна проблема в деяких моментах слідства. У разі, якщо захист в понеділок зможе привести достатні докази того, що права Колмогорова в рамках досудових слідчих дій були порушені, то прокуратура не буде проти того, щоб Касаційний суд повернув справу до Апеляційного суду для проведення судового слідства».

Всі хочуть об’єктивності в питанні справи

Як стало відомо раніше, результати службового розслідування (котре визнало, що Колмогорова діяв правильно), не були враховані судом. Пізніше суд повідомляв про проведення додаткових експертиз балістики. Але є підстави сумніватися у тому, що на наявних експертних висновках можна взагалі щось вирішувати. До того ж, не було встановлено, хто з військовослужбовців, та де саме, стояв під час стрільби.

Раніше народний депутат та координатор “Інформаційного опору” Дмитро Тимчук заявив, що готовий у разі потреби взяти Колмогорова на поруки.

“Якщо ми зараз здамо нашого прикордонника – гріш ціна нашій незалежності, оплаченої кров’ю тисяч українців. Гріш ціна нашому “правосуддю”. Як народний депутат України я готовий взяти на поруки Колмогорова. Упевнений, знайду чимало однодумців в депутатському корпусі. Його місце – не в СІЗО, а в почесних рядах українських силовиків, які відстояли Україну”, – писав Тимчук.