Хто і як “береже” українські грунти

Керівник державної установи, що нині забезпечує охорону українських грунтів –найспритніший керівник в історії відомства. Аби наші родючі чорноземи ніхто не зіпсував, він їх привласнив.

Їздить чиновник на Porshe, носить годинник Ulysse Nardin, словом, про нього багато чого можна розповісти. Тож, про все по порядку.

Яцук Ігор Петрович – генеральний директор державної установи “Інститут охорони грунтів України”. Народився 1975 року на Волині. Протягом більш ніж 20-ти річного трудового стажу займав різні посади від техніка до керуючого справами райради. Пізніше Ігор Петрович ще “пустить коріння” на своїй Макарівщині, але про це згодом.

Далі стрімкий карʼєрний ріст: був заступником Голови Державного комітету України по земельним ресурсам, Головою Державного агентства земельних ресурсів України, заступником Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, радником Міністра аграрної політики та продовольства України. Вочевидь далася взнаки не лише профільна освіта, яку пан Яцук отримав у Національному аграрному університеті, а й закінчена свого часу Національна академія внутрішніх справ.

У липні 2012 року, Ігоря Петровича призначили директором ДУ «Центрдержродючість», а вже за рік він став генеральним директором тієї самої державної установи – «Інститут охорони ґрунтів України».

Сумнівна декларація

Аналізуючи відомості щорічної декларації, поданої Ігором Яцуком за 2016 рік, чиновник придбав:

1) Квартиру у Києві, площею 117м2, вартість на дату набуття відповідно до декларації «скромного» чиновника Яцука становить 1 883 958 грн!

2) У травні 2016 року, набув у власність земельну ділянку у селі Гавронщина, Київської області, площею 2 678 м.кв. Нині приблизна вартість аналогічної ділянки у с.Гавронщина за інформацією системи пошуку нерухомості «ЛУН», становить близько 800 000 грн.

3) Свої готівкові збереження генеральний директор ДУ “Інститут охорони грунтів України” оцінив у 3 000 000 грн.

Однак, проаналізувавши декларацію чиновника, ми виявили, що сумарний дохід, отриманий суб’єктом декларування за основним місцем роботи та сумісництвом становить 136 712 грн. Жодних доходів членів сім’ї, суб’єкт декларування у своїй декларації не вказав. Таким чином Ігор Яцук, який з 2006 року працює на різних посадах держслужби, набув у власність об’єкти нерухомого майна та грошові кошти, законність здобуття яких не підтверджена належними доказами та значно перевищує задекларовані річні доходи.

А це, як не крути, ознака складу злочину незаконного збагачення. Відповідальність за яке передбачена ст. 368-2 Кримінального кодексу України. Юристи організації «Центр медіа розслідувань «Булава» вже звернулись до правоохоронних органів з проханням перевірити ці факти на можливі ознаки корупції.

Бізнес родини Яцуків

Більше того, наші журналісти виявили, що в декларації керівника “Інституту охорони грунтів України”. вказані приватні товариства самого чиновника та його дружини. Однак, про річний дохід від цих підприємств у електронному звіті – жодного слова.

Це підприємства родини, які Ігор Петрович вказав у своїй декларації:

– ТОВ “Будстиль ХХІ” статутний капітал 16 081 601,52 грн,

– ТОВ “Пі-Ландсер” статутний капітал 2 021 500 грн,

– ТОВ “Тіон-3” статутний капітал 21 746,5 грн,

– ТОВ “Екоагросістем” статутний капітал 700 000 грн,

– ТОВ “Імір” статутний капітал 29 000 грн.

З інформації яку нам вдалось розшукати за допомогою аналітичної системи YouControl, а також реєстру Мінюсту стає зрозумілим, що родина Яцуків використовує досить звичну схему для отримання прибутків. Керівник майже у всіх товариствах один – Юрій Володимирович Милостивий, така собі довірена особа. Кожне з ТОВ, незалежно від класифікації видів його економічної діяльності, має звʼязки з рядом інших підприємств, а їх там ціле розмаїття: починаючи наданням послуг й закінчуючи столичними будівельними компаніями.

Звідси і висновок, що вказувати в декларації прибутки від такого бізнесу, чиновнику буле дещо “незручно”.

Старе і нове про грунти

Згідно довідки-витягу реєстру прав власності на нерухомість, та декларації чиновника, у родини багато ділянок у смт. Макарів (звідки чиновник починав свою стрімку карʼєру). Приміром, безпосередньо Яцуку належить 9 ділянок, а на його дружині 14-ть.

От тобі і охорона грунтів, скажете ви. Хоча у мережі Інтернет вже є відповідь на питання “Звідки в Яцука стільки землі?”. Електронне видання «ОРД» вказує, що в середині 2000-х його дружина Ольга Яцук продавала чималі земельні ділянки, звісно не без відома чоловіка. Працювала ще одна цікава схема, виявляється до тодішнього керівництва Макарівської РДА, коли Яцук був керуючий справами, звертався нардеп Андрій Портнов. За легендою до нардепа звернулись приватні товариства, які бажали налагодити у районі інфраструктуру, а натомість просили землю під котеджі.

Земля надавалась, приватні будинки росли, а про інфраструктуру всі “забули”. З таких домовленостей пан Яцук, ймовірно і «викроїв» собі шмат землі. Тоді ж, так би мовити, на “вершині слави”, був зафіксований випадок викрадення Ігора Яцука. Що цікаво, Ігора Петровича врятували, а що сталось з викрадачами — досі невідомо. Страва до суду не дійшла.

На завершення

Згідно чинного законодавства, правоохоронні органи не мають і не хочуть зʼясовувати, яким чином чиновник формував статки у 2000-х роках. Але їх має зацікавити за які “державні досягнення” у 2006 році Яцук придбав автомобіль «Porshe Cayene» за 550 000 грн, або на які кошти генеральний директор ДУ “Інститут охорони грунтів України” купив годинник бренду «Ulysse Nardin», стартова ціна якого більше 4 тисяч доларів?

Ми обовʼязково повідомимо про результати розгляду надісланих нами заяв до НАЗК та НАБУ щодо можливих корупційних дій вчинених керівником Державної установи “Інститут охорони грунтів України” Ігором Петровичем Яцуком.