«Холодна війна» між НАБУ та НАЗК

Цього тижня інформаційний простір сколихнула заява екс-керівника департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя чиновників у НАЗК Ганни Соломатіної. На брифінгу в Українському кризовому медіа центрі, за участі народних депутатів Мустафи Найема, Віктора Чумака та Світлани Заліщук, вона звинуватила голову НАЗК Наталію Корчак у фальсифікації перевірок електронних декларацій чиновників та народних депутатів.

За словами чиновниці система електронного декларування, на яку українці витратили стільки грошей, яку підтримували та підтримують європейці, сьогодні повністю скомпрометована. Соломатіна повідомила, що надсилала ці матеріали до Генеральної прокуратури, але їх повернули так і не розглянувши. Після чого вона звернулася  до НАБУ.

«Влада використовує НАЗК у боротьбі проти НАБУ. Те, що екс-керівник департаменту НАЗК Ганна Соломатіна не побоялась оприлюднити скандальну інформацію це чудо. Фактично Соломатіна вийшла проти правоохоронної системи і Президента, – вважає член правління ГО “Центр протидії корупції” Олександра Устінова.

За словами екс-чиновниці НАЗК терміни перевірок декларацій, які проводило Національне агентство з питань запобігання корупції, свідомо затягували на 14–15 днів. «Голова агентства Наталія Корчак не допускає співробітників до матеріалів перевірок. У тому числі, до шафи по спецперевірці суддів Верховного Суду України», – стверджувала Соломатіна.

З такою заявою,  у середу 15-го листопада вона хотіла виступити і перед Комітетом Верховної Ради України з питань протидії та запобігання корупції, проте, його члени півтори години не могли розпочати свою роботу. Несподіванкою для присутніх журналістів стало те, що проти пропозиції заслухати викривальну доповідь екс-керівниці департаменту НАЗК, єдиним фронтом виступили до цього непримиренні сили – представники «Опоблоку» та «Блоку Петра Порошенка».

«Це не випадковість», –  каже голова Комітету Єгор Соболєв. І додає, що дуже вдячний представникам політичних сил, які скориставшись прецедентом вперше за рік зʼявились на засідання Комітету. За словами нардепа, емоційні заяви на захист НАЗК свідчить про одне — цей державний  орган працює із серйозними проблемами і про це потрібно говорити.

Невдовзі Комітет розпочав роботу, проте, центром уваги присутніх стала не викривач фальсифікацій НАЗК Ганна Соломатіна, а очільник НАБУ Артем Ситник. Компромат на якого оприлюднив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Тож Ганна Соломатіна, на повторну заяву якої чекали, змогла виступити перед журналістами лише під час перерви. «Вся робота НАЗК йде через куратора з Апарату Президента. Саме у АП визначають, хто отримає позитивний, а хто негативний висновок агентства, – сказала вона.

Своєю чергою НАЗК  звернулось до суду, мовляв, усі закиди Соломатіної недостовірні. Коментуючи заяви керівника департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя чиновників у НАЗК агентство повідомило, що Ганна Соломатіна з 31 жовтня не очолює департамент.

“Звертаємо увагу, що її судження мають суто суб’єктивний характер, а інформація є недостовірною і має бути перевірена судом. Відповідна позовна заява подана до Шевченківського районного суду м. Києва. Зважаючи на отриманий Національним агентством 15 листопада 2017 року лист від Комітету з питань запобігання корупції Верховної ради України, вважаємо, що Комітет наразі введено в оману, оскільки громадянка Соломатіна не займає вказану посаду керівника департаменту з 31 жовтня 2017 року”, – заявило агентство Наталії Корчак.

У будь-якому випадку зрозуміло, що між двома головними антикорупційними відомствами розгортається «холодна війна», і вина тому на думку опитаних нами нардепів – великий бізнес та політика.

Наприкінці тижня Генпрокуратура приготувала для голови НАБУ Артема Ситника добрячий «сюрприз» – відкрите на нього кримінальне провадження. Розслідування ведеться за найтяжчою з озвучених Геращенком статей – розголошення державної таємниці (частина 1 статті 328 Кримінального кодексу).  Наразі Ситник у відрядженні в Португалії. Однак, схоже що ситуацію в Україні керівник НАБУ тримає під контролем, адже слідом за провадженням на нього, відомство Ситника розпочало розслідування з приводу незаконного збагачення Юрія Луценка.

Цікаво, що принесе нам наступний тиждень. Схоже, що результатом протистояння НАБУ-НАЗК, стане оприлюднення відомих прізвищ причетних до фальсифікації результатів перевірки е-декларацій.