Харківський вчений-полярник розповів про внесок українців у дослідження Антарктики

Зараз дослідник з колегами вивчає невідомі науці види тварин та росли. Деякі відкриття вже мають неоціненну практичну користь.

Харківський біолог Андрій Утєвський розповів виданню BBC Україна про внесок  українських вчених у дослідження тваринного та рослинного світу Антарктики.

Андрій працює поблизу української Антарктичної станції «Академік Вернадський» у межах дослідницької програми 2011-2020 років. Де разом із колегами вивчає широкий спектр живих істот: від  вірусів до ссавців. Також харків’янин збирає біологічні зразки та  реконструює еволюційні процеси.

Дослідження українців демонструють престиж держави та спроможності країни, каже харків’янин. За його словами вчені не мають на меті якійсь швидкий практичний зміст. Результат їхньої праці довготривалий внесок у науку та освіту.

Результат пошуку зображень за запитом "АНДРІЙ УТЄВСЬКИЙ"

Особисто Утєвський відкрив та описав 6 видів досі невідомих риб’ячих п’явок. Він додає, що зараз у його холодильнику зберігаються зразки невивчених видів риб’ячих паразитів. Також вчений згадує досягнення свого колеги іхтіолога Геннадія Шандікова, який раніше відкрив 6 нових видів антарктичних риб.

Для таких відкриттів потрібен час. Дослідник-полярник зазначає, кілька років необхідно досліджувати форму та структуру організмів, їхню анатомію та структуру тканин. Також зразки необхідно допрацьовувати у лабораторіях. Для цього матеріали доправляють літаками, а це викликає багато запитань у контролюючих органів. «Чинна митна система заважає науковій діяльності – ось зараз вже сім місяців НАНЦ намагається врятувати науковий матеріал, що застряг на митниці в Аргентині»,  – розповідає Утєвський.

під водою

Втім робота дослідників вже зараз дає практичні результати. У якості прикладу Утєвський навів роботу киянки біохіміка Тетяни Берегової, яка вивчає суперпродуценти меланіну – речовину, що захищає тканини від випромінювання ультрафіолету. Завдяки цій роботі вже було зареєстровано декілька препаратів проти опіків, виразки та для боротьби з раком.

За деякими прогнозами у світі залишається близько 10 мільйонів невивчених видів живих істот, якщо враховувати тропічні ліси, глибоководні зони Світового океану та Антарктику. Щороку вчені реєструють близько сотні нових видів тварин та рослин.