Головного редактора Цензор.НЕТ Юрія Бутусова сьогодні допитали у справі Майдану

Про це повідомляє Кий-інфо за інформацією із зали судового засідання

1 грудня 2013 року на Банковій Юрій отримав від дій міліції відкриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку та забої на обличчі. Хтось із правоохоронців кинув в Юрія каменюку, коли той з грейдера намагався сфотографувати протистояння, що відбуваються.

Що цікавого розповів в суді журналіст про події того дня:

– На Майдані не було жодного працівника міліції. Усі силовики були зосереджені на Банковій, тому Юрій пішов туди. “ Я зауважив, що на Банковій стоять кордони внутрішніх військ із солдатів призовної служби. Це було єдине місце в центрі, де вони були. Десь о 13-14 я зателефонував колезі з “Дзеркала тижня” Юлії Мостовій і сказав, що на Банковій щось має відбутись. Тут єдине місце в Києві, де може відбутись зіткнення”, – говорить Юрій.

– “На мою думку, це була повністю запланована провокація. Правоохоронці своїми діями, а саме киданням світлошумових гранат, створювали велику зацікавленість людей по всьому центру Києва. Усі сходились подивитися, що там [на Банковій] відбувається.”

– “Міліціонери виставили в перший ряд 18-19 річних солдатів внутрішніх військ. Позаду них стояли інші підрозділи міліції, зокрема “Беркут”, які кидали світлошумові гранати. Було таке враження, що саме в цьому і мета: стояли солдати внутрішніх військ, вони були без засобів захисту, просто в формі. Вони стояли тривалий час, зчепившись за руки. Потім їм дали тримати щити. Було незрозуміло чому такі молоді люди стоять там. Їм було страшно насправді, а за ними стояли добре підготовлені силовики. Було видно, що за цими шеренгами стоять міліцейські керівники, але вони спокійно на це дивились. Ніби все так і мало бути.”

– “Керівники операції не виходили. Ми намагались самі виставити кордон, щоб захистити ВВ, були цивільні невідомі особи в масках. Була відсутня будь-яка спроба комунікації між правоохоронцями і людьми. Правоохоронці стояли, а ми зробили кордон перед ними. Я стояв з Оксаною Продан, журналістом Владиславом Майструком. Але вплинути на хаотичну ситуацію були неможливо. Коли треба було розводити військових із натовпом, це робили добровольці, такі як я. Кремезні дяді стояли ззаду і дивились, що ж там робиться. Тобто ніхто [з правоохоронців] не робив спроб зменшити протистояння, а навпаки робили все, щоб це зіткнення було закручено максимально.”

– “Я заліз на трактор, щоб зняти всю картину. Це було дуже красномовно:

Стоять сотні правоохоронців. До них підбігають 10 людей, б’ють їх якось палкою. Вони [правоохоронці] захищені щитами. І, у відповідь на удар палкою, з-за спини строковиків почали летіти камені і світлошумові гранати просто в натовп людей. Тому, на мій погляд, саме це рішення керівників було добре зрозуміло всім: кидати каміння і гранати не в тих, хто завдав шкоди силовикам, а в будь-яких осіб.”

– “Я зрозумів, що це подія, яку я маю висвітлити. Тому заліз на трактор. Я був в окулярах і з прапором на плечах. Було абсолютно зрозуміло, що я жодної загрози правоохоронцям не становив, не робив ніяких загрозливих чи образливих рухів просто дістав телефон, щоб зробити декілька кадрів оцього постановочного, на мій погляд, зіткнення між кількома  десятками хуліганів із правоохоронцями. Я почув дзвін. Декілька булижників з боку міліції влучили в вікно трактора і розбили його. Потім я відчув сильний удар в обличчя. Я був обличчям до міліції, було темно і я не очікував від міліції будь-яких протиправних дій.”

– “Я спустився на землю. Все обличчя було залито кров’ю, я нічого не бачив, тому відійшов в сторону в бік Інститутської. До мене підійшов Єгор Соболєв, взяв мене за руку і повів до найближчої машини швидкої допомоги, де мені надавали допомогу.”

– “Я почув, що люди кричать, що біжить “Беркут”. А ось потім вони вибігли з-за кордону. Вони навіть підбігали до швидкої, але лікарі і люди обступили і захистили. Мене не били. Але били всіх підряд, навіть лікарів. Вони казали “ми лікарі, що ви робите?”. Беркутівці дубинкою все одно били.”

– перебуваючи в палаті нейрохірургії після травмування, Юрій написав про події на Банковій статтю: https://cutt.ly/FkDt6lk 

Наступне засідання у справі заплановане: 15.02.2021 о 9:30

Дарницький районний суд 

Суддя Щасна Т.В.

Нагадаємо, Владислав Лукаш – колишній керівник харківського підрозділу “Беркуту”. Він обвинувачується в перевищенні влади та службових повноважень, що призвело до тяжких наслідків. Силовики, зокрема із харківського “беркуту”, здійснювали атаки на мирних протестувальників 1.12.2013 на Банковій та 18.02.2014 під час Мирної ходи у Кріпосному провулку та на вулиці Інститутській.