Голодомори

Все важче знайти українця, який би нічого не знав про Голодомор. Дослідники переконані: в Україні кожен другий пам’ятає його жахіття на рівні генної пам’яті.

Трагедію Великого голоду в Україні зазвичай пов’язують із 1932-1933 роками ХХ століття, хоча насправді історія спланованого нищення нації почалась набагато раніше, на початку 20-х. Мало хто знає і про масовий голод 1946-1947 років, що був спричинений не так повоєнним неврожаєм, як спланованою акцією сталінського Політбюро з метою забрати у селян залишки зерна і надіслати його братнім режимам у соціалістичному таборі. Пам’ять про ці Голодомори, як пік цинізму радянської держави, була і лишається чимось більшим, аніж просто історія.

Про ставлення Ульянова (Леніна) – головного комуністичного ідеолога до України, ходять легенди. Спровокований ним голод 1921-1922 років, що охопив тоді найбільш хлібні регіони, був наслідком не лише дволітньої посухи, але й результатом хлібозаготівлі, що проводилася навіть у найбільш постраждалих від неї куточках, в тому числі і України.

Валентина ПІСКУН – завідуюча відділом Інституту української археографії та джерелознавства.

Голод 1932-33 років, який вилився у Голодомор, був аж ніяк не початком нищення всього національно-українського, а скоріше остаточним процесом моторошних подій, що відбувались в Україні починаючи з 1918-го року. коли більшовики тільки зайшли в Україну, і продовжились у 20-х, коли її прагнули остаточно підпорядкувати Москві.

Иосип Сталін, що змінив Леніна на посту керівника Комуністичної партії Радянського Союзу, теж вважав Україну «слабкою ланкою» і намагався зосередити в руках необмежену владу шляхом масового терору. Найбільша жорстокість репресій прийшлася на пору повальної колективізації, покликаної докорінно змінити психологію села. Перетворивши його на клас, що мав підпорядковуватись вказівкам тоталітарної держави.

Олександр ІЩУК – заввідділом історії ХХ століття Музею історії України.

Люди звикли заробляти , а тут їх загнали у колгоспи де вони мали працювати, без перебільшення, за їжу аби вижити.

При Сталині  примусове збільшення норм хлібозаготівлі та неконтрольоване вилучення на потреби країни Рад «надлишків», що часто вимірювались кількома колосками, стали причиною другого лютого Голодомору. Збереглося чимало свідчень, як українці вимирали цілими селами. На відміну від голоду 20-х років, коли таке було рідкістю, тепер, у «процвітаючій сталінській країні» фіксували ячисленні факти вимушеного людожерства.

Олександр ІЩУК – заввідділом історії ХХ століття Музею історії України.

Знаю, що збереглися доповідні записки Державного політичного управління УСРР, де згадувалось, що у Харкові на вулицях багато трупів. Багато безхатьків та голодуючих. Все це йшло під грифом «Таємно» і про це знали лише той хто писав и той, хто читав.

До речи, широко розповсюджений міф про те, що українське село не противилося політиці, що проводилася – не витримує критики. Розсекречені документи КДБ СРСР свідчать про зворотне. Голодомору в Україні 1932-33 років (що вже мала досвід власної державності) передувала хвиля повстань. И це був виклик, що не на жарт злякав радянське керівництво. Воно було впевнене, що остаточно придушило національний спротив. А тут! Початок колективізації і раптом неприйняття, яке ніяк не в’язалося зі сталінською теорією «швидкого результату». У перший рік Голодомору ДПУ зафіксувало більше 900-т бунтів, що склало більше половини антиурядових  акцій у СРСР.

І у Кремля був єдиний вихід – мстити українському народу кров’ю та голодом.

Валентина ПІСКУН – завідуюча відділом Інституту української археографії та джерелознавства.

У нашій родині ніколи не приховували, що був Голодомор. З дитинства нас водили на цвинтар і бабуся Федора говорила «Ось тут лежать мої діти вони померли під час голоду». Дід вижив тільки завдяки тому, що його мати взимку 33-го обдирала кору і бруньки на липі біля будинку, щоб зварити «суп». Це дерево, яке врятувало не одне життя так і не виросло. Сьогодні це величезний липовий кущ…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У серпні 32-го з ініціативи Сталіна було прийнято постанову «Про розкрадання колгоспного майна», найчастіше за фактом сфабрикованих справ населення засуджували до розстрілу або позбавлення волі на строк більше 10 років. В народі документ прозвали «Законом про п’ять колосків». Саме він став відправною точкою для нової хвилі  репресій, яку назвали Великим терором.

Олександр ІЩУК – заввідділом історії ХХ століття Музею історії України.

Радянський Союз намагався всіляко приховати цю історію. Забути. Саме тому багато хто з пересічних громадян розумів, що про це не варто говорити. А їхні діти та онуки, автоматично мовчали далі.

Результат пошуку зображень за запитом "голодомор 1933"

Апогеєм спланованого Москвою Голодомору стала штучна ізоляція України та Кубані. Директива, ініційована Кремлем, забороняла селянам з цих територій виїжджати у напрямку інших міст та сіл Радянського Союзу. Було заборонено продаж квитків на залізничний та водний транспорт. Дороги блокували підрозділи Головного політуправління. Тих, хто намагався пересікти невидимий кордон – заарештовувати до доправляли назад. А найстрашнішою весною 33-го року, тими ж силами ГПУ «совєти» добивали вже несповна розуму виснажених, голодних людей.

Валентина ПІСКУН – завідуюча відділом Інституту української археографії та джерелознавства.

Ми, українці, не маємо права забути слова радянського прокурора Брука, який  обіцяв «…усіх українців поставили на коліна і розстріляти тих, кого радянська влада не змусить цього зробити»

Результат пошуку зображень за запитом "голодомор 1933"

За підрахунками радянських економістів, внаслідок штучно введеної різниці цін на товари промисловості та сільського господарства, волелюбне і до того заможне українське селянство, щорічно втрачало 300 мільйонів золотих довоєнних рублів. Сільські пожитки осідали у так званих «Торгзинах». Все, що береглося «на чорний день», людина віддавала аби вижити.

Валентина ПІСКУН – завідуюча відділом Інституту української археографії та джерелознавства.

Коли у Москві пуд хліба коштував 10 рублів, у колись хлібній українській Полтаві він коштував 80 !!! А звідки його везли до Москви? Хіба не з Полтави?

Як би жахливо це не звучало, але завдяки пухлим від голоду українським дітям. У країні Рад повним ходом йшла індустріалізація, а у містах був хліб.

Результат пошуку зображень за запитом "голодомор"

За спогадами людей, яким переказали жахіття Голодомору старші родичіі, тоді багато хто з районів Поволжя, намагався тікати у здавалося б ситу Україну, а знаходив долю більш страшну, аніж чекала їх на батьківщині.

Саме у 30-х, для більшого контролю «гонорових українців» влада більшовиків ввела додаткові досудові спецзаходи. За невиконання плану хлібозаготівлі прізвища  «винуватців» заносили на так звані «чорні дошки» районів, сіл та колгоспів. Потрапити до цих списків, означало стати ізгоєм для усіх, хто тебе знав. Бути причиною вилучення з хати усього продовольства, аж до картопляних очисток. Репресії, що застосовували по відношенню до українського селянства так звані «продзагони»  – дорівнювали смертному вироку.

Валентина ПІСКУН – завідуюча відділом Інституту української археографії та джерелознавства.

Вже в роки незалежності у Сумській та ряді інших областей України, були опубліковані метричні книги тих часів. Ви не повірите, люди, які у 30-х роках вели у сільгоспрадах облік смертності, так і писали «Причина смерті – українець»

Але виключення існують, аби підтверджувати правила. І в історії про Голодомор в Україні їх величезна кількість.

Олександр ІЩУК – заввідділом історії ХХ століття Музею історії України

Були люди, яким сьогодні в українських селах стоять пам’ятники. Коли до села приходили  «продзагони» (які забирали все, що можна було з’їсти) представники влади на селі,голови колгоспів, бухгалтери, вчителі, ховали зерно чи картоплю  у себе. Аби потім годувати своїх односельчан.

Свідки голоду – закордонні журналісти, дипломати та представники української діаспори усіма силами намагалися заповнити інформаційний вакуум. Завдяки їм у 1933 році чикагську англомовну пресу заполонили перші повідомлення про жертви Голодомору. Тоді ж Союз українок Америки розпочав розсилати повідомлення,з проханням не мовчати, до президента Рузвельта та міжнародного Червоного хреста. Але світова спільнота ще довго не бажала помічати очевидного.

фото Ващенко Олексы

Олександр ІЩУК – заввідділом історії ХХ століття Музею історії України

Інша справа, що вони нічим не могли допомогти, адже офіційно Москва голоду не визнавала. Тому дипломати не могли офіційно підтримати етнічних німців, італійців, греків, які жили на території України. До речи, багато хто з них теж помер тут з голоду.

І все ж таки провину ряду європейських держав, перед пухлою з голоду Україною, відкидати неможна. На питання «Чому?» відповідь знайти неважко. Наприкінці 20-х років ХХ століття, коли світ охопила чергова економічна криза, кожна країна намагалася з неї «вилізти». Найчастіше необхідний для того ресурс бачили Радянському Союзі, бо той на відміну від цивілізованого світу вибудовував індустріальне та сільськогосподарське панування у найдешевший манер – на кістках своїх громадян. Боючись «побити горщики» із потенційним партнером, уряди та громадськість інших країн свідомо не помічали вакханалії моралі та права.

Результат пошуку зображень за запитом "голодомор конец 20 века"

У це важко повірити, але саме у 1933 році СРСР прийняли до Ліги націй. Саме у рік Великого голоду Німеччина відрядила своїх фахівців будувати Дніпровську ГЕС.У Чикаго збирають та перевозять до Радянського Союзу Харківський тракторний завод. А Сполучені Штати підписують із СРСР угоду про дипломатичні стосунки. Але у політиці друзів не буває. Є лише тимчасові партнери. Попереду були Друга світова війна, Берлінська стіна та «залізна завіса».

Валентина ПІСКУН – завідуюча відділом Інституту української археографії та джерелознавства.

Страх голоду – це генна інформація. Сьогодні ми знайомі із генною інженерію і знаємо, що вона передається. Але ж страх є і у тих, хто виконував накази і відбирав хліб. Хто працював у «Торгзінах», перепродаючи намиста українських жінок, дукачі, срібні ложки і останні сільські пожитки. Є цей страх і у їхніх нащадків – страх, що прізвища катів коли-небудь стануть відомі.

Результат пошуку зображень за запитом "голодомор виновники"

Ніколи не приховуйте заподіяного, бо воно завжди стає явним. Цей закон розвитку та збереження суспільств, актуальний протягом усієї історії людства. Можна знищити документи про агентів впливу, що діяли коли-небудь на території України. Але приховати сліди їхніх злочинів – неможливо. Якщо все співставити – складеться пазл більш ніж … столітньої боротьби Росії із так званим «українським питанням».

Ще схрещуються списи, чи вважати Голодомор 1932-1933 років «терором» чи все ж таки «геноцидом» української нації, але для самої України різниця між цими поняттями, здається, стерта назавжди.