Джеймс Мейс – американець, завдяки якому світ дізнався про Голодомор

Хоча сам Мейс не мав ані краплини української крові, він розповів усьому світу про нашу трагедію і запропонував українцям запалювати у роковини Голодомору «Свічку пам’яті».

Він був першим, хто розгледів ознаки Голодомору та розповів про них світу. До нього більшість істориків вважала, що голод в Україні спровокувала колективізація.

Батько Джеймса Мейса був з американського племені черокі, яке також свого часу зазнало геноциду. Саме тому Мейс так самовіддано вивчав Голодомор українського народу.

У 1982 році, під час міжнародної конференції у Тель-Авіві, вчений, який тільки-но отримав ступень доктора історичний наук та захистив дисертацію щодо комунізму в Україні, зробив сенсаційну заяву: Голодомор в Україні 1933 року був штучним, тоді в українців просто забирали хліб та знищували націю. Більше того Мейс зумів довести, що Вашингтон знав про те, що відбувалось у 1933-му, але вирішив закрити на проблему очі. Саме  у 1933-му США встановили дипломатичні відносини з СРСР.

Результат пошуку зображень за запитом "Джеймс Мейс"

Перш ніж дійти такого висновку Джеймс  Мейс 10 років вивчав документи у архівах. Спочатку не вірив розповідям української діаспори, але потім, коли ретельно дослідив питання, переконався у правдивості переказів.

Джеймса Мейса запросили до Комісії Конгресу з вивчення української трагедії. У 1988 році він представив Конгресу США звіт з трьох томів, із доказами, що Голодомор в Україні слід вважати геноцидом.

Втім, минув деякий час і Комісію розпустили, а Джеймс Мейс переїхав до Києва, аби бути «ближче до архівів». Тут він одружився з Наталією Дзюбенко, українською письменницею, та прожив з нею на київський Троєщині до самої смерті.

Пов’язане зображення

Він завжди відчував, що відповідальний за оприлюднення фактів трагедії Голодомору 1932-1933 років. Коли його питали, чого він взявся за цю історію  – відповідав: «Ваші померлі мене обрали».

Його дружина Наталія розповідала, що Джеймс ще за життя пророкував кримські події та війну з Росією. Він бачив, що російське суспільство не змінилося у своєму ставленні до України. А українську корупцію називав постгеноцидним синдромом.

Результат пошуку зображень за запитом "Джеймс Мейс дзюбенко"

Помер Джеймс Мейс у 2004 році, а Голодомор, якому він присвятив більшу частину свого життя, визнали геноцидом лише 2006-го. Двома роками пізніше за ініціативи головного редактора газети «День» Лариси Івшиної, була заснована  літературна премія у галузі публіцистики імені Джеймса Мейса . І лише у 2016 році, на хвилі декомунізаційних процесів, на його честь назвали невеличку київську вулицю.

За матеріалами видання Фокус