Двох головних кандидатів на очільника ДАБІ підозрюють у корупції

Попри обіцянки міністра інфраструктури Олексія Чернишова до початку березня реформувати ДАБІ, ситуація розвивається у напрямку повної імітації і збереження корупційних схем. Наразі існують лише заяви про розроблення концепції законопроекту щодо держрегулювання у сфері містобудування, яку, ніби, Олексій Чернишов комусь “представив” і комусь “направив”. Та на сайті Мінрегіону такого документу немає.

Про це йдеться в розслідуванні Центру медіарозслідувань “Булава”

Розслідувачі вказують, що міністр Чернишов повторює загальні фрази щодо необхідності створити максимально прозорі правила для містобудівної галузі. Але з іншого боку, за його поданням, Уряд ухвалює постанову від 29 березня 2021 року №303, якою повернув ДАБІ право здійснювати всі повноваження та функції доки не буде створено ДІАМ. А коли буде створена Державна інспекція архітектури та містобудування і що наприймає за цей час ДАБІ, – питання оповите суцільним мороком.

Та і прийняття цієї постанови уряду викликало хвилю обурення серед експертів та активістів, які звинувачують Шмигаля та Чернишова в кулуарності і маніпуляціях на користь “будівельної мафії”.

Сам Олексій Чернишов має власні бізнесові інтереси у будівельній галузі, про що йдеться у одному з розслідуваннь Центру медіарозслідувань “Булава”.

Наразі ж ще триває конкурс на посаду голови ДІАМу. Поки що визначено п’ять претендентів, які продовжуватимуть “боротьбу”: Геннадій Заболотний, Семен Кривонос, Віталій Молочко, Сергій Шевченко та Дмитро Кардаш. 

Телеграм-канал “Без ДАБІ” вже встиг повідомити, що головний фаворит – Геннадій Заболотний, якого, ніби, лобіює сам прем’єр-міністр Шмигаль. Вагомі шанси на перемогу, за інформацією телеграм-каналу, має Семен Кривонос, якого підтримує Михайло Саакашвілі. Шанси ж інших учасників менш реальні.

За інформацією Центру медіарозслідувань “Булава”, яку вони отримали з кількох джерел, необхідно більш прискіпливо придивитися до головних претендентів на керівництво ДІАМ.

Зокрема, джерела вказують, що обидва “лідери перегонів” – Заболотний та Кривонос мають далеко не бездоганну репутацію та підтримку одіозних персон, яких ЗМІ неодноразово звинувачували у створенні корупційних схем у ДАБІ.

Йдеться про сумнозвісних братів Горових Олексія та Юрія, які вирішили виставити на гральну дошку відразу дві фігури – якась та й переможе. 

Геннадій Заболотний та Семен Кривонос мають за собою значний шлейф корупційних скандалів, – повідомляють ЗМІ.

Джерела “Булави” однозначно запевняють, що і Заболотний, і Кривонос є креатурами братів Горових, яких, як ми зясували раніше, називають одними із головних “смотрящіх” за ДАБІ. Але зараз Горові розігрують не лише “фігури” Кривоноса та Заболотного, вони використовують амбіції тих людей, які вважають цих претендентів “власними ставками”, зіштовхуючи їх лобами. Зокрема, разом з міністром Чернишовим підсовують Денису Шмигалю – Заболотного, а Михайлу Саакашвілі – Кривоноса.

Ставка “Семен Кривонос”
З 2011 року Семен Кривонос займав різні посади. До 2015 року у кар’єрі змінювалися лише посади та територіальні органи реєстраційної служби речових справ. Його посади і місце роботи завжди стосувалися нерухомого майна найближчого до столиці регіону. 

Так тривало доти, доки несподівано він не перейшов у 2015 році на роботу в Одесу, де знову займався  реєстрацією нерухомого майна на посаді начальника відділу.

Вже за 3 місяці Кривонос став першим заступником начальника Одеської митниці. Це при тому, що Семен за першою освітою агроном, і лише згодом, перед призначенням в 2010, році отримав юридичну освіту.

Фото: Семен Кривонос 

Як  повідомляють журналістів джерела, протекцію Кривоносу в просуванні на Одеську митницю склав ексгенпрокурор Віталій Ярема. Але, якщо це і так, то Ярема був далеко не головним “покровителем” Кривоноса. Адже у цьому “географічному переміщені” Семена з Києва до Одеси цілком простежуються інтереси Горових. 

Наші журналісти вже писали раніше, що брати Юрій та Олексій давно мають тверду позицію у Києві та столичному регіоні у сфері діяльності ДАБІ. Можливо, рішення про “переведення” Кривоноса у “південну столицю” продиктоване необхідністю підсилити там позиції Тетяни Плачкової – цивільної дружини Олексія Горового. Таку версію підтверджує і посада зайнята там Семеном Кривоносом.

Втім, підкорення Одеського регіону Кривоносом отримало новий розвиток. Вже у 2016 році Кривонос несподівано виграє конкурс на посаду директора Одеського територіального управління НАБУ. Однак, через корупційне розслідування журналістів, Семен відмовився від посади ще до офіційного призначення і результати конкурсу були скасовані. 

Джерела з Одеси пояснюють ситуацію з властивим місцевим гумором – “Семен вирішив змінити господаря та опинився між “здесь” і “там”. Говорячи про “нового господаря” одесити мають на увазі Михайла Саакашвілі, який тоді був керівником Одеської області на запрошення Петра Порошенка.

Семену Кривоносу пригадали, що коли він займався реєстрацією маєтків в Обухівському районі під Києвом, то став фігурантом кримінальної справи №22014101110000061 за статтею 4 ст.368 КК України (отримання хабара в особливо великому розмірі). Досудове слідство здійснювалося ГУ СБУ у Києві та Київській області. Слідство наполягало, що Кривонос разом з головою сільради Старі Безрадичі вимагали від підприємця 120 тисяч доларів за виділення 25 соток землі.

Журналісти “Слідство.інфо” також встановили, що на той час Кривонос зумів надбати і значну кількість нерухомості та землі, хоч зарплата його і дружини були мізерними. Зокрема, подружжя надбало будинок, сім з половиною гектарів землі, з яких два в Обухівському районі, де він керував реєстраційною службою. 

Зрештою, Семену Кривоносу довелося тихесенько самоусунутися, аби не ганьбити команду реформатора з Грузії. Та зв’язки з командою і самим Саакашвілі Кривоносу вдалося зберегти.

Хоча його особисту відданість експрезиденту кавказької республіки, багато хто бере під сумнів, вказуючи, що і зі старими зв’язками Кривонос не порвав.

Ставка – “Геннадій Заболотний”
Кар’єра чиновника Геннадія Заболотного постійно супроводжувалась корупційними скандалами. У 2015 році Заболотного призначили головою Березівської РДА Одеської області. Ця подія подавалось як досягнення команди Саакашвілі. Втім, ще при керуванні областю Заболотний наразився на гучний скандал – 25 депутатів Березовської РДА висловили недовіру Заболотому й визнали його роботу на посаді голови РДА незадовільно. Цей прикрий інцидент голова Березівської РДА вдало “зам’яв” у суді, мовляв, депутати висловили йому недовіру з порушенням регламенту і закону.

Фото: Геннадій Заболотний

У 2018 році Заболотний сам став фігурантом кримінальної справи. Національне антикорупційне бюро оголосило Заболотному підозру за ст. 366-1 КК – “Декларування недостовірної інформації”. Слідство встановило, що перебуваючи на посаді голови РДА, Заболотний безоплатно передав у користування дружині земельну ділянку та корпоративні права на суму понад два мільйони гривень, чого не було вказано в декларації за 2015 рік. 

Досудове розслідування антикорупційним органом щодо Заболотного завершилось у 2019 році й справа була передана до суду. Втім, корупційний скандал не вплинув на подальшу кар’єру Заболотного. Навпаки, чиновник отримав аналогічну посаду, але вже у столиці  – у січні 2018 року його призначено головою Деснянської РДА міста Києва, де він знову потрапив у скандал.

Деснянська РДА під керівництвом Заболотного погодила повторну реконструкцію районного центрального стадіону по вул. Драйзера, 2-Б. Хоча реконструкція стадіону вже проводилася у 2017 році й на 2018 рік його готовність складала 99%. 

Як інформують ЗМІ, під час повторної реконструкції стадіону у 2018 році комунальними підприємствами “Ватутінскінвестстрой”, яке перебувало в підпорядкуванні голови Деснянської РДА, та підрядником ВАТ “Ягуар” було розкрадено більш ніж 13 мільйонів гривень. Наразі слідчим відділом Деснянського управління поліції Києва продовжується досудове розслідування №42019101030000142 від 19 червня 2019 року щодо розкрадання коштів під час реконструкції об’єкту спортивної інфраструктури у Деснянському районі столиці.  

Та не лише в корупції підозрювався Заболотний.  У березні 2019 року СБУ встановила факт розголошення державної таємниці. Чиновники РДА “злили” два важливих оборонних документи – “Мобілізаційний план Деснянського району” та “План цивільного захисту Деснянського району”. Слідчими було встановлено, що у РДА з лютого 2017 року по січень 2018 року незаконно надавали безпосередній доступ сторонній особі до всіх матеріальних носіїв секретної інформації, що зберігаються в райадміністрації. В рамках справи було розпочато кримінальне провадження No 22019101110000063 кваліфіковане ч. 1 ст. 328 КК України за фактом розголошення держтаємниці співробітниками Деснянської РДА. У рамках розслідування кримінального провадження суд дозволив слідчим СБУ вилучити особисті справи голови РДА Геннадія Заболотного та низки посадових осіб пов’язаних з райадміністрацією.

Якщо у корупційних скандалах Заболотний відмітився, то його досягнення на посадах очільника двох РДА занадто скромні, як і сама декларація чиновника. За все своє життя (й попри те, що до державної служби Заболотний активно займався бізнесом) чиновник нажив лише приміщення площею у 43,1 кв.м, й те – нежитлове. Але от, як часто буває у державних службовців, дісталась йому заможна дружина з трьома земельними ділянками площею по 1000 кв.м.; квартирою 71,91 кв.м.; житловим будинком 531 кв.м.; нежитловими приміщеннями площею 94,5 кв .м., 75 кв.м., 104 кв.м; комплекс 3254 кв. м. та ще двома іномарками. 

Попри наявність корупційних кейсів, Геннадій Заболотний є одним із основних кандидатів на посаду голови ДІАМ, на що варто звернути увагу профільному міністерству.