Досвід Слобожанського

Щоб мати змогу краще реалізувати задумані проекти, у Слобожанському сподіваються на скасування реверсної дотації (що обіцяли зробити після об’єднання) з бюджету. Минулого року реверс забрав у громади 10 мільйонів, цього року, згідно з формулою його нарахування, мають забрати 37 мільйонів. А за ці гроші можна було б побудувати спортивно-оздоровчий комплекс без пошуку інвестора.

Слобожанська об’єднана громада, що в Дніпровському районі, першою в області заявила про своє існування. Тепер вона очолює Всеукраїнський рейтинг спроможності ОТГ.

Цей п’ятнадцятитисячний населений пункт  був не з бідних. Ласим шматочком видався і для міста, яке межує з ним. Зрештою, кордони між ними наскільки розмиті, що парні номери вуличних будинків у підпорядкуванні селища, а непарні уже належать до міської зони.

Але громада Слобожанського, яка нещодавно добилася цієї назви, перейменувавши себе з Ювілейного, захотіла сама господарювати на своїй території. Бажання приєднатися до них проявило невелике суміжне село Степове. І ніхто не прогадав.

За  два роки у Степовому  зробили більше, ніж за попередні двадцять п’ять. У господарку села вклали понад 10 млн грн. Якщо до об’єднання бюджет Степового складав 0,5 млн річного бюджету, то минулого року ця цифра зросла у 50 разів – до 25 млн грн. Тут капітально відремонтували каналізацію, відновлюють будинок культури, школу, бібліотеку. Також Степнянська середня школа отримала новенький шкільний автобус, зараз у селі будують сучасний Центр безпеки з пожежниками, лікарем та дільничним. Такий заклад буде і в Слобожанському.

Якщо говорити про Слобожанську  об’єднану територіальну громаду, вислів «перші в Україні» можна вживати мало не в кожному абзаці. Першими відкрили Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який тоді надавав понад 70 послуг, а нині їх уже 108.Комунальний заклад «Милосердя» займається з людьми, як тут кажуть, золотого віку. Денне відділення організувало реабілітаційні послуги психолога, масажиста. Діє  і пілотний проект  відділення соціального захисту, яке виконує 80 орієнтовних послуг, які надають у райцентрі. Є свій державний реєстратор, ведуть реєстр прав на нерухомість. І першою з-поміж ОТГ країни Слобожанська громада отримала повноваження архітектурно-будівельної інспекції.

На території Слобожанської ОТГ чимало великого бізнесу. Це два великих м’ясокомбінати, кілька аграрних підприємств, агропромисловий холдинг «Агросоюз», тепличний комбінат, кондитерська фабрика, кабельний завод, завод з виготовлення керамічної плитки, гіпермаркети «Метро», «Караван», «Епіцентр». Загалом у громаді зареєстровано близько 4 тисяч юридичних та фізичних осіб-підприємців. Вони охоче реєструються у Слобожанському – це  у селищі коштує трошки дешевше, ніж у мегаполісі.

Саме завдяки бізнесу Слобожанській громаді вдалося і вирватися у національні лідери рейтингу спроможності ОТГ. На одного мешканця громади припадають рекордні майже 16 тис  грн. При цьому слобожанці витрачають найменше з усіх на утримання власного апарату – лише 3,6% від власного бюджету. Щоправда, розмір загального бюджету громади вражає: на нинішній рік Слобожанська об’єднана громада заклала 265 млн грн. Близько 26 млн грн складають медична і освітня субвенції, все решта – власні надходження громади.

Великий житловий масив перетинають дві пожвавлені траси – Донецьке шосе та Слобожанський проспект. Центр селища – умовний, позначений лише невеличним фонтаном на тротуарі. Активно прокладають, лагодять дороги, ведуть  будівництво, ремонти, утеплення стін будинків.

Окремо треба сказати про чепурну будівлю європейського штибу, де розміщена селищна рада. Мені ці лискучі коридори і бездоганні меблі нагадали гмінні ради Польщі. Давно не бачила такої охайності, стриманої величі, простого добротного дизайну в державному закладі такого типу.

Довкола триповерхової будівлі розбили  великий сквер з екзотичними рослинами, а перед входом на високих флагштоках майорять три прапори: України, Євросоюзу та Слобожанського. Розпитую  про геральдику і символіку, знаючи, що селище глибокого коріння  не має ні в історичних розвідках, ні на мапах, зрештою, лише третій десяток розмінює.

 – Саме тут Чумацький шлях пролягав, вся історія пройшла і через наші землі,- розповідає секретар Слобожанської селищної ради Людмила Лагода,- ми частина України, козаччини.

Звісно, не все просто дається, говорять у селищній раді, але приємно бачити процес переходу проектів у дійсність. Йдемо селищем:  і дитсадочок, і фонтан, і освітлення. У кожному дворі — по дитячому майданчику. Є що показати. У громади є кілька проектів, які виглядали б амбітно і у великому місті. Це зведення висотного будинку на 106 квартир для тих, хто стоїть на «житловій» черзі і для молодих спеціалістів, а також будівництво спорткомплексу та басейну.

Результат пошуку зображень за запитом "слобожанське дніпропетровська область"

Ми з величезним захопленням побували  у гордості Слобожанської громади – надсучасному  дитячому  садочку  «Дивосвіт». Адже об’єкт побудовано на власні кошти ОТГ (32 млн грн) та обласного бюджету (30 млн грн), отримані завдяки децентралізації (загальна вартість — 62 мільйони гривень). Тепер у громаді є чотири дитячих садочки,що  значно скоротило чергу на місця до них. Введенням у дію цього дитячого закладу   Слобожанська громада також прогриміла на всю Україну. Садочок – це п’ять різнобарвних будівель на 6 тисяч квадратних метрів, побудованих з використанням найновіших технологій в утепленні, індивідуальному опаленні, дизайні. Тут батьки платять віднедавна 20 гривень за день, решту – громада.

– Ми живемо в інформаційному суспільстві, отже і діти мають знати, як поводитися з інформацією. Ось, наприклад, проста вправа – читання QR-кодів за допомогою сканера. На цих картках зашифровані назви тварин, і дитина має сказати, яких саме, – розповідає  Алла Ситенко.

Ті, хто добре поводяться, мають можливість побавитися у великому іграшковому лабіринті, а з бешкетниками психолог має розмови у кімнаті для релаксації. Там можна створювати картини з піску, дивитися на електричне зоряне небо на стелі або на штучний вогонь. У зимовому саду величезна колекція рослин, оригінальні вазонки. А ще в малюків є «Світлиця», експонати якої розповідають про вишиванкову Україну, історію і традиції. Відрадно, що тут розкішна медична установа з обладнанням для фізпроцедур і працюють з дітьми два логопеди.

– Малеча має знати, що картопля не родить на полицях супермаркетів і що м’ята пахне саме так, а фезаліс тішить око помаранчевим кольором, родичаючись з помідорами. А ще діти мають знати ціну праці, – переконана завідуюча. Хіба це не дитячий заклад  нашої мрії? Чимало мешканців міста Дніпра вже зараз хочуть віддати своїх дітей до садочків Слобожанського, та їм змушені відмовляти: спершу треба влаштувати усіх дітей селища.

Вимушені переселенці, які живуть у Слобожанському (таких понад 400), отримують від громади матеріальну допомогу по 500 гривень на особу, учасники війни, АТО — по 2 тисячі гривень, інваліди, учасники бойових дій — по 3 тисячі. Почувши про надбавки до зарплати, встановлені керівництвом громади, до місцевих шкіл потягнулися з Дніпра вчителі.

І ще раз вживу слово « вперше». Селищні громади України досі не займалися стратегічним плануванням. Слобожанська першою розпочала розроблення масштабної стратегії свого розвитку на десять років. Працюють робочі групи, які аналізують ресурсний потенціал громади і закладають напрями її розвитку на майбутнє. Ця робота має завершитися громадським обговоренням і затвердженням на сесії. У стратегію хочуть закласти зокрема підтримку малого бізнесу для сільськогосподарського Степового, де понад 700 одноосібних господарств, — розвиток переробних, борошномельних, олійних підприємств тощо. А Слобожанське мріє про індустріальний парк і залучення потужних інвесторів.

Проект «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа» здійснюється завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «У-Медіа», що виконується міжнародною організацією Інтерньюз.