[:ua]Державна фармацевтична галузь на межі банкрутства[:]

З липня 2014 року ПАТ «Укрмедпром» очолює Тетяна Ткачик. У мережі Інтернет можна знайти чимало інформації про зв’язки Тетяни Анатоліївни з українсько-російським олігархом Ігорем Сало. Але найбільше тут роздумів про те, як людина без медичної освіти може керувати структурою Міністерства охорони здоров’я України.

[:ua]

Прямого зв’язку між Тетяною Ткачик та олігархом Ігорем Сало нам знайти не вдалось, але скандалів навколо її прізвища дійсно вистачає. Почнемо з того, що далекого 2009 року Тетяна Анатоліївна представляла у судових органах інтереси  Державної акціонерної компанії  «Держмедпром» – попередниці  ПАТ «Укрмедпром». А через якихось 5 років сама очолила це підприємство!

У вересні 2008 року назву юридичної особи змінили, і ДАК «Держмедпром» була перейменована на ДАК «Укрмедпром». Але чому рік потому в ухвалі Господарського суду Києва вказувалась стара назва підприємства, для нас лишилося загадкою. І нарешті, у липні 2014 року, за наказом тодішнього очільника МОЗ Олега Мусія, відомство стало Приватним акціонерним товариством «Укрмедпром».

Кілька слів про «Укрмедпром»

Засновник ПАТ «Укрмедпром» – Міністерство охорони здоров’я. Товариство належить до його сфери та має здійснювати управління переданими йому в управління майновими та корпоративними правами держави. Одним з завдань «Укрмедпрому» є сприяння реформуванню та розвитку ринку лікарських засобів та продукції медичного призначення. На власному офіційному сайті Акціонерне товариство зазначає, що має у підпорядкуванні 6 дочірніх підприємств, а саме:

– Дочірнє підприємство «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (Завод «Біопром-Одеса») Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром»;

– Дочірнє підприємство «Біостимулятор» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром»;

– Дочірнє підприємство «Ладижинський завод «Екстра» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром»; З 2016 року припинив свою роботу.

– Дочірнє підприємство «Львівдіалік» Державної акціонерної компанії «Укрмедпром»;

– Дочірнє підприємство «Межиріцький вітамінний завод» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром»;

– Дочірнє підприємство «Фірма «Дніпромед» Державної акціонерної компанії «Укрмедпром».

Але «Укрмедпром» чомусь не вказує ще кілька своїх дочірніх підприємств. І хоча більшість з них перебувають у стані припинення, однак не всі.

Наприклад: ДОЧІРНЄ ПІДПРИЄМСТВО “ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКЕ ДОСЛІДНО-ПРОМИСЛОВЕ ФАРМАЦЕВТИЧНЕ ВИРОБНИЦТВО” не перебуває у стані припинення. До речі, це підприємство має податковий борг у розмірі 2 183 000 грн і перебуває на обліку  контролюючого органа, бо його фактичне розташування не співпадає з місцем реєстрації. Також на сайті «Укрмедпрому» чомусь не згадується завод зі скандальним минулим «Індар», що спеціалізується на виготовленні інсуліну.

Пов’язане зображення

Тетяна Ткачик, з ресурсу skelet.info

Більше про Тетяну Ткачик

Насправді Тетяна Ткачик – юрист, і судячи з усього, непересічна представниця цієї професії. У 2007 році вона відстоювала інтереси двох будівельних компаній «Київвисотбуд» та «Агробудпереробка». Їх керівником був відомий підприємець і меценат Микола Мариньоха. Нині на ім’я його сина Олександра зареєстровано 13 будівельних компаній, де він є або підписантом, або бенефіціарним власником. Серед його бізнес-партнерів чимало впливових людей.

Наприклад, згідно інформації аналітичної системи YouControl, його бізнес-партнер Андрій Бондарець будував ресторан у Карпатах для президента-втікача Віктора Януковича. Тому, так званий «дах» у пані Тетяни є, і причому дуже давно. До речі, у 2012 році Тетяна Ткачик отримала адвокатське посвідчення. Але незважаючи на те, що очолила держструктуру у 2014 році, лише рік потому написала заяву про припинення адвокатської діяльності.

Скрін з Державного реєстру адвокатів

Аналізуючи е-декларацію пані Тетяни та витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно, ми також помітили невідповідність. У декларації Тетяна Анатоліївна «забула» вказати  квартиру. Юридичний відділ «Центру медіа розслідувань «Булава» вже надіслав з цього приводу заяву до НАЗК.

Скандали: завод «Індар»

У 2008 році екс-керівник ДАК «Держмедпром» Олег Бірюков, без будь-яких погоджень, передав 70% акцій заводу «Індар», номінальною вартістю  57 187 905 гривень, офшорній компанії зареєстрованій у місті Беліз. МОЗ звернулося до Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ, Міністерства економіки, Служби безпеки України та Господарського суду Києва з клопотанням про термінове вжиття невідкладних заходів на зупинення рейдерської атаки проти заводу «Індар».

На хвилі того що відбувалось, ЗМІ розгледіли у рейдерській акції інтереси «донецького клану», зокрема, нині покійного Василя Джарті – колишнього кримського прем’єра та товариша Віктора Януковича. Тоді, у судовому порядку, контрольний пакет акцій вдалося повернути у державну власність.  Як тоді зазначалось,  справа перебувала на особистому контролі міністра МВС України Юрія Луценка!

Але нині мало що змінилось: 70% акцій належать державні, 30% – перебувають у офшорній компанії  ЛЮРАК ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД/LURAQ INVESTMENTS LIMITED, HE351273 на Кіпрі.

Аналітики кажуть: зазвичай це робиться для так званої податкової оптимізації або просто кажучи – для виводу грошей з держави.

Аби з’ясувати, чому акції державної компанії знаходяться в офшорі, наші журналісти надіслали запит на доступ до публічної інформації у Міністерство охорони здоров’я України. Запит надіслано ще на початку листопада, однак відповіді ми досі не отримали. Схоже відповідати на такі питання чиновникам «не зручно».

Скандали: завод «Екстра»

Минулого року ще один скандал розгорівся навколо Ладижинського заводу «Екстра», що спеціалізувався на виготовлені спиртів. За словами працівників, протягом трьох років ПАТ «Укрмедпром» призначає їм 11-го керівника! У 2016 році завод припинив свою діяльність, а один з колишніх керівників скаржився, що це через те, що рейдерстсво зробило свою справу. Більше того, за словами трудового колективу, ПАТ «Укрмедпром» усіляко заважає заводу працювати.

Дохазяйнувались. Діяльність інших підприємств

ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів». 12.08.2016 року отримав  повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури №34393.

ДП «Біостимулятор». Станом на 01.10.2017 р платник податків має податковий борг 2 819 000 грн.

ДП «Львівдіалік». Станом на 01.10.2017 р платник податків має податковий борг 131 000 грн.

ДП «Фірма «Дніпромед». 13.02.2015 року оголошено про порушення справи про банкрутство №14605.

Тобто, з поміж усіх дочірніх підприємств «жевріє» лише одне – ДП «Межиріцький вітамінний завод», бо станом на 01.11.2017 у нього немає податкового боргу.

Замість висновків

Факти  свідчать – фармацевтична галузь України, яка до 2014 року  працювала на повну потужність, останнім часом швидко обростає проблемами. З такою «перспективою» державним підприємствам МОЗ України залишилось не довго.  Тож може статися, що у недалекому майбутньому українцям купуватимуть найпростіші медикаменти вироблені не в Україні, за кордоном. Перед тим провівши їх «коридорами» непрозорих  тендерних закупівель.

[:]