“Чия мова – того й держава!”

У приміщенні інформаційного агентства “Главком” відбулась прес-конференція за участі народного депутата Павла Кишкаря та письменниці, громадської діячки Лариси Ніцой. На думку організаторів заходу Міністерство науки і освіти України не вірно трактує рекомендації Венеціанської комісії щодо мовного питання в Україні.

Учасники круглого столу наголошують: «Частина суспільства і влади досі не усвідомили, що ігнорування та приниження української мови розколює суспільство і приводить в Україну війну. Відколи самозбереження чиновників або депутатів переважає національні інтереси вони впроваджують стан, за якого можна нібито «законно» ігнорувати українську мову, не навчатися нею, ображати україномовних громадян, які не мають більше ніде в світі іншої країни для реалізації української ідентичності».

Що маємо?

Венеціанська комісія рекомендує зміцнити роль державної мови в Україні. «Сприяння посиленню державної мови та її обов’язковість для усіх громадян є законною і навіть похвальною метою держави», – йдеться у висновку дорадчого органу Ради Європи. Але деякі посадовці маніпулюють Європейською Хартією Захисту національних меншин, замовчуючи статті про захист державних мов.

Що рекомендує Венеціанська комісія?

Вона рекомендує до вивчення державної мови додавати і частку мов національних меншин, але не навпаки. Венеціанська комісія рекомендує зробити гнучким перехід з мов меншин на державну мову. Натомість Міністерство освіти і науки України знову пропонує звузити дію державної мови у країні. Воно запропонувало схему, якої немає ніде у світі, яка знову розсварить між собою меншини і український народ.

Результат пошуку зображень за запитом "венеціанська комісія"

У Венеціанських висновках йдеться про гнучкий перехід на державну мову у ПОЧАТКОВІЙ та СЕРЕДНІЙ школі і не йдеться про старші класи, професійні та вищі заклади. Натомість МОН продовжує просувати у навчальних планах предмети мовами меншин у старших класах, а в Законі просуває мову меншин у вишах,  – вважають учасники заходу.

«Міністерство освіти пообіцяло прописати зазначені схеми з вивчення меншинами державної мови в майбутньому Законі про СЕРЕДНЮ освіту. Ви думали, що, отримавши висновки Венеціанської комісії, Міністерство освіти заспокоїться і припинить війну проти українського народу? Ні, Міністерство тільки почало цю війну проти України», – наголошує Лариса Ніцой.

Тим часом своє бачення висновків Венеціанської комісії щодо “мовної статті” Закону “Про освіту” прокоментувала міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Вона вважає, що рекомендації не зобов’язують Україну вносити зміни до Статті 7.

Результат пошуку зображень за запитом "міністр освіти і науки Лілія Гриневич"

Про це Лілія Гриневич сказала журналістам перед засіданням уряду у середу,  – повідомляє кореспондент «Кий-інфо»

«Ми не будемо вносити жодних змін до статті 7 Закону «Про освіту». Фактично з рекомендацій Венеціанської комісії випливає лише те, що необхідно подовжити період перехідний, особливо це актуально для тих національних меншин, для яких вивчення української мови є складним»,сказала Гриневич.