Чи відповідальні користувачі акаунтів у соцмережах за зміст коментарів на своїй сторінці

ЄСПЛ ухвалив рішення про відповідальність за коментарі на своїх сторінках у соцмережах.

Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення від 2 вересня, що власник акаунту в соцмережі Facebook, чиї дописи є публічними, має контролювати, які коментарі лишають інші люди під його дописами, щоб не спровокувати мову ненависті.

“Місцевого депутата в ЄС засудили за розпалювання ворожнечі через те, що він не видалив негайно коментарі якихось інших осіб із “мовою ненависті” (мусульманську громаду в коментарях асоціювали зі злочинністю у місті та прирівняли до групи «наркоторговців та повій») під власним постом” , – пише на своїй сторінці у Facebook Ігор Луценко.

Депутат пішов скаржитися у ЄСПЛ, бо вважає, що кожен сам має нести відповідальність за коментарі. Суд йому відмовив, оскільки “свідомо зробивши свій акаунт Facebook загальнодоступним і дозволивши таким чином своїм друзям, загалом 1829 особам, розміщувати там коментарі, заявник був зобов’язаний стежити за змістом опублікованих коментарів. Крім того, він не міг не знати, що його допис, швидше за все, приверне коментарі політичного характеру, які повинні були відстежуватися ним ще ретельніше.”

Інцидент із коментарями «расистського характеру», як ідеться у рішенні ЄСПЛ, стався у жовтні 2011 року. У лютому 2013 року суд першої інстанції засудив двох коментаторів до штрафу в розмірі 4 тисячі євро кожному, а автора допису, який невчасно видалив коментарі – до тисячі євро штрафу. У жовтні 2013 року апеляційний суд підтримав рішення кримінального суду і додав судові витрати, а в березні 2015 року без змін рішення залишив і Касаційний суд.

Рішення Європейського суду з прав людини є джерелом права в Україні. За своєю силою вони переважають закони, котрі ухвалює український парламент.

“Сподіваюся, це рішення підштовхне до створення децентралізованих соцмереж з низьким ступенем цензури. Бо, даруйте за пафос, наступ цензури загрожує розвитку людства як такого”, – наголошує Ігор Луценко.

Фото з Інтернету