Боротьба за коноплю

У Києві відбувся черговий марш свободи в підтримку реформування державної наркополітики. 28 жовтня 2017 року близько 700 осіб пройшли ходою від будівлі Кабінету міністрів України до Міністерства охорони здоров’я. Основними вимогами цього року залишаються декриміналізація незначних правопорушень у сфері обігу наркотиків (зберігання невеликих кількостей коноплі без мети збуту), а також врегулювання законного доступу до медичного канабісу для українських пацієнтів, які сьогодні позбавлені ефективного лікування.

Зокрема, учасники маршу очікують змін до Наказу № 188 МОЗ України, який зараз визначає 5 грамів канабісу, як поріг кримінального переслідування за зберігання без мети збуту. Як зазначили організатори акції, це найнижчий показник серед країн Європи і він призводить до кричущої ситуації, коли левова частка судових вироків за наркозлочини стосується зберігання коноплі для особистих потреб, а організована наркозлочинність має найнижчі шанси бути переслідуваною. Один із організаторів Маршу Свободи Тарас Ратушний із посиланням на статистику Вищої судової адміністрації України за 2016 рік зазначив, що за збут наркотиків було винесено всього 729 вироків, в той час, як за зберігання без мети збуту – 6997, а з них більше 5000 – за зберігання малозначних кількостей.

«Абсолютно очевидно, що чинний законодавчий алгоритм блокує зусилля правоохоронної та судової системи у пріорітетному напрямку діяльності – боротьбі з організованою наркозлочинністю. До 80% кримінальних проваджень у сфері незаконного обігу наркотиків стосуються не серйозних сусільних викликів, а малозначних випадків зберігання кількох грамів коноплі для особистих потреб, де застосування адміністративного кодексу є єдиною адекватною відповіддю», – заявив Тарас Ратушний.

Також від уряду вимагають затвердження порядку використання канабісу для наукових цілей згідно ст. 20 Закону України про наркотичні засоби. На думку учасників маршу це дасть змогу нарешті розпочати наукові дослідження канабіноїдів, як анальгетиків та інших лікарських засобів.

Цього року Марш Свободи організовано спільно громадськими об’єднаннями «Об’єктивна реальність», «Наркополітика» та «Єдиний досвід» (United Experience) за участі ГО «Українська конопляна асоціація». Журналісти ІА «Кий-Інфо» також відвідали захід та готові поділитись враженнями.