БЕЗОПЛАТНІ ПОЛОГИ ЗАКІНЧИЛИСЬ, СТЕПАНОВ ЗГОРТАЄ РЕФОРМУ МЕДИЦИНИ

Безоплатні пологи — більше не міф. Написала лікарка з пологового будинку №1 в Одесі. За кілька днів до того, як Максим Степанов заявив про згортання медичної реформи.

Екс-міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун дала пояснення чому не можна “згортати” систему безоплатних пологів. Повідомляє Кий-інфо

Одеський перший пологовий уклав контракт з НСЗУ Національна служба здоров’я України, тож на другому етапі трансформації отримує оплату за кожну пацієнтку, в якої приймає пологи. Для майбутніх мам це означає, що: вони не купуватимуть медикаменти, вони не платитимуть за прийом пологів чи кесарів розтин, вони не купуватимуть антисептики чи будь-які інші речі, які знадобляться для догляду за здоров’ям мами або малюка, вони не платитимуть окремо лікарям чи медсестрам. З собою їм необхідно взяти лише засоби особистої гігієни та одяг. Вся необхідна медична допомога, лікарські засоби та вакцини надаватимуться безоплатно, бо за це платить НСЗУ.

І це не окремий випадок — це те, що відбувається в пологових будинках по всій країні — там, де медзаклади уклали договір з НСЗУ. Кілька пологових уже публічно заявили, що не беруть гроші з пацієнток, окрім надання додаткових послуг. Ось новина про пологовий у Ковелі: https://bit.ly/2zzESfD, а ось коментар від лікаря київського пологового №3. https://bit.ly/2WUuW8i

Пацієнтки можуть вільно обирати, в який пологовий звернутися, без підписування “обмінної карти” та сплати “благодійного внеску” до каси, якщо вони прописані в іншому місті. НСЗУ оплатить медичну допомогу саме там, де жінка народжуватиме. Незалежно від того, чи самостійно вона потрапила у медзаклад, чи її привезла “швидка” або ж її перевели з відділення патології вагітності.

Попри це, однією з “помилок” трансформації системи охорони здоров’я, яку міністр Степанов збирається “виправляти”, є саме пакет “Медична допомога при пологах” від НСЗУ.

Тариф на пологи складає 8 тисяч гривень. На думку Степанова це занадто мало, щоби покрити витрати пологових будинків, бо нерідко трапляються патології, які потребують значно більше коштів. Окремо він згадує перинатальні центри, потребують збільшене фінансування, бо там найбільше лікують жінок і немовлят з ускладненнями https://bit.ly/2xZmDzD. Однак, ці твердження абсолютно необґрунтовані.

➡ Тариф на пологи передбачає оплату за будь-який випадок пологів: фізіологічні, ускладнені, включно з передчасними пологами та кесаревим розтином. Якщо новонародженій дитині потрібна допомога у вигляді первинної реанімації, вона також має бути надана безкоштовно. Тому цей тариф є навіть більшим, аніж в середньому вартують фізіологічні пологи в державних чи комунальних медзакладах.

➡ Переважна більшість усіх пологів в Україні — близько 80% — є фізіологічними. За розрахунками, які провела НСЗУ у 2019 році, пологи в одному з київських пологових, включно з ускладненими випадками, коштують в середньому трохи більше за 5 тисяч гривень.

Тож запропонований тариф покриває витрати і на фізіологічні пологи, і на ускладнені випадки. Просто витрати на ускладнення рівномірно розподілені між тими, хто потребуватиме додаткових витрат і тими, кому вони не знадобляться. А керівництво пологових вже витрачатиме кошти відповідно до потреб породіль. Якщо після пологів жінці чи дитині знадобиться додаткова допомога, пологовий отримає додаткові виплати від НСЗУ за іншими пакетами послуг.

➡ Чому не можна зробити окремі тарифи, наприклад, на кесарський розтин?

Міжнародний досвід свідчить, що така практика стимулює лікарів проводити операції навіть тоді, коли немає необхідних показань. Кесарів розтин — значно швидше, аніж фізіологічні пологи. Окремий збільшений тариф на цю операцію може мотивувати лікарів приписувати ускладнення, щоб отримати більше коштів. Особливо йдеться про колективи, де присутнє акушерське насилля.

➡ Якщо дитині або матері знадобиться додаткова медична допомога після пологів — дихальна підтримка, інтенсивна терапія чи інші укладення, — це буде оплачено в межах іншого пакету НСЗУ — “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках”.

➡ Окрім пакета “Медична допомога при пологах”, пологові будинки можуть також укладати договори за амбулаторним, стаціонарним (терапевтичний і хірургічний), неонатальним пакетами. Вони покриватимуть послуги зі спостереження вагітності, медичну допомогу на стаціонарі вагітним, ускладнення матері й дитини після пологів. Якщо медзаклад добре підготовлений, має кваліфікований персонал, необхідне обладнання та хороші умови для пацієнтів, НСЗУ укладе з ним контракт щодо їхньої оплати.

До речі, саме перинатальні центри, які на думку Степанова мають отримувати збільшене фінансування, уклали контракти з НСЗУ на найбільшу кількість пакетів. Крім того, там зазвичай найбільший потік пацієнток, тож більше й грошей, якій йдуть за ними.

➡ Додатково пологові будинки отримують дорогі ліки, які закуповує МОЗ України через централізовані закупівлі за кошти платників податків. Зокрема, це кровоспинний препарат, що є дуже важливим, адже саме кровотечі є головною причиною смертності породіль. Або препарат для лікування дихальних розладів чи антирезусний імуноглобулін для новонароджених.

Коли зміни от-от почалися, медзаклади тільки спробували працювати за тарифами НСЗУ та є перші позитивні відгуки, а міністр охорони здоров’я заявляє про “зраду”, це лише демонструє його нерозуміння ситуації. Або зацікавленість у тому, щоби все залишалося як було: коли на папері все безкоштовно, а на практиці жінка приїздить з набитими ліками, водою, антисептиками та іншими речами в пологовий та сплачує в касу чималий “благодійний внесок”.

Принцип “гроші ходять за пацієнтом” створює чималу конкуренцію серед пологових будинків. Справедливі правила вигідні лише тим, хто налаштований на чесну роботу та переймається передусім здоров’ям своїх пацієнтів.

До тих пір, поки заяви про скасування всього пакету не підкріплені жодними змінами до нормативних документів, у міністра є шанс відстояти інтереси більшості громадян — тих медиків та пацієнтів, котрі роками чекали на можливість справедливо працювати та отримувати гідну медичну допомогу.

Більше про зміни в пологових можна почитати тут:

👉 Для медиків https://bit.ly/2WVpaTV
👉 Для пацієнтів https://bit.ly/2Z381dS