Б’ють по своїх, бо чужих бояться?

Сьогодні навіть у прифронтових селах менші страхіття, ніж у розбомбленому тилу. У калинівських селах сотні людей зустрічають зиму без житла. У харківській Балаклії військові склади навесні вибухали тиждень.

Там було поруйновано більше двох сотень осель, деякі з них відремонтували про людське око. Але найстрашніше те, що одна людина загинула, ще четверо отримали поранення. Люди й нині знаходять під ногами «сюрпризи»…

Поки на східному фронті добровольці і контрактники стримують ворога, тиловики методично знищують боєприпаси, потрібні на передовій. У Калинівці їх зберігалося понад 180 тисяч тонн, із яких 63 тисячі ті, якими сьогодні воює українська армія. Серед них і ракети до систем залпового вогню, які наша військова промисловість не випускає. Про дрібні підпали і вибухи на складах вже й не згадуємо, але такі масштабні детонації, як у Калинівці, стали нормою – в середньому один раз на два роки. Ще дві-три Балаклії і воювати буде нічим.

Якщо порахувати вартість знищених боєприпасів, додати збитки, нанесені громадянам і соціальній інфраструктурі, то Міністерство оборони майже «освоїло» річний бюджет – десь два мільярди доларів! Але попереду ще двійко місяців! Можна «план» і перевиконати….

На військовому кабінеті РНБО міністр оборони Степан Полторак доповів, що після дворічної давнини вибухів на складах у Сватовому, притягли до відповідальності шістьох генералів і 46 офіцерів. Але звільнили тільки заступника начальника генерального штабу генерал-лейтенанта Володимира Хижого. За Балаклію уже покарали 80 військових: комусь невідповідність, когось понизили в посадах і званнях, кількох звільнили. А от про кримінальну відповідальність за мільярдні збитки не чути. У нашому колгоспі всі дружні, а особливо – сторож з комірником.

Звільнити начальника Генштабу Віктора Муженка через надзвичайну ситуацію в Калинівці запропонував Антон Геращенко, депутат з «Народного фронту», що входить до проурядової більшості. Критично висловився про начальника Генштабу і секретар РНБО Олександр Турчинов. «Призначити крайніх не вийде», – відповів головний штабіст, підкресливши, що для управління Збройними Силами вибудувана чітка вертикаль з Верховним головнокомандувачем на вершечку.

Схоже, стрілочники в українській армії скінчилися, а тому генерали скоса позирають один на одного, а спідлоба навіть на Верховного і Президента України Петра Порошенка.

“Ми готові нести відповідальність, але ми не готові бути в якості цапа-відбувайла. Це цілий комплекс, і є низка силових структур та органів державного управління, які повинні були б відповідати”, – аргументує Віктор Муженко. Дійсно, після Балаклії на облаштування військових складів Кабмін додатково виділив 300 млн. гривень, але «капнули» вони у Міноборони лише у серпні. Отож, саботаж закидають уже й уряду Володимира Гройсмана. І Петро Порошенко теж не мав би пропускати повз увагу доповідні про недофінансування арсеналів…

Але й лукавити нашим генералам і державним очільникам не треба, бо той цап-відбувайло, яко чорт за плечима, завжди під керівною рукою. Якщо Турчинову чи Геращенку не вдасться зробити крайніми Муженка з Полтораком, якщо Муженко і Полторак не відпасують у відповідь, чи, якщо усі вони разом, крий Боже, не спишуть на Верховного, то знайдуться безіменні російські диверсанти. Так було в Балаклії, правда, про них чомусь швиденько забули. Після Калинівки генеральний прокурор Юрій Луценко нагадав: таки був російський безпілотник.

То чому ж ви, державні мужі, півроку мовчали, наче води в рот набрали? Де задокументоване порушення повітряного простору України, офіційне звинувачення Росії у неприхованій терористичній атаці, де дипломатичні заяви і демарші, звернення в ООН? Можливо, ті диверсанти придатні лише для «внутрєннєго іспользованія?»

Щоб здетонувало таке бомбосховище, як у Балаклії, потрібен літак з добрячим фугасом, а не безпілотник, заявляв у березні військовий експерт Олег Жданов. На його думку, безгосподарність і нехлюйство військових підірвали і калинівські склади. “Ніяких диверсійних груп слідство, вивчивши матеріали СБУ та інших правоохоронних органів, на території Вінницької області не встановило» – заявив військовий прокурор Анатолій Матіос. Але його начальник Юрій Луценко, мабуть, зі своїм заступником не спілкується, а тому повторив пізніше: “Я стою і далі на тому, що ми маємо справу з диверсією, яка стала можливою через службове недбальство посадових осіб, які були уповноважені забезпечити охорону цього об’єкта”.

«Об’єкт практично був беззахисний», – заявляв про Калинівку генеральний прокурор. То хто винен? Диверсанти, які не встановили пожежну сигналізацію і не забезпечили надійну охорону?

Парламентська коаліція розвалена, Верховна Рада із останніх сил збирається на голосування. І хоча до чергових виборів два роки, але суспільство готують до позачергових. Помітні тріщинки на урядово-президентській горизонталі. Отож, ми й спостерігаємо політичні танці на згарищах збройних арсеналів. Починається репетиція параду демократії – виборів. Припекло добряче знизу керівні крісла і політики з посадовцями перед нами б’ють гопака, удаючи боротьбу з «диверсантами». Випарюють наші мізки підвищеними пенсіями, новими викладацькими зарплатами, медичною реформою. Як гарячу вуглину, перекидають одне одному відповідальність за скоєне. Уже не розказують, хто і що зробив, хто з них кращий і дієвіший. Просто зізнаються, що всі вони погані, але деякі – ще не зовсім. Отаких і будемо обирати!