Атака на НАБУ: «далі буде»?

Не встигла вщухнути хвиля незадоволення навколо скандального законопроекту Герасимова-Бурбака, як на шпальтах інформаційних видань рясніють нові заголовки щодо наступу підконтрольних президенту відомств на НАБУ.

Нагадаємо вчора вночі з’явилась інформація, що до Верховної Ради внесений законопроект, який дозволяє парламентарям без аудиту звільняти директора Національного антикорупційного бюро України. Після ночі перемовин українських політиків із європейськими дипломатами, документ швидко зник з порядку денного.

Але вже сьогодні атака на антикорупційне бюро посилилась.

По обіді Міністерство юстиції України скликало прес-брифінг, на якому звернулось до Генеральної прокуратури України з вимогою негайно відкрити кримінальні провадження щодо працівників НАБУ, які, начебто, незаконно проникли на територію відомства в п’ятницю зранку. В Мінюсті зазначили, що вважають такі дії спецагентів тиском на Міністерство, пригрозили позбавленням волі на строк від 2 до 5 років та навіть згадали прибиральницю відомства, яка, за словами першого заступника Міністра юстиції Наталії Бернацької, отримала психологічну травму-переляк від погроз набушників. Бернацька також повідомила, що Мін’юст звернеться до послів «великої сімки» з проханням звернути увагу на дії антикорупційників.

Не встигло НАБУ пояснити, що обшуки були проведені в зв’язку з тим, що з’явилась оперативна інформація про те, що частина запитуваних ними в Міністерства документів знищується, як Національне агентство з питань запобігання корупції закрило повний доступ набушникам до електронних декларацій. Свої дії голова відомства Наталія Корчак пояснила тим, що раніше один із співробітників НАБУ, маючи доступ до системи, змінив декларацію одного з чиновників.

Те, що бюро одразу відреагувало та повідомило, що це звичайна помилка і службова перевірка не виявила порушень, рішення Корчак не змінило.

Все це, насправді, вже мало дивує українців, звиклих до міжвідомчих війн та взаємних звинувачень. А ось для наших західних партнерів такий розвиток подій щонайменше дивний.

Сьогодні зранку представники Європейського Союзу повідомили, що без створення Антикорупційного суду Україні марно розраховувати на будь яку макрофінансову допомогу. Та чи потрібен буде цей суд, якщо справи для нього буде готувати контрольований владною верхівкою орган? Питання риторичне.

Схоже, що українські чиновники готові за будь яку ціну позбавитись єдиного незалежного антикорупційного органу. Шкода лише, що безвізовий режим скасовуватимуть не можновладцям, а для пересічних українців.