[:ru]Астрономы впервые нашли галактику без темной материи[:ua]Астрономи вперше знайшли ​​галактику без темної матерії[:]

Астрономи знайшли галактику, що цілком складається зі звичайних зірок – це йде в розріз з переконанням, що темна матерія домінує в усіх галактиках і великих скупченнях.

[:ru]

В нашей Вселенной темной материи в разы больше, чем обычной, из которой состоят звезды, планеты и мы сами. Считается, что она играет ключевую роль в создании и эволюции крупномасштабных структур Вселенной, галактик и их скоплений. Ее гравитация доминирует, определяя жизнь газовых облаков и звезд. Более того, предполагают существование целых “темных галактик”, совсем лишенных обычных вещества и звезд. Например, галактика Dragonfly 44, открыта три года назад, состоит из темной материи на 99,99%.

Поэтому полной неожиданностью стало то, что астрономы из Йельского университета недавно обнаружили галактику, практически лишенную темной материи. Найти NGC 1052-DF2 удалось с помощью телескопа Dragonfly Telephoto Array, сконструированного профессором Питером ван Доккум совместно с коллегами из Канады. Даже внешне она выделяется на общем фоне – галактика “прозрачна” и выглядит как разреженное небольшое скопление, в котором изредка встречаются компактные немногочисленные группы звезд.

NGC 1052-DF2

Более мощные телескопы гавайской обсерватории W. M. Keck позволили установить скорость движения десятка таких скоплений в NGC 1052-DF2. Она также оказалась в несколько раз меньше обычной – около 10 км/с. Наконец, астрономы оценили массу галактики, она практически сошлась с массой всех ее звезд.

“Если там и есть темная материя, то ее крайне мало, но считалось же, что она является важным компонентом. Это заставляет заново посмотреть на обычные представления о строении галактик и показывает, что темная материя реальна. Она ведет собственное существование, отстраненное от других компонентов. Также можно предположить, что существует не только один, стандартный, механизм формирования галактик”, – объясняет Ван Доккум.

Дальнейшие исследования могут показать, почему же NGC 1052-DF2 такая удивительная, и что теперь с этим делать.

[:ua]

У нашому Всесвіті темної матерії в рази більше, ніж звичайної, з якої складені зірки, планети й ми самі. Вважається, що вона відіграє визначальну роль в утворенні та еволюції великомасштабних структур Всесвіту, галактик та їх скупчень. Її гравітація домінує, визначаючи життя газових хмар і зірок. Більш того, припускають існування цілих «темних галактик», зовсім позбавлених звичайних речовини та зірок. Наприклад, галактика Dragonfly 44, відкрита три роки тому, складається з темної матерії на 99,99%.

Тому цілковитою несподіванкою стало те, що астрономи з Єльського університету нещодавно виявили галактику, практично позбавлену темної матерії. Знайти NGC 1052-DF2 вдалося за допомогою телескопа Dragonfly Telephoto Array, сконструйованого професором Пітером ван Доккум спільно з колегами з Канади. Навіть зовні вона виділяється на загальному тлі – галактика «прозора» і виглядає як вкрай розріджене невелике скупчення, в якому зрідка зустрічаються компактні нечисленні групи зірок.

NGC 1052-DF2

Більш потужні телескопи гавайської обсерваторії W. M. Keck дозволили встановити швидкість руху десятка таких скупчень в NGC 1052-DF2. Вона також виявилася в кілька разів менше звичайної – близько 10 км/с. Нарешті, астрономи оцінили масу галактики, яка практично збіглася з масою всіх її зірок.

«Якщо там і є темна матерія, то її вкрай мало, але ж вважалося, що вона є найважливішим компонентом. Це змушує заново поглянути на звичні уявлення про будову галактик і показує, що темна матерія реальна. Вона веде власне існування, окреме від інших компонентів. Також можна припустити, що існує не тільки один, стандартний, механізм формування галактик», – пояснює Ван Доккум.

Подальші дослідження можуть показати, чому ж NGC 1052-DF2 така дивовижна, і що з цим тепер робити.

[:]