Аномальна ціна на газ унеможливлює функціонування теплопостачальних підприємств в умовах вільного ринку газу – заступник голови КМДА

На думку фахівця, цілком реальним є фактичне банкрутство теплоенергетики вже в найближчій перспективі та ризик припинення послуг.

За словами заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, цілком реальною є перспектива банкрутства більшості підприємств теплокомуненерго України та припинення розрахунків за газ під час опалювального сезону.

Це глобальний виклик, навколо якого мають об’єднатись всі, від кого залежить опалювальний сезон – центральні та місцеві органи влади, НАК «Нафтогаз» та теплопостачальники країни, щоб сформувати антикризові рішення та не допустити невідворотних наслідків“, – заявив чиновник.

Він впевнений, що ринок газу в нинішній конфігурації не працює повноцінно і загрожує низкою критичних наслідків: банкрутством для компаній, що постачають тепло, а для населення – зростанням тарифів на гарячу воду та опалення, які перетнуть межу платоспроможності.

На думку заступника голови КМДА, внаслідок галузевої реформи відбулося скасування пільгового режиму газопостачання для теплопостачальників – так званого ПСО (покладання спеціальних обов’язків на НАК «Нафтогаз»). Пільгового в контексті того, що діяли прийнятні умови розрахунків за газ, враховуючи особливості роботи теплокомуненерго та їх соціальну функцію. Зараз же існує жорсткий механізм попередньої оплати, на що у ТКЕ коштів немає.

До того ж стрімко почала зростати ціна на газ. Наразі вона взагалі є неадекватною – понад 15 тис. грн/тис. куб. м у липні, що втричі більше, ніж рік тому. Прогнози фахівців свідчать про те, що протягом опалювального сезону ціна газу лише зростатиме.

Варіант відшкодування втрат тепловиків із місцевих бюджетів теж не є життєздатним, тому що місцеві бюджети мають колосальні фінансові навантаження, пов’язані з боротьбою з COVID-19 та необхідністю модернізації, зокрема, тієї ж теплоенергетичної інфраструктури, що будувалась ще в радянські часи.

На думку фахівця, цілком реальним є фактичне банкрутство теплоенергетики вже в найближчій перспективі та ризик припинення послуг. Нагадаємо, що справу розкрадання газу на 729,8 млн грн скеровано до суду.

Підписуйтесь на наш канал в тг https://t.me/kyiinform