Аналітики прогнозують падіння цін на нафту у 2024 році – Bloomberg

Аналітики прогнозують важкий рік для експортерів сирої нафти через великі запаси повідомляє Bloomberg. Пропозиція знову стала рушійною силою світових нафтових ринків.

Йдеться про зростання видобутку нафти в країнах, що не входять до ОПЕК+, включаючи США, який може перевищити світовий попит, який все ще зростає, але повільнішими темпами. У відповідь нафтовий картель пообіцяв більш глибокі скорочення видобутку, але трейдери скептично ставляться до того, що вони будуть реалізовані достатньою мірою, щоб повністю ліквідувати профіцит. Поєднання цих факторів уже призвело до першого щорічного зниження цін на сиру нафту з 2020 року.

Нафта значною мірою залежить від Організації країн-експортерів нафти та союзників щодо підтримки, і зрив раніше досягнутої угоди групи про обмеження поставок може призвести до падіння цін. Багато індикаторів демонструють слабкість. Крива ф’ючерсів на Brent більшу частину грудня мала ведмежу структуру контанго, причому контракти на барелі на короткий термін торгувалися зі знижками до пізніших.

За даними, зібраними Bloomberg, чисті довгі позиції некомерційних гравців щодо основних нафтових контрактів у середньому є найнижчими за всю історію з 2011 року. Щонайменше двічі у 2023 році фінансові менеджери відкривали короткі позиції напередодні засідань ОПЕК+ та реагували на оголошення групи про скорочення видобутку хвилями розпродажів. Їхня віра в здатність картеля збалансувати ринок ще більш ослабла через зростання алгоритмічної торгівлі, на частку якої зараз припадає майже 80% щоденних угод з нафтою, і яка все частіше підживлює коливання цін, які не залежать від фундаментальних факторів. Хвиля консолідації серед виробників також послаблює зв’язок ф’ючерсного ринку із фізичними потоками. Спекулянтів потрібно буде переконати, перш ніж вони вирішать відкрити рішучу довгу позицію щодо нафти у 2024 році.

Згідно з індексами Bloomberg, минулого року доходність сировинних хедж-фондів впала до мінімуму з 2019 року, тоді як ціни на сировину вперше за п’ять років знизилися. Примітно, що однойменний хедж-фонд нафтотрейдера П’єра Андюрана зазнав найгірших збитків за всю історію спостережень. Додаткові добровільні обмеження постачання ОПЕК+ на 900 000 барелів на день, узгоджені лише кілька тижнів тому, є каменем спотикання для аналітиків та трейдерів, які намагаються оцінити баланс світового попиту та пропозиції. Трейдери задаються питанням, чи скоротить група видобуток достатньою мірою, щоб приборкати профіцит, що насувається.

«Чим вище ОПЕК+ утримує ціни на нафту за рахунок скорочення видобутку, тим більше традиційних виробників нафти та сланцевого видобутку в США відреагують на це та збільшать пропозицію”, – сказав Парслі Онг, голова відділу енергетичних та хімічних досліджень в Азії JPMorgan Chase & Co.

У США тижневий видобуток сирої нафти досяг рекордних 13,3 млн барелів на день минулого місяця, оскільки бурильники від Пермського басейну в Західному Техасі до сланцевих родовищ Bakken у Північній Дакоті збільшили видобуток нафти набагато більше, ніж прогнозували аналітики. За даними Управління енергетичної інформації США, у 2024 році видобуток, як очікується, досягне нового рекордного рівня. Бразилія та Гайана також мають намір значно збільшити постачання, сприяючи припливу нової нафти з Америки.

Щодо попиту, то зростання світового споживання має сповільнитися у міру послаблення економічної активності, згідно з останнім прогнозом Міжнародного енергетичного агентства з ринку. Група прогнозує, що попит цього року зросте на 1,1 млн. барелів на день. Хоча це менше половини від останніх прогнозованих темпів зростання у 2023 році, за історичними мірками цей показник все ще високий. Споживання нормалізується після перебоїв, які трапляються раз у покоління, викликаних пандемією, а в США зростаючі очікування так званої м’якої посадки підтримують попит на енергоносії.

Тим не менш, глобальна картина неоднорідна через швидку відмову від нафти в деяких секторах. У Китаї, найбільшому імпортері нафти в Азії, електрифікація автомобілів створює структурні перешкоди для споживання нафти, чинячи тиск на зростання попиту, сказав Ентоні Юен, голова відділу енергетичної стратегії Citigroup Inc (NYSE: C). “Це обмежує чутливість нафти до ширших макроекономічних факторів”, – сказав він. “У минулому економічні показники могли безпосередньо впливати на зростання наземного транспорту та попиту на паливо”, але зараз цей взаємозв’язок, схоже, слабшає зі збільшенням споживання електромобілів.