Американська компанія налагодила продаж Україні летальної зброї

Контракт забороняє нашій державі перепродавати чи експортувати продукцію кампанії.

Компанія із Техасу AirTronic USA, отримавши ліцензію, постачає в Україну гранатомети PSRL, які є вдосконаленою версією радянського РПГ-7.

За словами головного директора компанії Ричарда Вендівера, співпраця з Україною розпочалась два роки тому, і перші поставки гранатометів пішли в Україну у 2016 році.

«Ми почали постачати наш товар в Україну торік, ми продовжуємо здійснювати поставки донині. Про деталі, як і що ми робимо, я не можу говорити. Але можу сказати, що ми знаходимось у дуже близькій координації з американським посольством, з Державним департаментом, Пентагоном та з українським урядом. Наші системи відправляються під DDTC DSP-5 експортною ліцензією Державного департаменту США», – розповідає головний директор компанії «Техасу AirTronic USA» Ричард Вендівер.

Результат пошуку зображень за запитом "директор компанії «Техасу AirTronic USA» Ричард Вендівер"

Ричард Вендівер, головний директор компанії «Техасу AirTronic USA»

Приватний виробник зброї розповів, що ліцензію отримати було нелегко.

«Щоб отримати дозвіл, який нам був потрібен, пішло трохи часу через делікатність теми в час переговорів Мінськ-2. Але ці системи не суперечать угодам Мінськ-2. Тим не менше, ми все одно повинні були пройти низку бюрократичних та політичних перепон, щоб отримати нашу експортну ліцензію. І ми пройшли процес заповнення документів», – каже Вендівер.

За словами керівника компанії AirTronic USA, посольство CША у Києві координує дії з Міноборони України, щоб контролювати, як використовується американська зброя в Україні. Бізнес-контракт також забороняє українським споживачам перепродавати чи експортувати продукцію кампанії.

«Угода поновлюється щороку, то ж це залежить від потреб України. Наразі вона не обмежена часом», – сказав він.

Контракти і ліцензія – це і політичне рішення, але це і комерційні питання, – зазначає посол України в США Валерій Чалий.

«Створення умов для налагодження такої співпраці – це те, чим ми займаємось. Свого часу ми звели компанію «AirTronic USA» з «Укроборонпромом» і далі вони вже розвивали цю співпрацю», – каже посол.

Перші контакти компанії почали налагоджувати у 2015 році. Валерій Чалий наголошує, що існують відмінності між цими комерційними угодами та військовою допомогою США Україні.

Результат пошуку зображень за запитом "посол України в США Валерій Чалий"

Валерій Чалий, посол України в США

«Ми очікуємо, що законопроект, який передбачає надання Україні озброєнь летального характеру, що пройшов через Палату представників і Сенат, буде підписаний Президентом Трампом, і це до 50 мільйонів фінансування саме на смертоносну оборонну зброю. бізнес-поставки це інша тема. Там мова йде про більш потужну оборонну зброю», каже Валерій Чалий.

Гранатомети компанії  «AirTronic USA» – це також смертоносна зброя, утім вона має обмежену дальність попадання, відтак якщо її використовувати з території України, снаряд не може подолати лінію розмежування в окупованій Східній Україні. Таким чином американський уряд гарантує, що PSRL використовуватимуть лише з оборонною метою.

«Очевидно, PSRL – це система летальної зброї. Але це оборонна летальна зброя. Це не є якісь серйозні ракетні установки, вони мають лише дальність попадання 1 000 метрів. То ж допоки ці системи озброєнь лишатимуться на українській частині від кордону, це не є наступальна зброя. Але якщо наступальні війська почнуть перетинати кордон, тоді, я думаю, українські збройні сили могли б використати наші системи, щоб зупинити наступ», – заявив Ричард Вандівер.