[:ru]Грабли от Президента[:ua]Граблі від Президента[:]

«Порошенко зустрінеться з Трампом у Давосі», - анонсував наш міністр закордонних справ Павло Клімкін. Прогноз справдився з точністю до навпаки. Американський Президент не зустрівся з Президентом України. «Забракло часу», - так пояснив держсекретар США Рекс Тіллерсон. Часу на зустріч із Президентом африканської Руанди у Дональда Трампа вистачило.

[:ru]

Я далек от мысли, что Украина играет меньшую роль во внешней политике США, чем Руанда. Наоборот! На европейской границе с Россией – Украина для США ключевой партнер. Украина, но, очевидно, не ее Президент Петр Порошенко.

После кассетного скандала, связанного с убийством журналиста Георгия Гонгадзе, западные лидеры избегали Леонида Кучму. На одном из саммитов НАТО, куда он поехал, как незваный гость, организаторы рассадили гостей по алфавиту. Желающих соседствовать с тогдашним украинским Президентом не находилось.

Конечно, Петр Порошенко далеко не Леонид Кучма и запас доверия к нынешнему Президенту у западных партнеров значительно прочнее. В швейцарском Давосе украинский лидер встретился с госсекретарем США, премьерами Великобритании, Нидерландов и Израиля, с Президентами Польши, Литвы, руководителями Балканских стран. Но не с ключевыми фигурами европейского континента Ангелой Меркель и Эммануэлем Макроном.

Предвижу возражения, что, мол, такие встречи не планировались. Но Франция и Германия архитекторы Минского процесса – мирного урегулирования вооруженного конфликта на Донбассе. И консультации с партнерами, после принятия Украиной закона о деоккупации региона, крайне важны.

А почему не состоялась запланированная встреча с Дональдом Трампом? Казалось, она была и в интересах американского Президента, которому предстоит откровенный разговор со спецпрокурором о вмешательстве России в выборы в США. Трампу не мешало бы еще раз подчеркнуть, что он на стороне Украины. Но о чем ему говорить с Порошенко? «Джавелины», причем за счет американского бюджета, выделены. Очередной санкционный список против России на подходе.

Может, Украина захочет усиления санкций? Так дело за нами. Не будем вспоминать критический импорт, например, топлива для АЭС, не будем всуе упрекать липецким «Рошеном». В прошлом году украинские аграрии значительно увеличили производство гречки. Но украинский рынок беззащитен перед российской торговой агрессией. Нелегальный и легальный ввоз круп, к тому же низкого качества, обвалил внутренний рынок и приводит к банкротству собственных производителей. Поставки российской гречки уже на треть превышают импорт предыдущего периода. Только за полугодие прошлого года, российский импорт перевесил наш экспорт на 1,2 млрд долл.! Это наши «санкции» против агрессора?

Что еще мы могли бы попросить у Трампа? Денег? «Обратитесь к МВФ и Всемирному банку». Кстати, после встречи нашего Президента с руководителями мировых финансовых учреждений Украина, наконец, получит кредит от Международного валютного фонда, но ближе к лету.

МВФ приостановил сотрудничество из-за невыполнения нами обязательств по борьбе с коррупцией. И виновато в том руководство страны. Перед Давосом Порошенко нарекал, что на прошлой сессии не удалось вынести на обсуждение антикоррупционный закон. Ха! Как тут не вспомнить, что предложение о парламентском контроле за непокорным Национальным антикоррупционным бюро внесла в ВР пропрезидентская фракция. Проект востока попал в повестку дня и, наверное, был бы проголосован, если бы не резкая негативная критика Запада. Получается, умеют, когда хотят и когда им надо? А об Антикоррупционном суде мы говорим и пишем проекты закона, говорим и переписываем…

Вместо того, чтобы выполнить давно обещанное, Петр Порошенко наобещал новое. «Глава государства также отметил необходимость создания Национального бюро по финансовым расследованиям, запретив другим силовым органам «даже подходить близко» к бизнесу», – сообщает его официальный сайт. Настораживает вот это «другим силовым органам «даже подходить близко». Не лепят ли очередное НАПК, которое телефонными вожжами привязано к Администрации Президента? В конце концов, зачем нам новое бюро? По количеству антикоррупционных органов мы лидируем, но опухоль «беловоротничковой» преступности неуклонно разрастается.

По данным аналитиков – уровень коррупции съедает 2% нашего экономического роста. В теневые потоки только в прошлом году влилось от 5 до 10 млрд долл. Одалживать нам в такой ситуации – только усиливать коррупционную сумятицу. Ранее валютные кредиты от МВФ раздали под рефинансирование украинским банкам, прежде всего «Привату», а оттуда они миллионами потекли в оффшоры. На такие «реформы» ни у какой Америки денег не хватит.

Впрочем, отдадим должное нашим вождям. Министр социальной политики Андрей Рева отметил, что в течение прошлого года на 15% уменьшилось количество граждан с доходами ниже прожиточного уровня. Сейчас только 39, 4% украинцев можно назвать бедными. Приятно и за нашего Президента. Он попал в десятку самых богатых гостей нынешнего Давоса.

…Мировые лидеры устали не от Украины, а от нашей элиты во главе со всеми Президентами. Они каждый раз подсовывают западным партнерам новые коррупционные грабли. Может, надеются этими граблями отбить нашим кредиторам память? А лбы набивают украинцы!

[:ua]

Я далекий від думки, що Україна відіграє меншу роль у зовнішній політиці США, ніж Руанда. Навпаки! На європейському кордоні з Росією – Україна для США  ключовий партнер. Україна, але, очевидно, не її Президент Петро Порошенко.

Після касетного скандалу, пов’язаного із убивством журналіста Георгія Гонгадзе, західні лідери уникали Леоніда Кучми. На одному із самітів НАТО, куди він поїхав, як непроханий гість, організатори розсадили гостей за алфавітом. Охочих сусідити із тодішнім українським Президентом не знаходилося.

Звичайно, Петро Порошенко далеко не Леонід Кучма і запас довіри до нинішнього Президента у західних партнерів значно міцніший.  У швейцарському Давосі український лідер зустрівся з держсекретарем США,  прем’єрами Великої Британії, Нідерландів та Ізраїлю, із Президентами Польщі,  Литви, керівниками  Балканських країн. Але не з ключовими фігурами європейського континенту Ангелою Меркель і Еммануелем Макроном.

Передбачаю заперечення, що, мовляв, такі зустрічі не планувалися. Але Франція і Німеччина архітектори Мінського процесу – мирного врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. І консультації з партнерами, після ухвалення Україною закону про деокупацію регіону, вкрай важливі.

А чому не відбулася запланована зустріч із Дональдом Трампом? Здавалося, вона була і в інтересах американського Президента, на якого чекає відверта розмова із спецпрокурором про втручання Росії у вибори в США. Трампу не зайве було б ще раз підкреслити, що він на боці України. Але про що йому говорити з Порошенком? «Джавеліни», причому за рахунок американського бюджету, виділені. Черговий санкційний список проти Росії на підході.

Може, Україна захоче посилення санкцій? Так справа за нами. Не згадуватимемо  критичний імпорт, наприклад, палива для АЕС, не будемо всує дорікати ліпецьким «Рошеном». Минулого року українські аграрії значно наростили виробництво гречки. Але український ринок беззахисний перед російською торговельною агресією. Нелегальне і легальне ввезення круп, до того ж низької якості, обвалило внутрішній ринок і призводить до банкрутства власних виробників. Поставки російської гречки вже на третину перевищують імпорт попереднього періоду. Лише за півріччя минулого року, російський імпорт переважив наш експорт на 1,2 млрд дол.! Це  наші «санкції» проти агресора?

Що ще ми могли б попросити у Трампа? Грошей? «Зверніться до МВФ і Світового банку». До речі,  після зустрічі нашого Президента з керівниками світових фінансових установ Україна, нарешті, отримає кредит від  Міжнародного валютного фонду, але ближче до літа.

МВФ призупинив співпрацю через невиконання нами зобов’язань по боротьбі з корупцію. І винне в тому керівництво країни. Перед Давосом Порошенко нарікав, що минулої сесії не вдалося винести на обговорення антикорупційний закон. Ха! Як тут не згадати, що пропозицію  про парламентський контроль за непокірним Національним антикорупційним бюро внесла до ВР пропрезидентська фракція. Проект сходу потрапив до порядку денного і, напевне, був би  проголосований, якби не різка негативна критика Заходу.  Виходить, вміють,  коли хочуть і коли їм треба? А про Антикорупційний суд ми говоримо і пишемо проекти закону, говоримо і переписуємо…

Замість того, щоб виконати давно обіцяне, Петро Порошенко наобіцяв нового. «Глава держави також відзначив  необхідність створення Національного бюро із фінансових розслідувань, заборонивши іншим силовим органам «навіть підходити близько» до бізнесу», – повідомляє його офіційний сайт. Насторожує оте: «іншим силовим органам «навіть підходити близько». Чи не ліплять чергове НАЗК, що телефонними віжками прив’язане до Адміністрації Президента? Зрештою, навіщо нове бюро? По кількості антикорупційних органів ми попереду, але пухлина «білокомірцевої» злочинності неухильно розростається.

За даними  аналітиків – рівень корупції з’їдає 2% нашого економічного зростання. У тіньові потоки лише минулого року влилося від 5 до 10 млрд дол. Позичати нам у такій ситуації – лише збільшувати корупційну каламуть. Раніше валютні кредити від МВФ  роздали під рефінансування українським банкам, найперше «Привату», а звідти вони мільйонами потекли в офшори. На такі «реформи» ні в якої Америки грошей не вистачить.

Втім, віддамо належне нашим керманичам. Міністр соціальної політики Андрій Рева зазначив, що упродовж минулого року на 15% зменшилася кількість громадян із доходами, нижчими від прожиткового рівня. Нині  лише 39, 4%  українців можна назвати бідними. Приємно і за нашого Президента. Він потрапив до десятки найзаможніших гостей нинішнього Давосу.

…Світові лідери втомилися не від України, а від нашої еліти на чолі з усіма Президентами. Вони щоразу підсовують західним партнерам нові корупційні граблі. Може, сподіваються тими граблями відбити нашим кредиторам пам’ять? А лоби набивають посполиті українці!

[:]