Бойові дії викликані військовою агресією Росії на Донбасі призвели до повної заборони на полювання у Донецькій та Луганській областях з 2014 року.
Як цей фактор відобразився на житті тваринного світу регіону розповідає натураліст Олексій Бурковський.
Автор зазначає, що оприлюднює виключно власні спостереження, а не результати наукового дослідження. Адже жодного науковця чомусь ця тема досі не зацікавила. Спостереження натураліста стосуються переважно верхів’я річки Казенний Торець де він веде дослідження вже 30 років.
За рік до війни тваринний світ Донеччини був значно виснажений через гігантський антропогенний вплив, обмеженість природних угідь та надмірної кількості мисливців.
Після заборони на полювання антропогенний чинник залишився, – надалі забруднюється екологія від діяльності сільськогосподарських та промислових підприємств.
У 2014-2015 роках, коли тривали бойові дії тваринний світ мігрував у більш безпечні місця, але вже з весни 2015 року ситуація стабілізувалася і це стало початком нового циклу. Поля, ліси, луки та степи почали заповнюватися живністю.
Ще 2013 року в регіоні важко було зустріти навіть дику качку – крижня, але вже у 2018 році вдалося помітити зграю у понад 70 особин. Почали відновлюватися види, які майже зникли в цій місцевості ще років 10-15 тому, наприклад, чирок. А нині можна зустріти і дику сіру гуску.
Почали навіть зустрічатися водоплавні види, яких раніше взагалі не було в цій місцевості з кінця 80-х років двадцятого століття. Зокрема, повернувся занесений до червоної книги України огар.
Значно зросла популяція перепілки звичайної, а дикі фазани зустрічаються навіть на сільських городах.
Окремо слід відзначити зростання популяції хижих птахів, яких раніше винищували мисливці вважаючи хижаків конкурентами. Позитивно впливає на їхнє відновлення і збільшення харчової бази.
Тепер можна зустріти не лише боривітра, очеретяного луня, канюка, але і червонокнижного шуліку та польового луня, яких раніше не було в цій місцевості.
Варто зазначити і про поширення лебедя-шипуна, якого теж не було на досліджуваній території.
Зросла і популяція ссавців, яких на Донеччині обмежене розмаїття. В першу чергу відновилася популяція зайця-русака, яких тепер можна спостерігати відразу кілька особин. Також збільшилася популяція козулі (сарни європейської). З’явилася видра, яку винищили в цій місцевості ще з радянських часів.
Особливо тішить відновлення популяції байбака. Популяції цієї тварини, які були відомі, знаходилися на грані вимирання. Заборона полювання змінила ситуацію кардинально, байбаки не лише врятовані, але і значно розширили ареал розселення і показують значний приріст. Він підкорює нові території і заселяє абсолютно нетипові для свого проживання місцини. Наприклад, байбак почав заселяти відпрацьовані кам’яні кар’єри.