22 січня – День Соборності України

Однією із визначних дат для української історії є 22 січня. В цей день 1919 року, через рік після проголошення незалежності Української Народної Республіки від Росії, відбулося об'єднання Західно-Української Народної Республіки та УНР в єдину державу. Закарбувався цей день і в пам’яті учасників Революції Гідності. 22 січня 2014 року світ приголомшила звістка про перші смерті героїв Небесної Сотні під час протистояння на Грушевського у Києві.

В житті кожного народу є дні наповнені певним містичним змістом, коли епоха чи століття не мають значення. В цей час відбуваються події, що цілковито змінюють історію.

22 січня 1918 року Центральна рада Української Народної Республіки, очолювана тоді Михайлом Грушевським, приймає IV Універсал, згідно із яким УНР проголошувалась незалежною від Росії державою та закликала українців на боротьбу з більшовиками. Потрібно зазначити, що близько 20 країн світу визнали тоді новостворену державу та встановили із нею дипломатичні зв’язки.

Через рік, 22 січня 1919 року відбувається інша визначна подія – акт злуки УНР та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Представники обох молодих українських держав (Василь Стефаник та Лев Бачинський з боку ЗУНР, та Симон Петлюра та Володимир Винниченко від УНР) оголосили про бажання об’єднатись в одну Українську соборну державу.

Значення прийнятого документа важко переоцінити. Його проголошення було втіленням споконвічної мрії українського народу про власну незалежну та соборну державу. В подальші роки окупації та перебування у складі Радянського Союзу, ця ідея набула державного статусу та залишалась основоположною для усіх течій національно-визвольного руху. Зрештою, у 1991 році, завдяки століттям боротьби, українці таки отримали право господарювати на власній землі. Результатом стало проголошення незалежності держави, що отримала офіційну назву — Україна.

Одначе вже у 2014 році, українці зіштовхнулись з відкритою агресією «одвічного» ворога – Росії. Як і під час національно-визвольної війни 1917-1920-х років ХХ століття, східний сусід робив все, аби залишити українські території під своїм впливом.

За дивним збігом обставин, 22 січня 2014 року, в річницю проголошення УНР, на вулиці, що названа на честь тодішнього очільника Центральної Ради УНР Михайла Грушевського, смертельного поранення зазнали перші мітингувальники. В цей день телеканали повідомили про смерть уродженця Дніпропетровщини Сергія Нігояна та білоруса Михайла Жизневського. Ще одного активіста Євромайдану, львів’янина Юрія Вербицього було викрадено, а 21 січня знайдено мертвим на околицях села Гнідин, Київської області. Усі троє переслідували єдину мету – зберегти незалежну та соборну Українську державу.