14 вересня під час перетину кордону у Греції був затриманий громадянин України, ветеран АТО Олександр Радкевич. Про це повідомляє Ольга Решетилова на своїй сторінці у Facebook.
“Його затримали за запитом Литви, де Олександр був заочно засуджений за так званою справою 13 січня. Йдеться про події 1991 року, коли радянська влада, ввівши війська до Литви, силою намагалася повернути країну до складу СРСР. Тоді, під час штурму військовими телевежі у Вільнюсі, загинуло 15 осіб”, – пише Решетилова.
Серед засуджених виявився і громадянин України Олександр Радкевич, який на початку 1991 року служив у 107 мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР, 11 січня 1991 року був призначений водієм-механіком танку, який знаходився поряд із Будинком друку у Вільнюсі, за який йшла боротьба.
“Про вирок щодо нього Олександр не знав, хоча добровільно співпрацював зі слідством і був допитаний 2014 року як свідок українською прокуратурою у рамках міжнародної правової допомоги, яку Україна надавала Литві. Згодом Олександр зі свідка перетворився на обвинуваченого”, – йдеться в повідомленні.
Радкевича звинувачують у тяжких воєнних злочинах (вбивство, нелюдське поводження, використання заборонених методів ведення війни) фактично лише за те, що він був присутній у Вільнюсі у січні 1991 року як військовий радянської армії. Дії Радкевича не спричинили шкоди будь-якій людини, що чітко видно із самого вироку.
Судовий процес у Вільнюсі тривав паралельно з тим, як розгорталася збройна агресія Росії проти України. У Литві суд вивчав, як Олександр підневільно потрапив у Вільнюс, де в числі інших військовослужбовців змушений був знаходитися на боці агресора, в Україні – відбивали нову збройну агресію Росії, а Олександр, замість того, щоб постати перед судом чужої країни, зі зброєю в руках пішов захищати власну.
Учора міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс підтвердив, що Литва видала європейський ордер на арешт Радкевича і тепер просить Грецію видати громадянина України їй для відбування покарання.
У Литві рішення суду набрало законної сили:
“Як нам стало відомо вже після затримання, наданий Литвою адвокат Радкевича оскаржував вирок в апеляційному суді, але отримав відмову. Адвокати, залучені УГСПЛ, розглядають можливість звернення до Європейського суду з прав людини”, – повідомляє авторка повідомлення.
Підписуйтесь на наш канал telegram