Енергоатом – корупція в дії. Частина 2

Журналісти центру медіарозслідувань “Булава” з’ясували на конкретному прикладі, як НАЕК “Енергоатом” віддає тендери в потрібні руки і які за це бере відкати.

У  2017 році ДП НАЕК “ Енергоатом” провело торги  на обстеження стану обліку електричної енергії  в ДП НАЕК “  Енергоатом”. Оголошена вартість – 400 тис грн.

В торгах взяли участь 7 компаній. Перемогла компанія ТОВ “ ІНСТАЛЛ” з пропозицією у 192 тис грн. За результатами обстеження був оголошений наступний тендер – розробка проектно-кошторисної документації  на виконання робіт з модернізації автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ). Очікувана вартість – 4,45 млн грн.  Саме в цей час  важливо було завести в тендер своїх людей. Адже на цьому етапі прописувалось все програмне забезпечення для наступних двох етапів АСКОЕ.  В торгах взяли участь три компанії: ТОВ “ Анігер”, ТОВ “ Укренергоналадка” та ТОВ “НіК”. Останню компанію не допустили до торгів.

Перемогла компанія “Укренергоналадка” з пропозицією 4,3 млн грн. Директор компанії – Гінайло Андрій Вікторович, а кінцевими бенефіціарами є  його дружина Гінайло Надія Андріївна (89% акцій) та Борисенко Павло Олександрович (11% акцій). Статутний капітал компанії – 50 тис грн. Зареєстрована вона за адресою м. Київ, просп. В. Маяковського,1.  Цікаво, що компанія впродовж 2016-2021 років виграла тендерів на суму 14 млн 476 тисяч. Переважно  це тендери на технічне обслуговування в ПрАТ “ Укренерго”.

Наступним кроком після розробки проектно-кошторисної документації є сама модернізація АСКОЕ. Цей вид робіт передбачає  два етапи: І – встановлення і налагодження обладнання та другий етап – програмне забезпечення для комерційного обліку (сервери, кластерні сховища даних, комп’ютери, лічильники та ін.). Ці роботи мають бути проведені на майданчиках чотирьох АЕС та в центральному офісі компанії.

У червні  2019 року атомники замовили перший етап модернізації АСКОЕ для забезпечення надійності збору даних комерційного обліку. Строк виконання –  до 31 березня 2020 року.

ДП “НАЕК “Енергоатом”  провело аукціон  першого етапу  АСКОЕ  з очікуваною вартістю 40,79 млн грн.

Торги виграло ТОВ “Укрінформзв’язок” зі зниженою вартістю на 0,02% за ціною 40,78 млн грн. Фірма мала поставити, змонтувати і налагодити обладнання з софтом в дирекції “Енергоатому” і ще на чотирьох АЕС.

Єдиним конкурентом на торгах була товка “Науково-технічна компанія Енпаселектро” з пропозицією  40,79 млн грн.У ході торгів зниження по вартості не було, що може свідчити про домовленість між учасниками торгів.  Столичний “Укрінформзв’язок” на чолі з Дмитром Фурсенко зі статутним капіталом 44 тис грн. оформлено на кіпрську компанію “Мексейт Трейдинг Лімітед”, а кінцевими бенефіціарами через неї вказані кіпріоти Оболонка Педоулу і Андреас Лоізоу. За даними системи “YouControl”, до 2007 року фірмою володів Андрій Бєлоусов з Росії.

У 2016 році Київська місцева прокуратура звинувачувала директора “Укрінформзв’язок” Фурсенка в підробці довідки про відсутність податкового боргу для участі в тендері “Укренерго”. Однак судя Шевченківського районного суду   Олег Лінник виправдав його за недоведеністю вчинення кримінального правопорушення. До речі, суддя цей вже звільнився, а ще він відомий тим, що виніс рішення щодо умовного терміну Юрію Крисіну у справі про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія. Оскільки прокуратура не змогла довести протилежного, підроблена довідка була визнана недопустимим доказом. Слідство встановило, що на момент підробки довідки директор компанії “ Інформзв’язок” мав  заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 96 655 грн. і з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 83 361  грн.

У тому ж 2016-ому ГПУ розпочала розслідування за ознаками кримінального правопорушення  передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 205 КК України щодо можливого розкрадання державних коштів службовцями ДП «НЕК «Укренерго», ТОВ «Зв’язоктехсервіс» та «Укрінформзв’язку» в 2010-2014 роках  в особливо великих розмірах, а саме 9,45 млн грн.  Розслідування провадження наразі триває.

В ході виконання робіт було укладено дві додаткові угоди. Перша – щодо збільшення видатків  на додаткове технічне обладнання на суму      26, 676 млн грн. Друга додаткова угода – на перенесення строків виконання робіт з 31 березня 2020 року до квітня 2021 року. В ній  вказано, що в зв’язку з епідеміологічною ситуацією COVID-19  ТОВ “ Укрінформзв’язок” не може виконати роботи в строки,  передбачені основним договором.  Зазвичай, угоди на додаткові видатки  – це  корупційна складова. Їх, як правило,  підприємства підписують тоді, коли перебувають у тісних контактах  з компанією-виконавцем для привласнення коштів керівництвом держпідприємств через свої компанії.

Але всі вищевикладені факти не завадили  “Укрінформзв’язку” виграти тендер на другий етап модернізації АСКОЕ  ДП “НАЕК “Енергоатом”. Аукціон провели в березні 2020 року. Очікувана вартість – 104,9 млн грн.

В торгах змагались три компанії: ТОВ “ ПКС”, ТОВ “Укрінформзв’язок” та ТОВ “ Альфа Метронік”. Компанію “ ПКС” не допустили в участі у торгах, незважаючи на те, що вони запропонували найнижчу суму – 95,7 млн грн., тобто на 9,1 млн грн менше від очікуваної вартості. У своїй відмові “Енергоатом” вказав причину:

“ не відповідає встановленому кваліфікаційному критерію (за результатами розгляду тендерної пропозиції підрозділом-ініціатором процедури закупівлі), а саме: у складі тендерної пропозиції надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, що не містить інформацію про дату видачі посвідчень з групою електробезпеки не нижче IV, що не відповідає вимогам п. 5.1 розділу ІІІ ТД”.

Хоча насправді у тендерній документації на закупівлю цих робіт вказано, що такі порушення не є приводом для не допуску до участі у тендері: « у тендерних пропозиціях допускаються формальні (несуттєві) помилки. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме – технічні помилки та описки».

Ми проаналізували документи, що подала компанія ТОВ “Укрінформзв’язок”, яка виграла торги і виявили ряд порушень:

  • Не надали «Антикорупційну програму», як цього вимагає Закону України “Про публічні закупівлі”, надано лише довідку про наявність такої програми;
  • Надали лист-згоду на проходження перевірки системи якості на підприємстві, хоча така перевірка мала проходити ще рік тому ( в 2019р.), оскільки підприємство стало переможцем в тендері «Перший етап модернізації (технічного переоснащення) АСКОЕ ДП «НАЕК «Енергоатом» відповідно до проекту «Модернізація (технічне переоснащення) АСКОЕ ДП «НАЕК «Енергоатом», за результатами якої ДП НАЕК «Енергоатом» складає відповідні акти, протоколи та надає «Рішення про затвердження постачальника», що наводить на думку, що на попередньому етапі така перевірка не проводилась.

Також виникають питання  як до самої тендерної документації, так і до внесення змін до неї на етапі торгів, а саме:

– за запитом одного із учасників торгів, внесена зміна – передбачити авансову оплату у розмірі 50 % вартості договору – переможця, що взагалі протирічить встановленим нормам діючого законодавства та внутрішнім розпорядженням ДП «НАЕК ЕНЕРГОАТОМ» щодо авансових платежів.

Окрім того, згідно з наказом Про затвердження Порядку проведення навчання і перевірки знань з питань ядерної та радіаційної безпеки у персоналу експлуатуючої організації (оператора) та юридичних осіб, які залучаються експлуатуючими організаціями як підрядники, ні одна підрядна організація не має права виконувати роботи на проммайданчику АЕС не маючи в своєму складі постійно діючу комісію з ядерної-радіаційної безпеки, члени якої зобов’язані здавати іспити в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості.

Співробітники підрядної організації, які виконують роботи на промислових майданчиках АЕС, повинні мати допуски від СБУ для виконання робіт на об’єктах АЕС.  (відповідно до постанови «Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках, з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання»). 

Цих правил ТОВ “Укрінформзв’язок” не дотрималось, а це є порушенням законодавства з ЯРБ (ст.64 Закону України “Про використаня ядерноi енергii та радiацiйну безпеку”), постанови КабМіністров і ін. нормативних документів.

Однак Антимонопольний комітет не побачив порушення проведення в даному тендері і відмовив в задоволенні оскарження ТОВ “ПСК”.

ТОВ “ Укрінформзв’язок” протягом 2016-2021 років взяло участь всього в 11 тендерах. Перемогу отримало в 4, серед них – ДП “ Електроважмаш” на суму 257 тис, ПАТ “Укргазвидобування” в особі філії “УкрНДІгаз” на суму 956 тис, та два тендери на ДП “ НАЕК “Енергоатом” на загальну вартість 172 млн грн. Станом на сьогодні ТОВ “ Укрінформзв’язок” має податковий борг у розмірі 1,192 млн грн.

У двох останніх тендерах з модернізації АСКОЕ  субпідрядною організацією в ТОВ “ Укрінформзв’язок” була ТОВ “Укренергоналадка” Андрія Гінайла, яка розробляла проектно-кошторисну документацію для проведення модернізації АСКОЕ.  Саме в цей період були заведені потрібні люди, через які згодом проводились відкати по даному тендеру.

За інформацією з наших джерел, весь тендерний процес по АСКОЕ від “Енергоатому” курував також Богдан Шокало. Про нього відомо лише те, що він є засновником чотирьох компаній: ТОВ “ Руст-Інвест”, ТОВ “ Укрпрофенерго”, ТОВ  “ Карат-Вода” та ТОВ “ Інтертек Трейдінг”. Товка  “ Карат-Вода” у 2012 році вигравала тендери на виконання робіт в ДП          “ НАЕК “Енергоатом”. Про причетність Шокала до керівництва Енергоатома свідчить той факт, що він позичив т.в.о. першого віце-президента –ДП “НАЕК “Енергоатом” Юрію Шейко 2,5 млн грн.

Основним завданням Богдана Шокало було знайти субпідрядні організації, які би виконали умови тендеру задешево, а решту суми конвертували в готівку. Ці кошти передавались, як відкат, керівництву ДП “ НАЕК “Енергоатом”. Як повідомляють наші джерела,  реальна вартість робіт по першому етапу модернізації АСКОЕ становила 35 млн грн, а виділили на цей тендер 67,4 млн грн., тобто, відкати в даній закупівлі склали 32 млн грн.  – а це 50% від заявленої вартості.  На думку експертів, всю модернізацію АСКОЕ можна було провести за 100 млн грн. Наразі ж уже виділи 172 мільйони. Кому пішли в кишеню 72 млн бюджетних коштів  – залишається лише здогадуватись. Але зрозуміло, що ці люди – не прості рядові  робочі підприємства.

У ДП “ НАЕК “Енергоатом” на наш запит щодо коментарів відмовились.

Чи вдасться відмити кошти на другому етапі модернізації АСКОЕ – наразі невідомо, оскільки ТОВ “ПСК” оскаржує рішення недопущення їхньої компанії на торги в Окружному адмінсуді Києва.  Справа перебуває в суді вже 11 місяців. І за цей час не було призначено жодного слухання.

З 2015 року ТОВ «ПСК» постійно брало участь у відкритих торгах,

замовником яких були відокремлені підрозділи ДП «НАЕК ЕНЕРГОАТОМ». Деякі з них вигравало, після чого виконувало роботи з належною якістю, про що свідчать позитивні відгуки від АЕС та подяки від керівництва замовника.

Протягом 2018-2019 років ТОВ «ПСК» уклало з ВП ЗАЕС 27 договорів на виконання робіт. Ще один договір було укладено з ЮАЕС. (документ з таблицею ). За ці роки ТОВ «ПСК» виконала замовлені роботи. Утім, з 2019 року за останні виконані роботи «Енергоатом» не розрахувався і заборгував компанії ТОВ «ПСК»  9 млн 124 059 грн (ЗАЕС- 7 136 678 грн , ЮУАЕС – 1 987 381 грн).

Таким чином випливає нова корупційна схема: «Енергоатом» отримує кошти нібито для розрахунку з компанією-підрядником. Натомість цим компаніям відписують, що коштів для розрахунку немає. А потім пропонують повернути борг, але при цьому залишити певний відсоток від суми.

Утім з іншими компаніями, які вигравали торги і виконували роботи в період 2018-2020 роки «Енергоатом» таки розрахувався.  З цього випливає, що ТОВ «ПСК» стало для керівництва «Енергоатому» неугодним, можливо саме через те, що компанія почала активно боротися за право участі у тендері та відстоювати перемогу у торгах.  Наразі повернути свої зароблені кошти, ТОВ «ПСК» намагається через суд.

Підсумовуючи – безпека АЕС в критичному стані, а також через  непрофесійне супроводження керівників ДП НАЕК «Енергоатому»,  дії яких фактично відносяться до ККУ статті 113 Диверсія, можуть привести до техногенної катастрофи.

Матеріал надано ГО “Центр медіарозсідувань “Булава”.