ВЧЕНІ ПОКАЗАЛИ ТАЄМНИЧІ ЗАГАДКИ ФОРТЕЦІ “МЕДЖИБІЖ”

На виставці у Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” виставлені на огляд артефакти, які ставлять під сумнів дату заснування міста Меджибіж та висвітлюють його значну роль в політиці середньовічної Європи, - повідомляє “Кий-Інфо”.

Зокрема, на огляд виставлені вислі печатки князів і можновладців XII-XV століть, які знайдені на території фортеці. Окрім історичної і культурної цінності, вислі печатки на чорному ринку можуть коштувати понад 1000 дол.

У часи середньовіччя кожна з цих маленьких печаток, схожих на свинцеві пломби, що підвішувалися до листів та документів на шнурках, юридично означала більше, аніж власноручний підпис князя або іншої високопоставленої особи. Документи, які було завірено цими печатками, до нас не дійшли – але збереглися металеві печатки, які свідчать про ту офіційну переписку, що велася з Меджибізьким замком”, – йдеться на фейсбук-сторінці заповідника.

Кожна із виставлених на огляд вислих печаток є унікальною. Найдавніша з них під (№1) віком майже у 900 років. Нею був завірений документ надісланий до Меджибожа від Київського митрополита, про що свідчить зображення шестикрилого Серафима – символ тогочасної духовної влади митрополита.

Науковці вказують, що особливість цієї печатки полягає в тому, що вона значно старша за віком, ніж перша письмова згадка про місто з якої ведеться офіційне літочислення. Перша письмова згадка про місто міститься в Іпатіївському літописі 1146 року. Тоді київський князь Ізяслав Мстиславович передав у власність Святославу Всеволодовичу 5 міст, серед яких значився і “Межибоже”. 

Три інших печатки (№2-4) мають зображення християнських святих, за якими можна визначити імена давньоруських князів, які у XII-XIII століттях вели переписку через «канцелярію» Меджибожа.

Однак самою загадковою для науковців стала печатка герцога Філіппа ІІІ Бургундського, одного з наймогутніших феодалів XV століття (№5). Філіпп ІІІ відомий тим, що тривалий час воював з королем Франції Карлом Звитяжним в союзі з королем Англії Генріхом V. 

Філіпп ІІІ неодноразово мав намір очолити черговий Хрестовий похід задля визволення Єрусалиму і заснував лицарський орден “Золотого руна”. 

Що хотів Філіпп ІІІ від тодішніх власників Меджибожа доведеться встановлювати науковцям. Можливо закликав взяти участь у боротьбі з королем Франції, а може – взяти участь у Хрестовому поході.